PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2023 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Zakopane

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

Wystawa "Ikona" w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem

Piątek, 27 stycznia 2023 r.
Autor: Zakopiańskie Centrum Kultury

Wystawa "Ikona" w Miejskiej Galerii Sztuki w ZakopanemMiasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają na wystawę „Ikona” do Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, której uroczysty wernisaż odbędzie się 27 stycznia 2023 roku o godzinie 17:00. Wystawie będą również towarzyszyć warsztaty ikonograficzne, które poprowadzi adiunktka Muzeum Ikon w Supraślu, muzeolog i architekt krajobrazu Anna Motowicka.


Wizerunki Chrystusa, Matki Bożej, świętych, a także kompozycje zawierające przedstawienia świąt oraz inne wątki zaczerpnięte z kart Pisma Świętego stanowią przypomnienie, że ikona zawiera treści teologiczne i prawdy wiary ważne dla chrześcijan. Językiem ikonografii pozostaje symbolika. Wyraża to stwierdzenie mówiące o tym, że ikony się „pisze”, należy interpretować nie w kontekście techniki wykonania, a raczej treści, jakie ikonograf w niej „zapisuje”, a kontemplujący dzieło, modlący się, „odczytuje”. Nade wszystko ikona pozostaje spotkaniem z rzeczywistością przemienioną, jest „oknem ku wieczności”, dzięki któremu mamy więź i poczucie żywej obecności świętych z Chrystusem i Matką Bożą. 

Na wystawie w Miejskiej Galerii Sztuki można podziwiać ikony z Krakowskiej Grupy „Lumen” oraz z Muzeum Ikon w Supraślu – Oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Warsztaty ikonograficzne dla młodzieży i dorosłych w ramach wystawy „Ikona”
w Miejskiej Galerii Sztuki

Termin: 28 stycznia – 1 lutego 2023, godz. 16:00-20:00

Zapisy do 25 stycznia pod nr. tel. 18 20 127 92 lub 661 601 540

Poprowadzi Anna Motowicka,  adiunktka Muzeum Ikon w Supraślu, muzeolog i architekt krajobrazu.

Podczas pięciodniowych warsztatów powstaną ikony „Mandylionu” – przedstawiające oblicze Chrystusa na chuście. Uczestnicy będą pracowali z zastosowaniem tradycyjnych materiałów i technik, otrzymają zagruntowane lewkasem deski ikonowe z kowczegiem. Z otrzymanych podlinników – wzorów rysunku ikonograficznego – uczestnicy przeniosą na deskę zarys przedstawienia i rozpoczną pracę malarską. Malatura ikony zostanie wykonana tradycyjną techniką tempery, gdzie sproszkowane pigmenty łączy sią za pomocą spoiwa, jakim jest emulsja żółtkowa. Technika ta nazywana jest temperą jajeczną. W trakcie pracy uczestnicy zdobędą wiedzę na temat słownictwa oraz technologii, którą stosuje się w ikonografii. Wykonają poszczególne warstwy malatury, od sankiru – podmalówki pod karnacje, poprzez podrumienkę i kolejne rozjaśnienia, aż po dwiżki – ostanie najwyższe rozświetlenia.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IIIFlakon szklany IIIFalkon szklany w postaci cylindra z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, średnica 15 cm.
    130 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Okładka na zeszyt IIOkładka na zeszyt IILudowe okładka na zeszyt (A5) z brązowego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.