PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Żywiec

Kultura

"Osobowość i Ambasador Ziem Górskich"

Środa, 11 maja 2016 r.
Autor: Ewa Czamańska

"Osobowość i Ambasador Ziem Górskich"7 maja 2016 r. podczas Finałowej Gali Konkursu "Osobowość Ziem Górskich", która odbyła się w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu, poznaliśmy Laureatów Konkursu „Osobowość Ziem Górskich” oraz "Ambasadora Ziem Górskich". Niniejszy Honorowy tytuł otrzymał Ks. Prałat Władysław Zązel. Zofia Kubiniec-Stanuch, została nominowana do nagrody w Konkursie "Osobowość Ziem Górskich". Organizatorem Konkursu jest Zarząd Stowarzyszenia Koalicja Marek Ziem Górskich z siedzibą w Żywcu.


Ksiądz Władysław Zązel jest proboszczem Parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy, Duszpasterzem Trzeźwości i Kapelanem Klubów Abstynenckich Diecezji Bielsko – Żywieckiej, członkiem Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości Konferencji Episkopatu Polski, a także Kapelanem Związku Podhalan. Ks. Prałat jest niewątpliwie jednym z czołowych twórców kultury trzeźwości, bowiem stworzył niezwykle nowatorską metodę krzewienia trzeźwości. To właśnie on jest inicjatorem i duszpasterzem spotkań „Wesela Wesel”, a także współzałożycielem Stowarzyszenia „Wesela Wesel”. Jego metoda polega na integracji ideału trzeźwości z kulturą lokalnej społeczności, zwłaszcza poprzez nową formę masowej rozrywki. Wydał "proboszczowską ustawę", wedle której "Wesela, śluby i pogrzeby mają być bez alkoholu". Ks. Zązel znalazł poparcie u Ojca Św. Jana Pawła II, który udzielił Apostolskiego Błogosławieństwa wszystkim parom organizującym wesela bezalkoholowe w parafii Kamesznica. Wytrwała praca duszpasterska zaowocowała setkami wesel bezalkoholowych. Ks. Prałat pielęgnuje również tradycje i język góralski, wspiera kapele i zespoły góralskie. Jest nie tylko prawdziwym góralem, wielkim Polakiem, ale także gorliwym kapłanem. W roku 2008 nadana mu została przez Ojca Świętego godność Kapelana Honorowego Jego Świątobliwości.


Zofia Kubiniec - Stanuch urodziła się w 1968 roku w Kościelisku, w rodzinie góralskiej Nędza - Kubiniec, ze strony mamy to ród Stopków z Adamów z Sobiczkowej. Wychowywała się w rodzinie, w której kultywowane są tradycje górali podhalańskich. Technik hotelarstwa, ukończyła 3 - letnie studium folklorystyczne. Od 1992 roku prowadzi grupę dzieci pod nazwą "Teatrzyk Dziecięcy" przy Związku Podhalan O - Zakopanem, którą przemianowano na "Małe Klimki" oraz zespół regionalny im. Klimka Bachledy. Od 1992 roku pracuje jako konferansjer znaczących imprez na Podhalu: Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, Wielkiej Majówki Tatrzańskiej, Tatrzańskich WICI, Europejskich Targów Produktów Regionalnych, Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych, Redyku Karpackiego w 2013 roku - imprezie, która swoim zasięgiem obejmowała kraje Łuku Karpat. Zasiada w jury konkursów gwarowych. Posiada dużą kulturę osobistą, którą nieprzerwanie przekazuje swoim wychowankom, a jako regionalista posiada duże poczucie tożsamości z Podhalem. Wyróżniona odznakami: Zasłużony Działacz Kultury 1999, Brązowy Krzyż Zasługi 2003, Zasłużony dla Kultury Polskiej 2013.

Żródło: http://www.alfa.pgit.pl/index.php/osobowosc-ziem-gorskich


Kapituła Konkursu oraz internauci i poprzedni laureaci tego prestiżowego konkursu wybrali również laureatów w 7 konkursowych konkurencjach:

• Mały Przedsiębiorca Ziem Górskich: manager i właściciel AQUAZORBING, Pan Štefan Červeň
Štefan Červeň od ponad 5 lat działa w branży turystycznej oraz jest aktywnym partnerem miasta Ružomberok. Działalność w branży turystycznej rozpoczął od prowadzenia usług gastronomicznych w Hrabovskej Doline oraz zbudowania - największego na Słowacji parku linowego - Tarzania, w którym łączna długość tras linowych wynosi ponad 1,1 km, a najdłuższa z nich – Zip jest równocześnie najdłuższą słowacką trasą linową. Štefan Červeň poszerzał działalność w Hrabovskej doline, wprowadzając ówczesną nowość na rynku atrakcji, czyli AQUAZORBING.

• Średni Przedsiębiorca Ziem Górskich: właściciel Hotelu **** Liptovsky Dvor, Pan Richard Holec
Richard Holec  już od pięciu lat mieszka i pracuje wraz ze swoją rodziną na Liptowie w Hotelu**** Liptovsky dvor. Obiekt Liptovsky dvor jest malowniczą wioseczką składającą się z 15 liptowskich drewnianych domków, restauracji i centrum relaksu. To rodzinne przedsiębiorstwo zdobyło liczne prestiżowe nagrody, takie jak na przykład: Budowa roku Republiki Słowackiej w roku 2006 w kategorii detale rzemieślnicze, Najlepsza koncepcja hotelowa Republiki Słowackiej w roku 2008 oraz wiele innych. Zarządzanemu przez Richarda hotelowi w ciągu ostatnich kilku lat udało się osiągnąć sukces na międzynarodowym portalu podróżniczym TripAdvisor i utrzymać swoją pozycję, a w roku 2015 zdobył na nim nagrodę w kategorii usług, jako drugi z najlepszych małych hoteli na Słowacji. W roku 2016 awansował w kategorii usług na Słowacji z ósmego miejsca na miejsce szóste (http://www.tripadvisor.com/TravelersChoice-Hotels-cBestService-g274922).

• Duży Przedsiębiorca Ziem Górskich: wspólnicy w firmie EUROFIRANY B.B. Choczyńscy Sp. J., Państwo Bogusława i Bogusław Choczyńscy
Firma Eurofirany z siedzibą w Żywcu istnieje na rynku polskim od 1991 roku. Jest największym importerem firan i zasłon w Polsce. Importuje z ponad 650 największych fabryk z całego świata. Prowadzi również stałą współpracę z ponad 4000 sklepów w kraju i zagranicą. Obecnie firma zatrudnia ponad 300 pracowników. W ofercie znajduje się kilka tysięcy wzorów firan i zasłon, narzuty, koce, ręczniki, szlafroki oraz pościel, a także największy w Polsce wybór wzorów ceramiki dekoracyjnej, kwiatów oraz dodatków do dekoracji wnętrz, które zaspokoją gusta nawet najbardziej wymagających Klientów. Oprócz sprzedaży hurtowej firma Eurofirany jako pierwsza w Polsce wprowadziła formę sprzedaży kuponowej, w której towar dzięki współpracującej firmie kurierskiej może być dostarczony do odbiorców w ciągu 24h. Równie ważnym obszarem działania firmy jest dynamicznie rozbudowywana sieć salonów firmowych na terenie całego kraju. Firma posiada już ponad 70 dobrze prosperujących sklepów, a ich liczba dynamicznie wzrasta.

• Organizacja Pozarządowa Ziem Górskich: Uczniowski Klub Sportowy "Jasień" w Suchej Beskidzkiej
Uczniowski Klub Sportowy "Jasień" w Suchej Beskidzkiej jest stowarzyszeniem sportowym powstałym we wrześniu 2008 roku z inicjatywy rodziców, instruktorów oraz dzieci i młodzieży korzystającej z Krytej Pływalni w Suchej Beskidzkiej. Coraz większa popularność sportów wodnych również odegrała rolę w powstaniu UKS "Jasień".  Podstawą filozofii działania klubu jest przekonanie, że niezależnie od wieku i predyspozycji fizycznych obcowanie ze środowiskiem wodnym korzystnie wpływa na duszę, umysł i ciało. Klub pływacki prowadzi profesjonalne treningi dla dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Jako jedyny  w powiecie suskim posiada Licencję Polskiego Związku Pływackiego. Prowadzi zajęcia z zakresu nauki pływania jak i wyczynową grupę zawodników startujących na Mistrzostwach Polski włącznie oraz pływanie korekcyjne i rehabilitacyjne. Organizuje obozy sportowe, imprezy sportowo-rekreacyjne, jak również bierze czynny udział w życiu kulturalny i społecznym Suchej Beskidzkiej. Kadra trenerska to profesjonalni szkoleniowcy z pasją i zaangażowaniem.

• Dziennikarz Ziem Górskich: Piotr Wysocki - Prezes Zarządu, Redaktor Naczelny "Kroniki Beskidzkiej"
Redaktor Piotr Wysocki jest wydawcą czterech bardzo istotnych dla promocji ziem górskich wydawnictw: "Kroniki Beskidzkiej", "Głosu Ziemi Cieszyńskiej", "Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej" oraz portalu internetowego Beskidzka24 (www.beskidzka24.pl). Jako redaktor naczelny największego i najstarszego na Podbeskidziu tygodnika "Kronika Beskidzka" dba o to, by na jego łamach w każdy czwartek ukazywały się istotne z punktu widzenia promocji marek ziem górskich informacje. "Kronika Beskidzka" jako patron medialny wspiera największe wydarzenia kulturalne w regionie. W roku 2016, redakcja "Kroniki Beskidzkiej" obchodzi 60-lecie istnienia. Rok wcześniej taki jubileusz świętowały inny tytuł "Prasy Beskidzkiej" - "Głos Ziemi Cieszyńskiej".  Czasopisma "Prasy Beskidzkiej" są liderami sprzedaży w swoich segmentach na rynku lokalnym, zapewniając sprawdzone i wiarygodne informacje, istotne z punktu widzenia mieszkańców Beskidu Żywieckiego, Śląska Cieszyńskiego, Małopolski i Podhala.

• Samorządowiec/Polityk Ziem Górskich: Jan Smarduch - Wójt Gminy Nowy Targ
Jan Smarduch pełni funkcję Wójta Gminy Nowy Targ od 18 czerwca 1990 r. W 1981 r. był działaczem i etatowym pracownikiem Zarządu Komisji Regionalnej NSZZ „Solodarność” Rolników Indywidualnych w Nowym Targu. Bardzo angażuje się w prace na rzecz rozwoju infrastruktury komunalnej, edukacyjno - sportowej Gminy. W tym okresie dzięki staraniom Wójta wybudowano 7 nowych budynków szkół wraz z salami gimnastycznymi. Wykonano generalne remonty szkół również z salami gimnastycznymi. W 3 miejscowościach: Ludźmierz, Waksmund oraz Łopuszna wybudowano „Orliki”. W 2 miejscowościach wybudowano, a w 8 zmodernizowano boiska sportowe. Zmodernizowano i wykonano około 50 km dróg o nawierzchni bitumicznej. Wybudowano oczyszczalnie ścieków wraz z kanalizacją: zlewnia Łopuszna, do której podłączono miejscowości: Łopuszna, Ostrowsko, Waksmund, Gronków i zlewnia Trute do której podłączono: Klikuszową, Lasek, Trute, Morawczynę, Pyzówkę i Obidową. Skanalizowane jest 65 % gminy. Wójt troszczy się również o rozwój kultury, podtrzymywanie tradycji i promowanie regionu poprzez wspieranie działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej. Ma zasługi w rozwoju polsko- słowackiej współpracy oraz w działalności samorządowej na rzecz społeczności lokalnej.

• Osobowość Ziem Górskich: Józef Broda - społeczny kurator sądowy, twórca instrumentów ludowych, popularyzator beskidzkiej muzyki i kultury ludowej.
Znany multiinstrumentalista, pedagog, filozof, twórca instrumentów ludowych, śpiewak, popularyzator beskidzkiej muzyki i kultury ludowej. Pracował jako nauczyciel w szkołach na terenie Trójwsi, prowadził również zajęcia na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. W pracy nauczyciela najważniejszym było dla niego wpajanie młodym ludziom poczucia własnej tożsamości oraz pamięci o własnych korzeniach. Współtworzył audycję I Programu Polskiego Radia pt. „Źródełko”, której celem była popularyzacja folkloru wśród dzieci. Liczne nagrania muzyczne z jego udziałem znajdują się taśmotekach folkloru w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Brał udział w powstaniu około 20 filmów dokumentalnych. Prowadził i wciąż prowadzi wiele festiwali folklorystycznych na terenie całego kraju i zagranicą, m. in. w Kazimierzu, Żywcu, Warszawie, Katowicach, Budapeszcie czy Kolonii. Jest laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych, wśród których wymienić należy przede wszystkim nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” (1995 rok), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2008 rok) oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2014 rok) za  "wybitne zasługi w tworzeniu i upowszechnianiu polskiej kultury ludowej".

Tego wieczoru zaszczycili nas swoją obecnością:  Pan Ivan Skorupa – Konsul Generalny Republiki Słowacji w Polsce, Pan Tadeusz Frąckowiak – Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej na Słowacji, Pan Andrzej Tombiński - Konsul Honorowy Austrii w Krakowie, Pan Jan Chrząszcz – Wicewojewoda Śląski, a także parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedsiębiorcy z Polski i Słowacji.

Na ręce Prezesa Zarządu Koalicji Marek Ziem Górskich przysłane zostały listy od:
• Marszałka Sejmu RP - Pana Marka Kuchcińskiego
• Premier Rzeczypospolitej Polskiej - Pani Beaty Szydło
• Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Pani Elżbiety Rafalskiej
• Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju - Pana Jerzego Kwiecińskiego
• 
Słowa uznania oraz gratulacje dla tegorocznych nominowanych oraz laureatów przesłali również Komisarz UE ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Pani Elżbieta Bieńkowska, Poseł do Parlamentu Europejskiego Pan Jerzy Buzek oraz Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Pan Kazimierz Kujda.

Galę uświetnił przepiękny koncert w wykonaniu wielkiego artysty i gwiazdy polskiej piosenki Ryszarda Rynkowskiego.
Żródło: http://www.alfa.pgit.pl/index.php

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż"Naszyjnik "Wielokrzyż" Obwód 43 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral o dwóch odcieniach czerwieni, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez...
    100 zł
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    240 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    45 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.