Zakopane
Zaproszenia
LISTY BRONISŁAWY GIŻYCKIEJ I BRONISŁAWA PIŁSUDSKIEGO
Autor: Muzeum Tatrzańskie
W piątek, 22 marca o godz. 17:00, zapraszamy do Muzeum Kornela Makuszyńskiego (ul. Tetmajera 15) na spotkanie z dr Magdaleną Kwiecińską (Dział Etnograficzny Muzeum Tatrzańskiego), które poprowadzi Jacek Zięba-Jasiński (przewodnik tatrzański, popularyzator wiedzy o regionie i aktor). Tego wieczoru odczyta on również fragmenty listów Giżyckiej i Piłsudskiego.
W czasie spotkania usłyszymy o historii kolekcjonerstwa etnograficznego na Podtatrzu, wyłaniającego się z korespondencji dwóch zasłużonych dla naszego regionu osób. Jedną z nich jest etnograf o międzynarodowej sławie Bronisław Piłsudski, który po prowadzonych badaniach terenowych na Sachalinie, gdzie był zesłany, zainteresował się kulturą górali i zainicjował powstanie w 1911 roku Sekcji Ludoznawczej Towarzystwa Tatrzańskiego (połączonej z Muzeum Tatrzańskim w 1918). Drugą jest mniej znana – mimo zasług – Bronisława Giżycka, na barkach której spoczęła działalność Sekcji w czasie nieobecności Piłsudskiego w Zakopanem: działalność zarówno kolekcjonerska, jak i organizacyjna, badawcza i popularyzatorska.
Oprócz przybliżenia owych pionierskich dla podtatrzańskiej etnografii postaci, usłyszymy również o barwnych i fascynujących czasach, w których przyszło im funkcjonować.
Spotkanie w ramach Klubu Czytelniczego w Opolance.
Wstęp wolny w ramach promocji Muzeum Tatrzańskiego.
- Poduszka brązowa II
Poduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
100 zł - Magnes Folk na lodówkę II
Magnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
7 zł - Korale folkowe III
Korale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
70 zł