PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Zakopane

Zaproszenia

IX Memoriał Artystyczny Jana Fudali

Czwartek, 21 grudnia 2017 r.
Autor: Maciej Stasiński

IX Memoriał Artystyczny Jana FudaliIX Memoriał Artystyczny Jana Fudali odbędzie się w czwartek 21 grudnia 2017r. w Sali widowiskowej Związku Podhalan w Zakopanem – kino Giewont. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00 występem najmłodszej grupy zespołu góralskiego „Zornica”, a później odbędzie się rywalizacja w góralskim tańcu solowym.


6 stycznia roku minie kolejna rocznica tragicznej śmierci Jana Fudali - nauczyciela, trenera sportowego, tancerza, poety, satyryka, malarza, organizatora zespołów regionalnych oraz twórcy muzeum kultury zagórzańskiej i wołoskiej.
 
Jan Fudala urodził się w roku 1951 w Dobrzykowicach koło Wrocławia. Ukończył Liceum Technik Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, później Akademię Wychowania Fizycznego w Krakowie. W czasie Akademickich Mistrzostw Świata w Szwajcarii w 1973 roku zdobył złoty i srebrny medal w biegach narciarskich. Miał także szereg innych osiągnięć sportowych.
 
Życie artystyczne związał z Zakopanem, gdzie w 1988 r. założył z Władysławem Trebunią-Tutką zespół góralski „Zornica”, który prężenie działa i do dziś promując miasto pod Giewontem na wielu festiwalach i ważnych imprezach folklorystycznych w kraju i poza granicami, zdobywając czołowe nagrody.
Fudala zagrał w kilku filmach, namalował sporo obrazów na szkle o tematyce regionalnej. W latach 2000-2007 był dyrektorem Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju.
 
Za działalność artystyczną i sportową Jan Fudala otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Ostatnią nagrodą, odebraną przez Fudalę w dniu jego tragicznej śmierci, jest medal "Zasłużony dla kultury Gloria Artis" za działalność w krzewieniu kultury góralskiej.

Fundatorem nagród jest rodzina Fudala-Tęcza. Impreza odbywa się pod patronatem prezesa zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.