PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

„Ślebodni” z Gronia–Leśnicy

Środa, 16 lipca 2014 r.
Autor: Alicja Wierzbanowska

„Ślebodni” z Gronia–LeśnicyW czwartkowy wieczór na scenie Domu Ludowego zagościł zespół „Ślebodni” z Gronia–Leśnicy, który tego dnia obchodził 30–lecie swojej działalności. Bardzo urozmaicony program: występ zespołu „Zawaternik” z Gronia – Leśnicy, fragment sztuki teatralnej „Gwołtu, rety co się dzieje” a wreszcie występ Jubilatów – obecnych i byłych członków zespołu, był głośno oklaskiwany przez licznie zgromadzonych gości.


To wyjątkowe spotkanie uwieńczyły życzenia od wielu przyjaciół zespołu: m.in. Wicestarosty Powiatu Tatrzańskiego Pana Andrzeja Skupnia, Wiceprzewodniczącego Komisji Oświaty i Kultury Powiatu Tatrzańskiego Pana Zbigniewa Proszowskiego, Wójta Gminy Bukowina Tatrzańska Pana Stanisława Łukaszczyka, Pani Jadwigi Admczyk Kierownika Sekcji Dziedzictwa Kulturowego Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Dyrektora Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Pana Bartłomieja Koszarka. Na koniec nie mogło zabraknąć głośno i prosto z serc płynącego „sto lat” dla „Ślebodnych”.

Zespół „Ślebodni" założony przez Mariana Bryję w 1984 roku przy Związku Podhalan Oddział Groń - Leśnica prezentuje autentyczne tańce, śpiewy i muzykę górali podhalańskich. Obecny skład „Ślebodnych" to przede wszystkim wychowankowie Dziecięcego Zespołu Góralskiego "Zawaternik". Przedział wiekowy zespołu: 16 - 82 lata. Najstarsi członkowie to Agnieszka Trybuła - 82 lata oraz Stanisław Zarycki - 76 lat, ciągle z werwą reprezentują podhalańska kulturę. Kierownikiem zespołu jest Pani Maria Dudek.  Zespół bierze udział w imprezach kulturalnych nie tylko w Polsce, ale i  poza jej granicami. Zdobywając wielokrotnie najwyższe nagrody reprezentowali swój region m.in. na Międzynarodowym Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Ogólnopolskim Festiwalu „Bukowskie Prezentacje Młodych" w Bukowsku, Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie, Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Tanecznych w Gorzowie Wielkopolskim, Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych  „O Łowicki Pasiak" w Łowiczu. Nie sposób jest wymienić tutaj wszystkie osiągnięcia zespołu, które przez te trzydzieści lat zgromadził na swoim koncie. Wszystko to dzięki nieustannemu podnoszeniu swoich umiejętności, ale również dlatego, że dla mieszkańców tych dwóch podhalańskich wiosek taniec, śpiew i muzyka góralska to głęboko zakorzeniona w sercu, kontynuowana po dziadkach i rodzicach kultura dnia codziennego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom IIISłownik biograficzny "Podhalanie" tom IIILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - łącznie ponad 350 osób znalazło się w najnowszym słowniku biograficznym "Podhalanie". Słownik...
    90 zł
  • Ludowe etui na tablet IVLudowe etui na tablet IVLudowe etui z szarego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.