PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

IX Memoriał Artystyczny Jana Fudali

Czwartek, 21 grudnia 2017 r.
Autor: Maciej Stasiński

IX Memoriał Artystyczny Jana FudaliIX Memoriał Artystyczny Jana Fudali odbędzie się w czwartek 21 grudnia 2017r. w Sali widowiskowej Związku Podhalan w Zakopanem – kino Giewont. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00 występem najmłodszej grupy zespołu góralskiego „Zornica”, a później odbędzie się rywalizacja w góralskim tańcu solowym.


6 stycznia roku minie kolejna rocznica tragicznej śmierci Jana Fudali - nauczyciela, trenera sportowego, tancerza, poety, satyryka, malarza, organizatora zespołów regionalnych oraz twórcy muzeum kultury zagórzańskiej i wołoskiej.
 
Jan Fudala urodził się w roku 1951 w Dobrzykowicach koło Wrocławia. Ukończył Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, później Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. W czasie Akademickich Mistrzostw Świata w Szwajcarii w 1973 roku zdobył złoty i srebrny medal w biegach narciarskich. Miał także szereg innych osiągnięć sportowych.
 
Życie artystyczne związał z Zakopanem, gdzie w 1988 r. założył z Władysławem Trebunią-Tutką zespół góralski „Zornica”, który prężenie działa i do dziś promując miasto pod Giewontem na wielu festiwalach i ważnych imprezach folklorystycznych w kraju i poza granicami, zdobywając czołowe nagrody.
Fudala zagrał w kilku filmach, namalował sporo obrazów na szkle o tematyce regionalnej. W latach 2000-2007 był dyrektorem Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju.
 
Za działalność artystyczną i sportową Jan Fudala otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ostatnią nagrodą, odebraną przez Fudalę w dniu jego tragicznej śmierci, jest medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis" za działalność w krzewieniu kultury góralskiej.

Fundatorem nagród jest rodzina Fudala-Tęcza. Impreza odbywa się pod patronatem prezesa zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Saszetka ISaszetka ISaszetka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 22 cm. Wysokość ok. 18 cm Materiał: Filc...
    50 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.