PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

„Dusza na dłoni”

Piątek, 23 sierpnia 2013 r.
Autor: Wojciech Kubina

„Dusza na dłoni”Zapraszamy na piątą wystawę z cyklu „Dusza na dłoni”. Na wernisażu zaprezentują swoje prace Teresa Skupień, Maciej Kuchta oraz Bartłomiej Kolbusz „Bury” wraz z przyjaciółmi.


Teresa Skupień
Urodziła się w Zakopanem, mieszka w małej, ale jakże pięknej miejscowości – na Stołowym. Interesuje się malarstwem, fotografią, jak również turystyką i sportem, toteż wolny czas stara się spędzać aktywnie i twórczo. Malarstwo pozwala Artystce oderwać się od codzienności i spoglądać na świat w innym wymiarze.  Studia ukończyła na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: licencjat – dyplom z malarstwa w pracowni prof. Grażyny Borowik – Pieniek 2008r. a studia magisterskie – dyplom w pracowni malarstwa pod kierunkiem prof. Romualda Oramusa w 2010r.  Obecnie pracuje, jako nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych  w Zespole Szkół w Gliczarowie Górnym, a także prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym.  Swoje prace dotychczas zaprezentowała na wystawcach zbiorowych:  2007 r. -„ Studenci EA, AP w Krakowie prezentują” – Gdów  2008 r.-„Tylko we Lwowie” Galeria Albert – Kraków  2012 r.- „Miejsca” Galeria Albert – Kraków  2011 r. – „Moje miejsce na ziemi” – Pcim  2012 r.-„Miejsca” MOKSIR – Czchów  2012 r. – „Miejsca” – Gdów  2012 r.- „Miejsca” Galeria Albert – Kraków

Prezentowane malarstwo wykonane zostało techniką – akryl na płótnie. Prace te to dwa cykle obrazów, które prezentują wybrane ze względu na specyfikę miejsca jakimi są: malownicze, piękne, dostojne i odwrotnie: brzydkie, banalne, pozornie niezauważalne krajobrazy codzienności. W pierwszym przypadku chciała przedstawić najpiękniejsze momenty, w naszych malowniczych Tatrach, a mianowicie wschody i zachody słońca.  Każdorazowo intrygują one swoim niepowtarzalnym klimatem a odkrywane wciąż na nowo  posłużyły do stworzenia cyklu  obrazów  zatytułowanych „Tatrzańskie roraty, Tatrzańskie nieszpory”. W drugim zaś cyklu, przedstawia transpozycję dnia codziennego, wybrane fragmenty rzeczywistości, miejsca niepozorne i można by rzec nie ciekawe, ale jakże malownicze. są one poszukiwaniem abstrakcji w rzeczywistości poprzez fragmentaryczność i zbliżenia „Martwe natury kuchenne”.

Maciej Kuchta
Od urodzenia mieszka w Bukowinie  Tatrzańskiej. Jest  plastykiem, grafikiem, fotografem zafascynowanym od dziecka twórczością ludową. Zainteresowanie sztuką ludową zapoczątkowali u Niego dziadek, rodzice i stryjowie, którzy zajmowali się metaloplastyką, wyrobami ze skóry  i drewna. Praca w Domu Ludowym (ponad 10 lat) dała jeszcze większą możliwość poznawania tradycji, historii i sztuki ludowej, co miało duży wpływ na późniejszą działalność artystyczną. Twórczość  Artysty jest bardzo zróżnicowana: spinki, sprzączki, opaski, rysunek, malarstwo, grafika, fotografia, projektowanie mebli, małej i dużej architektury.  Jest  twórcą  wielu logotypów, znaków i herbów m. in. herbu Gminy Bukowina Tatrzańska, projekt u logotypu i sztandaru Szkoły w Bukowinie Tatrzańskiej,  logo OSP Bukowina Tatrzańska, Bukowiańskiego Centrum Kultury „ Dom Ludowy”  itp.

Bartłomiej Kolbusz "Bury”
Ur 10 01 1977 w Zakopanem. Zmieszkały w Bukowinie Tatrzańskiej. Artysta spawacz, demiurg, konstruktor, badacz, wynalazca, performer. Twórca sztuki Bioindustrialnej, tatrzańskiego Folk-punku. Załżyciel "Małej Manufaktury Radykalnej Metalmorfozy Złomu” (1999) – pracowni rzeźby bioindustrialnej.

Pracownia ta ma na koncie takie realizacje jak: byk na Giełdzie Papierów Wartościowych "Taurus Peculiaris Bioindustrialis”, "Tron Ferdynand’ dla Porsche, "Infinitron” – tron grawitacyjny dla marki Infiniti, "Tron Poznański” na rynku łódzkiej Manufaktury, "Ampulum Situlum” 6-cio osobowa ławka parkowa dla marki Grolsch’a "Embrion smoka” na górze Wdżar w Kluszkowcach

Ok 300 prac w kolekcjach prywatnych. Członek Łódzkiej grupy twórczej Prokadencja. Od 2002 wraz z żoną Ewą prowadzi restaurację "Bury Miś” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Krzysztof Modrzejewski
Rodowity łodzianin, w 99 r. dożywotnio zarażony złomowirusem. Po wielu latach poszukiwania artystycznej drogi padł wybór na pracę w odzyskanym metalu. Performer, Konceptualista, Marynarz Łodzi.

Adam Chowaniec–Dziki
Z zawodu stolarz w 2005 roku rozpoczął pracę jako pomocnik Burego. Działa również niezależnie (jak ma czas).

Anna Lenart Halucyna
(z powieści Lema „Dzienniki gwiezdne”) Jedna z niewielu kobiet na świecie, która mimo swojej subtelności, nie boi się ciężkiej pracy z metalem.

Andrzej Czapliński
Człowiek wielu pasji, który został zarażony kolejną pasją. Muzyk, artysta audiowizualny.

Stanisław Mlekodaj
Przewodnik tatrzański, stolarz z wieloletnim doświadczeniem i duszą artysty. Pozamiatał swoją pracownię z trocin aby rozpocząć kolejną przygodę – tym razem spawalniczą. Znany. Lubiany. Szanowany.

Zobacz w naszym sklepie:
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    35 zł
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Torebka filcowa IVTorebka filcowa IVTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamyka na zatrzaski. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną. Szerokość ok. 33 cm Wysokość ok. 31...
    130 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.