PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

„Męskie malowanie”

Piątek, 3 lutego 2017 r.
Autor: Materiały prasowe Miejska Galeria Sztuki

„Męskie malowanie”„Męskie malowanie” - Tomasz Budzyński, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jacek Staniszewski, Władysław Trebunia Tutka. Zakopiańskie Centrum Kultury - Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego ul. Krupówki 41 34-500 Zakopane. Prezentacja: od 3 lutego 2017 do 19 marca 2017.


Artyści pewnego formatu nie potrafią ograniczyć się wyłącznie do jednej dyscypliny sztuki – nie inaczej jest w przypadku gigantów polskiej sceny muzycznej. Wystawa organizowana w Miejskiej Galerii Sztuki w czasie sezonu zimowego to nie lada gratka dla turystów odwiedzających Podhale, ale również dla mieszkańców regionu. Bo kto nie chciałby zobaczyć, jak maluje współzałożyciel grupy muzycznej Anawa? Teraz o tym, że malował równie wspaniale jak śpiewał, można się łatwo przekonać.

Tomasz Budzyński – urodził się w 1962 roku. Wokalista, kompozytor, poeta, malarz. W latach 1982 – 84 wokalista kultowego zespołu Siekiera. W 1985 roku wraz z Robertem Brylewskim i filozofem Sławomirem Gołaszewskim założył zespół Armia, w którym jest wokalistą do dziś. Występuje też w zespołach Rimbaud, Trupia czaszka i 2Tm2,3. Ma w swoim dorobku ponad 20 płyt, w tym trzy albumy solowe. Uprawia malarstwo i grafikę. Miał kilkanaście indywidualnych wystaw w całej Polsce. Obrazy Tomasza Budzyńskiego znajdują się na wielu okładkach płyt, a także książek. W 2011 roku zadebiutował jako reżyser oraz pisarz. Książka pt. „Soul Side Story” to literacka i poetycka autobiografia. Pełnometrażowy film „Podróż na Wschód” miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Nowe Horyzonty” we Wrocławiu. W kwietniu 2016 ukazała się najnowsza książka pt. „Miłość”. Tomasz Budzyński został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Tomasza Budzyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.  

Jan Kanty Pawluśkiewicz – kompozytor muzyki teatralnej, filmowej i kabaretowej, twórca monumentalnych dzieł oratoryjno–kantatowych – twierdzi, że maluje od zawsze. To przez młodzieńcze umiłowanie do rysunku wybrał się na wydział architektury Politechniki Krakowskiej, gdzie zajmował się m.in. malarstwem, grafiką i rzeźbą. Ale najczęściej posługiwał się rysunkiem, pisząc muzykę. Po raz pierwszy swoje obrazy wystawił w 1999 r. w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował wiele serii obrazów, rysunków i grafik. Kreuje w nich wyjątkowo fantazyjny i magiczny świat, zawierający szczególny ładunek emocjonalny. Swoje obrazy Jan Kanty Pawluśkiewicz maluje hinduskimi żelami rysunkowymi, będącymi technologiczną nowinką wśród malarskich materiałów. „Żel mnie fascynuje – wyznaje Jan Kanty Pawluśkiewicz – korzystam z fajerwerków żelu. On się błyszczy, przeskakuje, rozlewa, stwarza wrażenie trójwymiarowości. To rodzaj nadrealistycznych kreacji, przeżyć, snów, nadziei i obaw. To świat prawdziwy, ale wizja rozmyta w nierealny sen”.

Jacek Staniszewski  - urodził się 1957 roku. Studia na wydziale grafiki użytkowej ASP w Gdańsku w latach 1977-84. Obecnie, mając stopień dr. hab., prowadzi autorską Pracownię Propagandy Społecznej na Wydziale Grafiki ASP w Gdańsku. Brał udział w 67 wystawach grupowych oraz 31 indywidualnych w Polsce i na świecie. Laureat licznych nagród. W latach 1986-2016 autor projektów przeszło 500 plakatów do wystaw, spektakli teatralnych i koncertów.  Projekty szaty graficznej płyt m.in: Leszek Możdżer, Bielizna, Apteka, Ego, Blenders, Ścianka, Centrala. W 1998 roku na 100 billboardach w Warszawie prezentowane były 3 autorskie projekty z cyklu: „Wild Life Is Us – Dzikie Życie to My”. Autor Drogi Krzyżowej wykonanej na zamówienie Zakonu Kamilianów w Warszawie. Prace w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego (oddział Sztuki Współczesnej) w Gdańsku, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Autor kostiumów i scenografii do sztuki „Operetka” W. Gombrowicza granej w Teatrze im. St. I. Witkiewicza, Zakopane 2016.

Władysław Trebunia-Tutka – urodził się w 1942, zmarł  w 2012 roku. Studia na Wydziale Tkaniny ASP w Krakowie w latach 1963-68. Zajmował się malarstwem sztalugowym, malarstwem ściennym, projektowaniem tkanin unikatowych, projektowaniem witraży, grafiką książkową oraz malarstwem na szkle. Brał udział w 40 wystawach zbiorowych i 30 indywidualnych. Prezentował swoje prace w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Rosji, Kanadzie i USA. Podhalański muzykant, członek zespołów regionalnych, m.in. „Zespołu Regionalnego im. Klimka Bachledy”, „Skalni”, „Harnasie”, „Białodunajcanie”, wieloletni instruktor grupy podhalańskiej „Małego Podhala”, nauczyciel kolejnych pokoleń muzykantów. Założyciel rodzinnego zespołu, który przeszedł ewolucję od kapeli góralskiej po grupę koncertująca na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także w Azji i Ameryce Północnej. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany m.in. w 2008 roku srebrnym medalem Gloria Artis Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacje dla zwiedzających:
Wystawa „Męskie malowanie“

Zakopiańskie Centrum Kultury
Miejska Galeria Sztuki
im. Wł. hr. Zamoyskiego
ul. Krupówki 41
34-500 Zakopane

Prezentacja:
3 lutego 2017 – 19 marca 2017

Czynne: wt. – pt. 10.00 – 18.00
sb. – nd. 10.00 – 16.00 

Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.