PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Biały Dunajec

Zaproszenia

Wernisaż wystawy ceramiki "Bliżej Natury"

Środa, 25 listopada 2009 r.
Autor: AKS

Wernisaż wystawy ceramiki "Bliżej Natury"Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. Andrzeja Galicy w Białym Dunajcu zaprasza na wernisaż wystawy ceramiki "Bliżej Natury", który odbędzie się w środę 25 listopada o godz. 16.00.


Wszystkie eksponowane prace zostały wykonane przez dzieci i młodzież z koła plastycznego Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu pod kierunkiem p. Katarzyny Ponieckiej.

"BLIŻEJ NATURY" CERAMIKA DZIECI Z BIAŁEGO DUNAJCA

Proces powstawania obiektów artystycznych z ceramiki obejmuje kilka etapów. Na tej wystawie.możecie Państwo zobaczyć jak krok po kroku wygląda praca z gliną i szkliwem, której ostatecznym efektem są prezentowane gotowe prace.
Glina jest tworzywem bardzo elastycznym, a jej właściwości dzieci poznają już na piewszym etapie pracy. Materiał wyrabiany jest rękami, co nie zawsze należy do prostych czynności, bowiem każda masa charakteryzuje się różną plastycznością. Ukształtowane i wymodelowane naczynia czy rzeźby ceramiczne osuszamy w odpowiednich warunkach, co w zalezności od wielkości i grubości ścianek trwa nawet do trzech tygodni. Następnym krokiem jest wypalanie prac w piecu ceramicznym przy bardzo wysokiej temperaturze przez kilkanaście godzin. Wypalone po raz piewszy tworzywo – zwane biskwitem – gotowe jest do zdobienia szkliwami i wypełnienia szkłem. Tak wykończone prace wypalamy ponownie w znacznie wyższej temperaturze. Ostateczny rezultat stanowi zawsze niespodziankę dla małego artysty, ponieważ nie sposób dokładnie przewidzieć, jaki efekt przyniesie zastosowanie konkretnego szkliwa i jak zareaguje z danym gatnkiem gliny.
 Podczas zajęć dzieci zapoznają się z podstawowymi zasadami tworzenia i zdobienia ceramiki. Dowiadują się jak kształtować glinę, aby podczas wysychania i wypalania nie była narażona na pęknięcia. Poznają również możliwości kształtowania swych prac za pomocą specjalistycznych narzędzi i różnorodnych materiałów codziennego użytku. Zabawa z fakturami, liśćmi i formami uwrażliwia dzieci na
samodzielne eksperymentowanie. Efektem tak twórczej pracy są niejednokrotnie zaskakujące pomysły, których rezultatom przyjrzeć możecie się Państwo na tej wystawie.
Szczególne zainteresowanie wzbudza u dzieci praca na kole garncarskim. ‘Toczenie’ jest bardzo trudnym rzemiosłem, ale efekty bywają bardzo zadowalające dla dzieci jak i dla dorosłych.
Zajęcia skierowane są do dzieci w różnym wieku, bowiem na każym etapie rozwoju można w inny sposób kształtować wyobrażnię i wrażliwość artystyczną. Uważam, że celem spotkań jest nie tylko rozwój zdolności manualnych i wytwarzanie przedmiotów artystycznych. Istotna jest wymiana doświadczeń i wspólne spędzanie czasu w twórczej atmosferze.
       Katarzyna Poniecka – opiekun grupy

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł
  • Wisiorek "Panda"Wisiorek "Panda"Sam miś, szklany Lampwork + szklane koraliki. obw. 53 cm dług. zawieszki 2 cm.
    70 zł
  • KamizelkaKamizelkaKamizelka dla małego dziecka (4-5 letnie) z cienkiego sukna, z haftowanymi motywami ludowymi, w kolorze kremowym. Długość ok. 33 cm. Szerokość ok. 31 cm.
    80 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.