PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

"Nikt nie idzie sam do Nieba"

15 listopada 2017 r., 9 grudnia 2017 r.
Autor: Adam Kitkowski

"Nikt nie idzie sam do Nieba""Nikt nie idzie sam do Nieba" - wystawa zawierająca konkursowe prace dzieci, rysunki i obrazy z pleneru Laboratorium Sztuki oraz rzeźby artystów związanych z ZSP im. A. Kenara w Zakopanem, będzie zaprezentowana na Olczy, w dolnym kościele Sanktuarium Cudownego Medalika. Wernisaż w środę, 15 listopada, o godz. 18.00. Wystawę, wzbogaconą o nowe prace, będzie można zwiedzać do końca roku 2017. W dniu 9 grudnia (sobota), w miejscu ekspozycji odbędzie się Konferencja Albertyńska, trwająca w godz. 10.00-15.00. Serdecznie zapraszamy!


Dwa wydarzenia w Zakopanem na zakończenie Roku Brata Alberta
Wśród wielu ważnych i mniej ważnych rocznic, projektów, wydarzeń w tym roku jedno przemyka nieco z boku, by nie powiedzieć niszowo. Tym wydarzeniem jest Rok Brata Alberta. Ten polski święty, nim przyjął imię zakonne nazywał się Adam Chmielowski. Jego dość burzliwe życie młodzieńcze – udział w powstaniu styczniowym, więzienie z nakazu władz austriackich, studia malarskie w Monachium, pobyt w Szwajcarii, udział w życiu bohemy warszawskiej – „niespodziewanie” zamienione na poszukiwania duchowej równowagi i w konsekwencji przeobrażenie się w pokornego mnicha zastanawiają nas nad losem człowieka współczesnego. Choć Chmielowski zmarł w 1916 roku, to jego przesłanie człowiek ma być dobry jak chleb jest niezwykle aktualne, jest nadzwyczaj potrzebne, ale jest równie trudne w realizacji jak wiek temu.
Rok Brata Alberta, celowo przeniesiony na 2017, m. in. ze względu na Swiatowe Dni Młodzieży organizowane w roku ubiegłym, objawił się kilkoma skromnymi wydarzeniami w Polsce południowej. Były wystawy w: Sanoku, Żywcu, Krakowie, było wydanie pięknego albumu o jego twórczości malarskiej (zasługa sióstr albertynek), były koncerty w Zakopanem.

Najbliższe dni przyniosą jeszcze dwa ciekawe wydarzenia nawiązujące od tegorocznych obchodów, które są imprezami towarzyszącymi corocznemu projektowi „Letnie koncerty w Zakopanem”. Pierwszym będzie wystawa prac rysunkowych, malarskich, rzeźbiarskich i literackich poświęcona świętemu Bratu Albertowi, zatytułowana Nikt nie idzie sam do nieba prezentowana w Sanktuarium M. B. od Cudownego Medalika na Olczy w Zakopanem. Na wystawie, która będzie trwała od połowy listopada do końca grudnia 2017 roku, prezentowane są prace uczniów z Nowego Targu, Nowego Bystrego, Zakopanego oraz prace malarskie i rzeźbiarskie artystów z Podhala. Ciekawym akcent ekspozycji stanowią publikacje literackie o  Adamie Chmielowskim i zdjęcia pierwszych zakonników z Kalatówek. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 listopada 2017 roku o godzinie 18.00 w sanktuarium (dolny kościół). Kuratorem wystawy jest Anna Gostkiewicz, reprezentująca Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu, a organizatorami wydarzenia Tatrzański Klub Niezależnych, MOK w Nowym Targu, Laboratorium Sztuki i ZSP im. A. Kenara w Zakopanem.

Drugim wydarzeniem kończącym wspominanie (może także inspirowanie się ?) polskiego świętego będzie konferencja w dniu 9 grudnia 2017 roku w godzinach 10.00 – 15.00 w sali teatralnej sanktuarium na Olczy pod hasłem Być dobrym jak chleb zorganizowana przez TKN i Parafię Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem - Olczy. Prelegentami będą osoby świeckie - historycy, publicyści, artyści, działacze społeczni, jak również zakonne – albertyni, dominikanie. Przedstawione będą dwie prezentacje multimedialne, Wojciecha Jachymiaka 'Dekalog” i Marka Zaniewskiego „Zakopane w czasach Brata Alberta”. Na zakończenie konferencji zaprezentuje się po raz pierwszy muzyczny zespół rockowy z Zakopanego „Uboc”. Warto przypomnieć, że nad zakopiańskimi wydarzeniami Roku Brata Alberta honorowy patronat objęli: Grzegorz Jóźkiewicz - przewodniczący Rady Miasta Zakopanego, brat Paweł Flis - przełożony generalny Braci Albertynów i Stanisław Cukier - dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.


100. ŚMIERCI ADAMA CHMIELOWSKIEGO – BRATA ALBERTA
KONFERENCJA MIĘDZY NAUKĄ A SZTUKĄ 
9 GRUDNIA 2017 ROKU O GODZINIE 10.00
BYĆ dobrym JAK CHLEB

Parafia Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik

Zakopane – Olcza, Piszczory 13

Program:
godz. 10.00 - otwarcie konferencji
Grzegorz Jóźkiewicz - przewodniczący Rady Miasta Zakopanego
ks. Jerzy Grzyb  -  proboszcz Parafii Najświętszej M.P. Objawiającej Cudowny Medalik
godz. 10.05 – 10.15  clip artystyczny Wojciecha Jachymiaka „Dekalog – Prolog”
godz. 10.15 -  10.45  brat starszy Paweł Flis, przełożony generalny zakonu albertynów „Oblicza bezdomności we współczesnym świecie”
godz. 10.45 – 11.00  film dokumentalny „Dwaj bezdomni”
godz. 11.00– 11.15 art. plastyk Anna Gostkiewicz – „Działania artystyczne w Roku Brata Alberta”
godz. 11.15 – 11.30  przerwa
godz. 11.30 – 11.45  Adam Kitkowski – „Adam Chmielowski – człowiek wiecznego dążenia”
godz. 11.45 – 12.00  Julian Klamerus – „Najpiękniejszy góral Wojciech Leja – Brat Witalis”
godz. 12.00 – 12.30  pokaz multimedialny Marka Zaniewskiego „Zakopane i Tatry w czasach Adama Chmielowskiego”
godz. 12.30 – 12.45 siostra Aleksandra, albertynka – „Albertynki na Kalatówkach”
godz. 12.45 -  13.00 przewodnik tatrzański Leszek Lasota – „Miejsca kultu religijnego Tatrach”
godz. 13.00 – 13. 30  ks. dr hab. Ryszard Makowski – „Duchowość św. Brata Alberta”
godz. 13.45  - 14.00   przerwa
godz. 14.00 – 14.15  art. plastyk Janusz Jędrzejowski „Moje inspiracje Bratem Albertem -   rzeźby: Blokowisko i Kromka chleba”
godz. 14.15 – 14.30 Jolanta Dolińska - „Romanowski – poeta i powstaniec styczniowy”  godz. 14.30 – 15.00  występ teatralny młodzieży zakopiańskich szkół - „Brat naszego Boga”
godz. 14.45 – 15.15  występ zakopiańskiej młodzieżowej formacji rockowej

organizatorzy:
parafia Księży Misjonarzy na Olczy
stowarzyszenie Tatrzańskiego Klub Niezależnych
partnerzy:
Zespół Szkół Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem
Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu
donatorzy:
ks. proboszcz Jerzy Grzyb, siostry albertynki, dobrzy ludzie z Podhala
Konferencję poprzedzi Msza Swięta o godzinie 9.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik w Zakopanem – Olczy w intencji uczestników tego wydarzenia. 
Konferencji towarzyszy wystawa plastyczna „Nikt nie idzie sam do nieba” poświęcona Bratu Albertowi, którą można oglądać do 31 grudnia 2017 

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa VIITorebka filcowa VIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zatrzask. Środek z dopinaną na zatrzask wkładką z podszewki zamykaną na zamek błyskawiczny...
    160 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie II Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.