PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Biały Dunajec

Zaproszenia

Wernisaż wystawy ceramiki "Bliżej Natury"

Środa, 25 listopada 2009 r.
Autor: AKS

Wernisaż wystawy ceramiki "Bliżej Natury"Gminny Ośrodek Kultury im. gen. bryg. Andrzeja Galicy w Białym Dunajcu zaprasza na wernisaż wystawy ceramiki "Bliżej Natury", który odbędzie się w środę 25 listopada o godz. 16.00.


Wszystkie eksponowane prace zostały wykonane przez dzieci i młodzież z koła plastycznego Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu pod kierunkiem p. Katarzyny Ponieckiej.

"BLIŻEJ NATURY" CERAMIKA DZIECI Z BIAŁEGO DUNAJCA

Proces powstawania obiektów artystycznych z ceramiki obejmuje kilka etapów. Na tej wystawie.możecie Państwo zobaczyć jak krok po kroku wygląda praca z gliną i szkliwem, której ostatecznym efektem są prezentowane gotowe prace.
Glina jest tworzywem bardzo elastycznym, a jej właściwości dzieci poznają już na piewszym etapie pracy. Materiał wyrabiany jest rękami, co nie zawsze należy do prostych czynności, bowiem każda masa charakteryzuje się różną plastycznością. Ukształtowane i wymodelowane naczynia czy rzeźby ceramiczne osuszamy w odpowiednich warunkach, co w zalezności od wielkości i grubości ścianek trwa nawet do trzech tygodni. Następnym krokiem jest wypalanie prac w piecu ceramicznym przy bardzo wysokiej temperaturze przez kilkanaście godzin. Wypalone po raz piewszy tworzywo – zwane biskwitem – gotowe jest do zdobienia szkliwami i wypełnienia szkłem. Tak wykończone prace wypalamy ponownie w znacznie wyższej temperaturze. Ostateczny rezultat stanowi zawsze niespodziankę dla małego artysty, ponieważ nie sposób dokładnie przewidzieć, jaki efekt przyniesie zastosowanie konkretnego szkliwa i jak zareaguje z danym gatnkiem gliny.
 Podczas zajęć dzieci zapoznają się z podstawowymi zasadami tworzenia i zdobienia ceramiki. Dowiadują się jak kształtować glinę, aby podczas wysychania i wypalania nie była narażona na pęknięcia. Poznają również możliwości kształtowania swych prac za pomocą specjalistycznych narzędzi i różnorodnych materiałów codziennego użytku. Zabawa z fakturami, liśćmi i formami uwrażliwia dzieci na
samodzielne eksperymentowanie. Efektem tak twórczej pracy są niejednokrotnie zaskakujące pomysły, których rezultatom przyjrzeć możecie się Państwo na tej wystawie.
Szczególne zainteresowanie wzbudza u dzieci praca na kole garncarskim. ‘Toczenie’ jest bardzo trudnym rzemiosłem, ale efekty bywają bardzo zadowalające dla dzieci jak i dla dorosłych.
Zajęcia skierowane są do dzieci w różnym wieku, bowiem na każym etapie rozwoju można w inny sposób kształtować wyobrażnię i wrażliwość artystyczną. Uważam, że celem spotkań jest nie tylko rozwój zdolności manualnych i wytwarzanie przedmiotów artystycznych. Istotna jest wymiana doświadczeń i wspólne spędzanie czasu w twórczej atmosferze.
       Katarzyna Poniecka – opiekun grupy

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik "Porzeczki"Naszyjnik z drobnych Korali rekonstruowanych oraz z przekładek - drobniutkich koralików szklanych. Obwód 49,5 cm. Średnica koralików z korala 0,7 i 0,5 cm. Zapięcie...
    65 zł
  • Ludowe etui na tablet VIILudowe etui na tablet VIILudowe etui z ciemno-szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.