Bukowina Tatrzańska
Zaproszenia
Patronat medialny WATRA
„Dusza na dłoni”
Autor: Wojciech Kubina
Zapraszamy na piątą wystawę z cyklu „Dusza na dłoni”. Na wernisażu zaprezentują swoje prace Teresa Skupień, Maciej Kuchta oraz Bartłomiej Kolbusz „Bury” wraz z przyjaciółmi.
Teresa Skupień
Urodziła się w Zakopanem, mieszka w małej, ale jakże pięknej miejscowości – na Stołowym. Interesuje się malarstwem, fotografią, jak również turystyką i sportem, toteż wolny czas stara się spędzać aktywnie i twórczo. Malarstwo pozwala Artystce oderwać się od codzienności i spoglądać na świat w innym wymiarze. Studia ukończyła na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie: licencjat – dyplom z malarstwa w pracowni prof. Grażyny Borowik – Pieniek 2008r. a studia magisterskie – dyplom w pracowni malarstwa pod kierunkiem prof. Romualda Oramusa w 2010r. Obecnie pracuje, jako nauczyciel plastyki i zajęć artystycznych w Zespole Szkół w Gliczarowie Górnym, a także prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym. Swoje prace dotychczas zaprezentowała na wystawcach zbiorowych: 2007 r. -„ Studenci EA, AP w Krakowie prezentują” – Gdów 2008 r.-„Tylko we Lwowie” Galeria Albert – Kraków 2012 r.- „Miejsca” Galeria Albert – Kraków 2011 r. – „Moje miejsce na ziemi” – Pcim 2012 r.-„Miejsca” MOKSIR – Czchów 2012 r. – „Miejsca” – Gdów 2012 r.- „Miejsca” Galeria Albert – Kraków
Prezentowane malarstwo wykonane zostało techniką – akryl na płótnie. Prace te to dwa cykle obrazów, które prezentują wybrane ze względu na specyfikę miejsca jakimi są: malownicze, piękne, dostojne i odwrotnie: brzydkie, banalne, pozornie niezauważalne krajobrazy codzienności. W pierwszym przypadku chciała przedstawić najpiękniejsze momenty, w naszych malowniczych Tatrach, a mianowicie wschody i zachody słońca. Każdorazowo intrygują one swoim niepowtarzalnym klimatem a odkrywane wciąż na nowo posłużyły do stworzenia cyklu obrazów zatytułowanych „Tatrzańskie roraty, Tatrzańskie nieszpory”. W drugim zaś cyklu, przedstawia transpozycję dnia codziennego, wybrane fragmenty rzeczywistości, miejsca niepozorne i można by rzec nie ciekawe, ale jakże malownicze. są one poszukiwaniem abstrakcji w rzeczywistości poprzez fragmentaryczność i zbliżenia „Martwe natury kuchenne”.
Maciej Kuchta
Od urodzenia mieszka w Bukowinie Tatrzańskiej. Jest plastykiem, grafikiem, fotografem zafascynowanym od dziecka twórczością ludową. Zainteresowanie sztuką ludową zapoczątkowali u Niego dziadek, rodzice i stryjowie, którzy zajmowali się metaloplastyką, wyrobami ze skóry i drewna. Praca w Domu Ludowym (ponad 10 lat) dała jeszcze większą możliwość poznawania tradycji, historii i sztuki ludowej, co miało duży wpływ na późniejszą działalność artystyczną. Twórczość Artysty jest bardzo zróżnicowana: spinki, sprzączki, opaski, rysunek, malarstwo, grafika, fotografia, projektowanie mebli, małej i dużej architektury. Jest twórcą wielu logotypów, znaków i herbów m. in. herbu Gminy Bukowina Tatrzańska, projekt u logotypu i sztandaru Szkoły w Bukowinie Tatrzańskiej, logo OSP Bukowina Tatrzańska, Bukowiańskiego Centrum Kultury „ Dom Ludowy” itp.
Bartłomiej Kolbusz "Bury”
Ur 10 01 1977 w Zakopanem. Zmieszkały w Bukowinie Tatrzańskiej. Artysta spawacz, demiurg, konstruktor, badacz, wynalazca, performer. Twórca sztuki Bioindustrialnej, tatrzańskiego Folk-punku. Załżyciel "Małej Manufaktury Radykalnej Metalmorfozy Złomu” (1999) – pracowni rzeźby bioindustrialnej.
Pracownia ta ma na koncie takie realizacje jak: byk na Giełdzie Papierów Wartościowych "Taurus Peculiaris Bioindustrialis”, "Tron Ferdynand’ dla Porsche, "Infinitron” – tron grawitacyjny dla marki Infiniti, "Tron Poznański” na rynku łódzkiej Manufaktury, "Ampulum Situlum” 6-cio osobowa ławka parkowa dla marki Grolsch’a "Embrion smoka” na górze Wdżar w Kluszkowcach
Ok 300 prac w kolekcjach prywatnych. Członek Łódzkiej grupy twórczej Prokadencja. Od 2002 wraz z żoną Ewą prowadzi restaurację "Bury Miś” w Bukowinie Tatrzańskiej.
Krzysztof Modrzejewski
Rodowity łodzianin, w 99 r. dożywotnio zarażony złomowirusem. Po wielu latach poszukiwania artystycznej drogi padł wybór na pracę w odzyskanym metalu. Performer, Konceptualista, Marynarz Łodzi.
Adam Chowaniec–Dziki
Z zawodu stolarz w 2005 roku rozpoczął pracę jako pomocnik Burego. Działa również niezależnie (jak ma czas).
Anna Lenart Halucyna
(z powieści Lema „Dzienniki gwiezdne”) Jedna z niewielu kobiet na świecie, która mimo swojej subtelności, nie boi się ciężkiej pracy z metalem.
Andrzej Czapliński
Człowiek wielu pasji, który został zarażony kolejną pasją. Muzyk, artysta audiowizualny.
Stanisław Mlekodaj
Przewodnik tatrzański, stolarz z wieloletnim doświadczeniem i duszą artysty. Pozamiatał swoją pracownię z trocin aby rozpocząć kolejną przygodę – tym razem spawalniczą. Znany. Lubiany. Szanowany.
- Sakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty 40 zł
- Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz. 60 zł
- Ludowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm. 60 zł