PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

„Dusza na dłoni”

Piątek, 23 sierpnia 2013 r.
Autor: Wojciech Kubina

„Dusza na dłoni”Zapraszamy na piątą wystawę z cyklu „Dusza na dłoni”. Na wernisażu zaprezentują swoje prace Teresa Skupień, Maciej Kuchta oraz Bartłomiej Kolbusz „Bury” wraz z przyjaciółmi.


Teresa Skupień
Urodziła się w Zakopanem, mieszka w małej, ale jakże pięknej miejscowości – na Stołowym. Interesuje się malarstwem, fotografią, jak również turystyką i sportem, toteż wolny czas stara się spędzać aktywnie i twórczo. Malarstwo pozwala Artystce oderwać się od codzienności i spoglądać na świat w innym wymiarze.  Studia ukończyła na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: licencjat – dyplom z malarstwa w pracowni prof. Grażyny Borowik – Pieniek 2008r. a studia magisterskie – dyplom w pracowni malarstwa pod kierunkiem prof. Romualda Oramusa w 2010r.  Obecnie pracuje, jako nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych  w Zespole Szkół w Gliczarowie Górnym, a także prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym.  Swoje prace dotychczas zaprezentowała na wystawcach zbiorowych:  2007 r. -„ Studenci EA, AP w Krakowie prezentują” – Gdów  2008 r.-„Tylko we Lwowie” Galeria Albert – Kraków  2012 r.- „Miejsca” Galeria Albert – Kraków  2011 r. – „Moje miejsce na ziemi” – Pcim  2012 r.-„Miejsca” MOKSIR – Czchów  2012 r. – „Miejsca” – Gdów  2012 r.- „Miejsca” Galeria Albert – Kraków

Prezentowane malarstwo wykonane zostało techniką – akryl na płótnie. Prace te to dwa cykle obrazów, które prezentują wybrane ze względu na specyfikę miejsca jakimi są: malownicze, piękne, dostojne i odwrotnie: brzydkie, banalne, pozornie niezauważalne krajobrazy codzienności. W pierwszym przypadku chciała przedstawić najpiękniejsze momenty, w naszych malowniczych Tatrach, a mianowicie wschody i zachody słońca.  Każdorazowo intrygują one swoim niepowtarzalnym klimatem a odkrywane wciąż na nowo  posłużyły do stworzenia cyklu  obrazów  zatytułowanych „Tatrzańskie roraty, Tatrzańskie nieszpory”. W drugim zaś cyklu, przedstawia transpozycję dnia codziennego, wybrane fragmenty rzeczywistości, miejsca niepozorne i można by rzec nie ciekawe, ale jakże malownicze. są one poszukiwaniem abstrakcji w rzeczywistości poprzez fragmentaryczność i zbliżenia „Martwe natury kuchenne”.

Maciej Kuchta
Od urodzenia mieszka w Bukowinie  Tatrzańskiej. Jest  plastykiem, grafikiem, fotografem zafascynowanym od dziecka twórczością ludową. Zainteresowanie sztuką ludową zapoczątkowali u Niego dziadek, rodzice i stryjowie, którzy zajmowali się metaloplastyką, wyrobami ze skóry  i drewna. Praca w Domu Ludowym (ponad 10 lat) dała jeszcze większą możliwość poznawania tradycji, historii i sztuki ludowej, co miało duży wpływ na późniejszą działalność artystyczną. Twórczość  Artysty jest bardzo zróżnicowana: spinki, sprzączki, opaski, rysunek, malarstwo, grafika, fotografia, projektowanie mebli, małej i dużej architektury.  Jest  twórcą  wielu logotypów, znaków i herbów m. in. herbu Gminy Bukowina Tatrzańska, projekt u logotypu i sztandaru Szkoły w Bukowinie Tatrzańskiej,  logo OSP Bukowina Tatrzańska, Bukowiańskiego Centrum Kultury „ Dom Ludowy”  itp.

Bartłomiej Kolbusz "Bury”
Ur 10 01 1977 w Zakopanem. Zmieszkały w Bukowinie Tatrzańskiej. Artysta spawacz, demiurg, konstruktor, badacz, wynalazca, performer. Twórca sztuki Bioindustrialnej, tatrzańskiego Folk-punku. Załżyciel "Małej Manufaktury Radykalnej Metalmorfozy Złomu” (1999) – pracowni rzeźby bioindustrialnej.

Pracownia ta ma na koncie takie realizacje jak: byk na Giełdzie Papierów Wartościowych "Taurus Peculiaris Bioindustrialis”, "Tron Ferdynand’ dla Porsche, "Infinitron” – tron grawitacyjny dla marki Infiniti, "Tron Poznański” na rynku łódzkiej Manufaktury, "Ampulum Situlum” 6-cio osobowa ławka parkowa dla marki Grolsch’a "Embrion smoka” na górze Wdżar w Kluszkowcach

Ok 300 prac w kolekcjach prywatnych. Członek Łódzkiej grupy twórczej Prokadencja. Od 2002 wraz z żoną Ewą prowadzi restaurację "Bury Miś” w Bukowinie Tatrzańskiej.

Krzysztof Modrzejewski
Rodowity łodzianin, w 99 r. dożywotnio zarażony złomowirusem. Po wielu latach poszukiwania artystycznej drogi padł wybór na pracę w odzyskanym metalu. Performer, Konceptualista, Marynarz Łodzi.

Adam Chowaniec–Dziki
Z zawodu stolarz w 2005 roku rozpoczął pracę jako pomocnik Burego. Działa również niezależnie (jak ma czas).

Anna Lenart Halucyna
(z powieści Lema „Dzienniki gwiezdne”) Jedna z niewielu kobiet na świecie, która mimo swojej subtelności, nie boi się ciężkiej pracy z metalem.

Andrzej Czapliński
Człowiek wielu pasji, który został zarażony kolejną pasją. Muzyk, artysta audiowizualny.

Stanisław Mlekodaj
Przewodnik tatrzański, stolarz z wieloletnim doświadczeniem i duszą artysty. Pozamiatał swoją pracownię z trocin aby rozpocząć kolejną przygodę – tym razem spawalniczą. Znany. Lubiany. Szanowany.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł
  • Torebka filcowa XVTorebka filcowa XVOkrągła torebka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki.   Obwód ok. 57 cm Wysokość ok.20 cm Wysokość z...
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.