PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Baranów Sandomierski

Kultura

Sukces zespołu „Odrowązianie”

Wtorek, 1 lipca 2014 r.
Autor: Krystyna Witek

Sukces zespołu „Odrowązianie”W dniach 21-22 czerwca 2014r. zespół góralski „Odrowązianie” wziął udział w XXI Ogólnopolskim Festiwalu Dziecko w Folklorze w Baranowie Sandomierskim. Obok górali z regionów Chełmca, Ełku, Łodygowic, Mystkowa, Czarnej Góry, Bobrownika, Wielunia, Iwonicza-Zdroju, Dynowa, Kocudzy, Odrowązianie byli jedynymi przedstawicielami górali podhalańskich na tegorocznym festiwalu. Zespół brał udział w trzech kategoriach konkursowych: grupa obrzędowa, soliści śpiewacy oraz kapele.


Pośród 41 podmiotów wykonawczych, Odrowązianie zostali wysoce docenieni zdobywając: I miejsce - kapela, II miejsce - Aleksadra Stoch - śpiew solowy, II miejsce - Justyna Bachula - śpiew solowy oraz wyróżnienie - zespół z programem „Odpust w Odrowązie”.

Wieczorem zespół wziął udział w koncercie zespołu „Orkiestry Dni Naszych”. W niedzielę zespół został poproszony, by pięknym śpiewem podhalańskim i muzyką góralską ubogacić Mszę Świętą w pobliskich Ślęzakach. Po Mszy Św. zespół dał krótki występ, zaspokajając kulturowo miejcowych wiernych, którzy nie szczędzili słów uznania i szacunku za krzewienie rodzimej kultury przez tak młode osoby, gdyż najmłodszy zespolan biorący udział w Festiwalu- Jaś- jest w wieku 6 lat. Chcąc poznać miejscowe zabytki, zespół wziął udział w quizie terenowym –Quest- „spacerkiem po Baranowe Sandomierskim”, który nieopodal baranowskiego zamku został przerwany ze względu na silną ulewę. Uczestnictwo górali z Gminy Czarny Dunajec wzbogaciło stoisko z wyrobami naszego lokalnego twórcy ludowego-artysty Pawła Kulawiaka, który wraz z ojcem podtrzymuje 4 pokoleniową rodzinną tradycję rzemiosła zwanego odlewnictwem, czy ludwisarstwem. Obecność na Ogólnopolskim Festiwalu jest wielkim sukcesem zespołu, gdyż dzieci i młodzież nie tylko dają świadectwo swojej tożsamości kulturowej, ale poznają kulturę innych regionów- stroje, gwarę, muzykę, tańce czy śpiewy. Uczestnictwo w Festiwalu o szerokim zasięgu etniczno-kulturowym kształtuje świadomość młodych ludzi, poprzez większą dbałość o podtrzymywanie rodzimej tradycji, ale i szacunek do innych grup etnicznych i ich folkloru.   

Kierownictwo i członkowie zespołu „Odrowązianie” dumnie reprezentowali swoją małą Ojczyznę, którą jest Gmina Czarny Dunajec i serdecznie dziękują władzom Gminy za okazaną pomoc.

Zespół „Odrowązianie” powstał w 1992 roku i działa przy Oddziale Związku Podhalan w Odrowążu. Obecnie instruktorami zespołu są: Strama Paweł i Witek Krystyna. Członkami zespołu są: dzieci i młodzież wywodzące się z góralskich rodzin. Zespół to nie tylko śpiew i taniec i zdobyte miejsca na konkursach, ale wychowanie w poszanowaniu wartości chrześcijańskich, patriotycznych, spójności rodziny i tradycji podhalańskiej. Członkowie zespołu biorą czynny udział w świętach kościelnych, tworząc góralską oprawę Mszy Świętych muzyką góralską i śpiewem. Corocznym zwyczajem, w Niedzielę Palmową grupa żeńska wykonuje góralską Drogę Krzyżową, której poszczególne stację są śpiewane na odpowiednio dobrane smutne, molowe nuty góralskie.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Torebka filcowa XIVTorebka filcowa XIVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.