PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

41. Góralski Karnawał

6–10 lutego 2013 r.
Autor: Bukowiańskie Centrum Kultury "Dom Ludowy"

41. Góralski KarnawałW dniach 6 - 10 lutego w Bukowinie Tatrzańskiej odbędzie się 41. Góralski Karnawał - Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych, Konkurs Tańca Zbójnickiego, Popis Par Tanecznych, Kumoterki.


W Bukowinie słychno śpiywanie i granie.
Karnawał sie zacon i kolyndowanie. 

                To już 41. „Góralski Karnawał” w Bukowinie Tatrzańskiej! Jego historia sięga roku 1973, kiedy to z inicjatywy Józefa Koszarka znakomitego bukowiańskiego tancerza, śpiewaka i poety, a zarazem ówczesnego prezesa Domu Ludowego, przy współpracy miejscowych działaczy kultury oraz Adama Sawiny, ówczesnego kierownika referatu ds. kultury Powiatowej Rady Narodowej w Nowym Targu po raz pierwszy zorganizowano międzyregionalny, a w latach następnych Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych.

                „Góralski Karnawał” w pełni oddaje atmosferę zarówno kolędowania, jak i ludowej zabawy karnawałowej. Król Herod i jego świta, Żyd, chłop, baca, diaboł, śmierztecka, turoń, ludowa medycyna połączona z magią, słowem to wszystko, czym zabawiają widzów kolędnicy zmierza do jednego celu - złożenia życzeń świątecznych na scyńście, na zdrowie, na to Boze Narodzynie, zakończonych gromkim śpiewem za kolynde dziynkujymy. Kolędowanie to dobrowolna wymiana darów. Kolędnicy składają domownikom powinszowania będące darem dobrego słowa i otrzymują w zamian podarki - w tym wypadku gromkie brawa publiczności. Bogate i różnorodne stroje kolędników ozdobione są słomą, łańcuszkami, sznureczkami, itp. Trwa karnawałowe szaleństwo, a Bukowina mieni się różnokolorowymi barwami. Wszak to czas niesopustowyk zyniacek i kuligów!

                Obok konkursu grup kolędniczych w ramach „Góralskiego Karnawału” odbywa się, trwający do późnych godzin nocnych, konkurs tańca zbójnickiego i przegląd par tanecznych. Jak najkrócej określić taniec zbójnicki? Żywioł, ogień i góralska fantazja! W przeglądzie par tanecznych obok tańców drobnyk, krzesanyk, ozwodnyk jest również polka z kropką, polka obyrtka, polka po kole, śtajerki i wiele, wiele innych. Żywiołowość młodych, swoboda, dostojeństwo i finezja starszych tancerzy, kolorowe stroje, temperament muzykantów, donośny, radosny śpiew. To trzeba zobaczyć!

                Ostatni dzień „Góralskiego Karnawału” wypełniają imprezy plenerowe: zawody strzeleckie, zawody narciarskie w strojach regionalnych i oczywiście „Kumoterki”, w skład których oprócz przejazdu kumoterkami wchodzą również zawody w skjóringu, skiskjóringu i przejazd zaprzęgami paradnymi. Kumoterki to ozdobne sanie góralskie, w których jest miejsce tylko dla dwóch osób: kumoski i kumotra. Takimi saniami kumoska z kumotrym jeździli w odwiedziny do znajomych, na chrzciny i na słynne jarmaki do Miasta. Kumoter z kumoskom muszą przejechać w kumoterkak jedno okrążenie toru - około 1000 metrów. O zwycięstwie decyduje czas przejazdu, ale oceniane są również stroje, wystrój uprzęży i same kumoterki.

                Z imprez towarzyszących „Góralskiemu Karnawałowi” wymienić należy spektakle w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej, występy zespołów regionalnych z kraju i z zagranicy, a także, organizowane przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych, wystawy i kiermasze, na których prezentowane są prace z zakresu wszystkich dziedzin twórczości ludowej.           

                Od wielu już lat występy kolędników ocenia jury w składzie: mgr Aleksandra Szurmiak-Bogucka - etnomuzykolog, mgr Benedykt Kafel - etnograf, dr Stanisław Węglarz - etnolog, a konkurs par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego oceniają również przedstawiciele rodowitych górali.

                Wdzięczną pamięcią ogarniamy tych, których nie ma już wśród nas: prof. Romana Reinfussa, etnografa – długoletniego przewodniczącego jury, prof. Józefa Bubaka – dialektologa, Tadeusza Staicha – zakopiańskiego literata, znawcę i miłośnika góralszczyzny, Antoniego Weissenhofa – wielkiego przyjaciela Bukowiny. 

                I na koniec słów kilka o konferansjerach, bez których trudno wyobrazić sobie „Góralski Karnawał”. Tak naprawdę to oni są reżyserami całego spektaklu. To oni pytajom piykniy ku nom, razem z publicznością biją brawa, zachęcają tych bardziej zestresowanych, wręczają pamiątkowe dyplomy, schodzącym ze sceny dziękują słowami wielkie Bóg zapłoć, przekazują informacje jurorom, pamiętają o sponsorach, czasami (zwłaszcza pod koniec dnia) zaśpiewają, a wszystko to okraszone uśmiechem i subtelnym, góralskim poczuciem humoru.

                Przez te kilka dni rozbrzmiewa więc Bukowina tańcem, śpiewem, muzyką, a barwne korowody kolędników przypominają, że tradycja kolędowania nie zniknęła z krajobrazu polskich wsi i miasteczek.

Głównym partnerem przedsięwzięcia jest Województwo Małopolskie .

Syćkik Wos piyknie pytomy do Bukowiny Tatrzańskiyj na 41. „Góralski Karnawał”, bo przecie

Rózne karnawały bywajom, dyć wiycie!
Ale bukowiański nolypsy na świecie!


6 lutego (środa)

13.30     Przejazd kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską.

14.30  OFICJALNE OTWARCIE 41. GÓRALSKIEGO KARNAWAŁU.                                              

                Prezentacja kapel i występy zespołów regionalnych.

19.00     Sztuka teatralna „Zatraceniec” w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej.

 

7 lutego (czwartek)

10.00 - 14.00 Konkurs grup kolędniczych.

15.00 - 18.00 Konkurs grup kolędniczych.

19.00   Występ Zespołu Góralskiego „Wiyrchowianie”

z Bukowiny Tatrzańskiej.

20.00  Konkurs tańca zbójnickiego, konkurs par tanecznych.

 

8 lutego (piątek)

10.00 - 14.00 Konkurs grup kolędniczych.

15.00 - 18.00 Konkurs grup kolędniczych.

19.00     Występ Zespołu Regionalnego Pieśni i Tańca „Podegrodzie” z Podegrodzia.

20.00  Konkurs tańca zbójnickiego, konkurs par tanecznych.

 

9 lutego (sobota)

10.00 - 13.00 Konkurs grup kolędniczych.

11.00    III Zimowa Wystawa Owczarków Podhalańskich

(pod Domem Ludowym).

19.00   Występ Zespołów Regionalnych:

                „Orawiacy” z Lipnicy Wielkiej i „Rombań” z Chyżnego.

20.00  Konkurs tańca zbójnickiego, konkurs par tanecznych.

 

10 lutego (niedziela)

                Imprezy plenerowe na Wierchu Rusińskim:      

10.30     Zawody strzeleckie.

11.00     KUMOTERKI (parada gazdowska, skjóring,

ski-skjóring).

17.00     OFICJALNE OGŁOSZENIE WYNIKÓW

                41. GÓRALSKIEGO KARNAWAŁU.

20.00     Koncert węgierskiego skrzypka

                ROBY LAKATOSA wraz z zespołem.

 

Imprezy towarzyszące:

                (świetlica Domu Ludowego 10.00-18.00)

1.            Wystawa twórczości ludowej.

2.            Wystawa grafik Władysława Trebuni-Tutki.

3.            Prezentacja prac uczniów Bukowiańskiej Szkoły Ginących Zawodów.

4.            MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ W POLO NA ŚNIEGU.

(obok hotelu BUKOVINA)

                mecze półfinałowe - sobota od 13.00 do 15.00

mecze finałowe - niedziela od 11.30 do 14.00

 

Cena biletu na imprezy wieczorne – 15 zł; dzieci do lat 6. wstęp wolny.

Cena biletu na koncert ROBY LAKATOSA – 70 zł. (przedsprzedaż w biurze Domu Ludowego).

Organizator zastrzega sobie prawo zmian w programie imprezy.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.