PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

41. Góralski Karnawał

6–10 lutego 2013 r.
Autor: Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy"

41. Góralski KarnawałW dniach 6 - 10 lutego w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się 41. Góralski Karnawał - Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, Konkurs Tańca Zbójnickiego, Popis Par Tanecznych, Kumoterki.


W Bukowinie słychno śpiywanie i granie.
Karnawał sie zacon i kolyndowanie. 

                To już 41. „Góralski Karnawał” w Bukowinie Tatrzańskiej! Jego historia sięga roku 1973, kiedy to z inicjatywy Józefa Koszarka znakomitego bukowiańskiego tancerza, śpiewaka i poety, a zarazem ówczesnego prezesa Domu Ludowego, przy współpracy miejscowych działaczy kultury oraz Adama Sawiny, ówczesnego kierownika referatu ds. kultury Powiatowej Rady Narodowej w Nowym Targu po raz pierwszy zorganizowano międzyregionalny, a w latach następnych Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.

                „Góralski Karnawał” w pełni oddaje atmosferę zarówno kolędowania, jak i ludowej zabawy karnawałowej. Król Herod i jego świta, Żyd, chłop, baca, diaboł, śmierztecka, turoń, ludowa medycyna połączona z magią, słowem to wszystko, czym zabawiają widzów kolędnicy zmierza do jednego celu - złożenia życzeń świątecznych na scyńście, na zdrowie, na to Boze Narodzynie, zakończonych gromkim śpiewem za kolynde dziynkujymy. Kolędowanie to dobrowolna wymiana darów. Kolędnicy składają domownikom powinszowania będące darem dobrego słowa i otrzymują w zamian podarki - w tym wypadku gromkie brawa publiczności. Bogate i różnorodne stroje kolędników ozdobione są słomą, łańcuszkami, sznureczkami, itp. Trwa karnawałowe szaleństwo, a Bukowina mieni się różnokolorowymi barwami. Wszak to czas niesopustowyk zyniacek i kuligów!

                Obok konkursu grup kolędniczych w ramach „Góralskiego Karnawału” odbywa się, trwający do późnych godzin nocnych, konkurs tańca zbójnickiego i przegląd par tanecznych. Jak najkrócej określić taniec zbójnicki? Żywioł, ogień i góralska fantazja! W przeglądzie par tanecznych obok tańców drobnyk, krzesanyk, ozwodnyk jest również polka z kropką, polka obyrtka, polka po kole, śtajerki i wiele, wiele innych. Żywiołowość młodych, swoboda, dostojeństwo i finezja starszych tancerzy, kolorowe stroje, temperament muzykantów, donośny, radosny śpiew. To trzeba zobaczyć!

                Ostatni dzień „Góralskiego Karnawału” wypełniają imprezy plenerowe: zawody strzeleckie, zawody narciarskie w strojach regionalnych i oczywiście „Kumoterki”, w skład których oprócz przejazdu kumoterkami wchodzą również zawody w skjóringu, skiskjóringu i przejazd zaprzęgami paradnymi. Kumoterki to ozdobne sanie góralskie, w których jest miejsce tylko dla dwóch osób: kumoski i kumotra. Takimi saniami kumoska z kumotrym jeździli w odwiedziny do znajomych, na chrzciny i na słynne jarmaki do Miasta. Kumoter z kumoskom muszą przejechać w kumoterkak jedno okrążenie toru - około 1000 metrów. O zwycięstwie decyduje czas przejazdu, ale oceniane są również stroje, wystrój uprzęży i same kumoterki.

                Z imprez towarzyszących „Góralskiemu Karnawałowi” wymienić należy spektakle w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej, występy zespołów regionalnych z kraju i z zagranicy, a także, organizowane przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych, wystawy i kiermasze, na których prezentowane są prace z zakresu wszystkich dziedzin twórczości ludowej.           

                Od wielu już lat występy kolędników ocenia jury w składzie: mgr Aleksandra Szurmiak-Bogucka - etnomuzykolog, mgr Benedykt Kafel - etnograf, dr Stanisław Węglarz - etnolog, a konkurs par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego oceniają również przedstawiciele rodowitych górali.

                Wdzięczną pamięcią ogarniamy tych, których nie ma już wśród nas: prof. Romana Reinfussa, etnografa – długoletniego przewodniczącego jury, prof. Józefa Bubaka – dialektologa, Tadeusza Staicha – zakopiańskiego literata, znawcę i miłośnika góralszczyzny, Antoniego Weissenhofa – wielkiego przyjaciela Bukowiny. 

                I na koniec słów kilka o konferansjerach, bez których trudno wyobrazić sobie „Góralski Karnawał”. Tak naprawdę to oni są reżyserami całego spektaklu. To oni pytajom piykniy ku nom, razem z publicznością biją brawa, zachęcają tych bardziej zestresowanych, wręczają pamiątkowe dyplomy, schodzącym ze sceny dziękują słowami wielkie Bóg zapłoć, przekazują informacje jurorom, pamiętają o sponsorach, czasami (zwłaszcza pod koniec dnia) zaśpiewają, a wszystko to okraszone uśmiechem i subtelnym, góralskim poczuciem humoru.

                Przez te kilka dni rozbrzmiewa więc Bukowina tańcem, śpiewem, muzyką, a barwne korowody kolędników przypominają, że tradycja kolędowania nie zniknęła z krajobrazu polskich wsi i miasteczek.

Głównym partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie .

Syćkik Wos piyknie pytomy do Bukowiny Tatrzańskiyj na 41. „Góralski Karnawał”, bo przecie

Rózne karnawały bywajom, dyć wiycie!
Ale bukowiański nolypsy na świecie!


6 lutego (środa)

13.30     Przejazd kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską.

14.30  OFICJALNE OTWARCIE 41. GÓRALSKIEGO KARNAWAŁU.                                              

                Prezentacja kapel i występy zespołów regionalnych.

19.00     Sztuka teatralna „Zatraceniec” w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.

 

7 lutego (czwartek)

10.00 - 14.00 Konkurs grup kolędniczych.

15.00 - 18.00 Konkurs grup kolędniczych.

19.00   Występ Zespołu Góralskiego „Wiyrchowianie”

z Bukowiny Tatrzańskiej.

20.00  Konkurs tańca zbójnickiego, konkurs par tanecznych.

 

8 lutego (piątek)

10.00 - 14.00 Konkurs grup kolędniczych.

15.00 - 18.00 Konkurs grup kolędniczych.

19.00     Występ Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Podegrodzie” z Podegrodzia.

20.00  Konkurs tańca zbójnickiego, konkurs par tanecznych.

 

9 lutego (sobota)

10.00 - 13.00 Konkurs grup kolędniczych.

11.00    III Zimowa Wystawa Owczarków Podhalańskich

(pod Domem Ludowym).

19.00   Występ Zespołów Regionalnych:

                „Orawiacy” z Lipnicy Wielkiej i „Rombań” z Chyżnego.

20.00  Konkurs tańca zbójnickiego, konkurs par tanecznych.

 

10 lutego (niedziela)

                Imprezy plenerowe na Wierchu Rusińskim:      

10.30     Zawody strzeleckie.

11.00     KUMOTERKI (parada gazdowska, skjóring,

ski-skjóring).

17.00     OFICJALNE OGŁOSZENIE WYNIKÓW

                41. GÓRALSKIEGO KARNAWAŁU.

20.00     Koncert węgierskiego skrzypka

                ROBY LAKATOSA wraz z zespołem.

 

Imprezy towarzyszące:

                (świetlica Domu Ludowego 10.00-18.00)

1.            Wystawa twórczości ludowej.

2.            Wystawa grafik Władysława Trebuni-Tutki.

3.            Prezentacja prac uczniów Bukowiańskiej Szkoły Ginących Zawodów.

4.            MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ W POLO NA ŚNIEGU.

(obok hotelu BUKOVINA)

                mecze półfinałowe - sobota od 13.00 do 15.00

mecze finałowe - niedziela od 11.30 do 14.00

 

Cena biletu na imprezy wieczorne – 15 zł; dzieci do lat 6. wstęp wolny.

Cena biletu na koncert ROBY LAKATOSA – 70 zł. (przedsprzedaż w biurze Domu Ludowego).

Organizator zastrzega sobie prawo zmian w programie imprezy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł
  • Aniołek duży IVAniołek duży IVAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.