PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Zaproszenia

Patronat medialny WATRA

48. „Sabałowe Bajania”

13–17 sierpnia 2014 r.
Autor: Wojciech Kubina

48. „Sabałowe Bajania”48. „Sabałowe Bajania” – to nie tylko bukowiańskie, ale również ogólnopolskie święto polskiej tradycji i kultury. 13 sierpnia paradnym przejazdem przez Bukowinę Tatrzańską zaprosimy wszystkich do spotkania z pięknym, barwnym i co najważniejsze wciąż żywym polskim folklorem.


W środę - w dniu otwarcia 48. „Sabałowych Bajań” nie zabraknie również prezentacji muzyk, występów zespołów regionalnych oraz wieczornej sztuki teatralnej „Portki” w wykonaniu bukowiańskich aktorów. Za przyczyną wielu pełnych komizmu sytuacji, żywiołowej gry aktorów i góralskiej oprawy przedstawienie to z pewnością wzbudzi niejeden uśmiech. Czwartek to rozpoczęcie przesłuchań konkursowych, głównego celu „Sabałowych Bajań”. Gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie i starości weselni będą bacznie obserwowani i oceniani przez jury, składające się z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i folklorystów, które z precyzją i profesjonalizmem wyłoni laureatów w każdej z kategorii.

Wieczorami na scenie przed Domem Ludowym zaproszeni goście porwą do tańca przy żywiołowej, pochodzącej z wielu stron świata  muzyce. Zespół folkowy „SöNDöRGő” z Węgier. Jest to  istniejąca od 1995 roku grupa grająca serbskie, macedońskie i chorwackie rytmy. Zespół „Tabor" zaprezentuje tańce i muzykę z różnych rejonów Karpat. Dla tworzącej go grupy przyjaciół, co doskonale widać podczas koncertów,  taniec i śpiew jest wielką miłością. Nie zabraknie oczywiście „Bukowiańskich posiadów na folkowo”, będących odzwierciedleniem góralskiej radości ze wspólnego muzykowania.

Jak co roku „Sabałowym Bajaniom” będzie towarzyszył cały szereg atrakcji. Degustacja potraw regionalnych, koncerty zespołów folkowych, ogólnopolska wystawa twórczości ludowej, kiermasz sztuki ludowej, warsztaty artystyczne, zawody strzeleckie i oczywiście pełna niespodzianek i tajemniczości „Sabałowa Noc”.

W sobotni wieczór rozpocznie się „Sabałowa Noc” - noc wypełniona  koncertami i występami zespołów regionalnych i folkowych. W tym roku na scenie plenerowej na Wierchu Rusińskim zagości  zespół „HOLOF” prezentujący muzykę Karpat, znany wszystkim zespół „SIWY DYM”, który również u nas będzie świętował swoje 15 urodziny, „AHAJU” zespół prezentujący andyjski folk, oraz gwiazda wieczoru „ROMA FEST” z Rumunii. Ten zespół porwie nas w świat czardasza, to wielkie cygańskie show – śpiew, taniec i muzyka z romskim temperamentem. Zaś zespół „ŚWISTOKI” na ludowo i z przycupem zagra do wspólnej zabawy.

Jednak najważniejszą częścią „Sabałowej Nocy” jest  ceremonia pasowania na Zbójnika oraz przyjęcie kobiet do grona „Wiyrchowych Orlic”. Jest to wyraz uznania dla tych osób, które w szczególny sposób przyczyniają się do wspierania kultury regionalnej.  Poszerzone grono Zbójnickiej Braci pod przewodnictwem hetmana rozpali znajdującą się w pobliżu watrę – symbol zespolenia, przyjaźni i wolności. Całość zostanie zwieńczona pokazem sztucznych ogni.

„Sabałowe bajania” to także święto dla tych, którzy zachowują tradycję ludowego rękodzieła. Przed Domem Ludowym będzie odbywał się kiermasz sztuki ludowej. Zaroi się od glinianych ptaszków, garnków, rozmaitej rzeźby, serwet, obrazów na szkle malowanych i oczywiście kwiatów z bibuły. Równie barwnie i ciekawie będzie na wystawie twórczości ludowej w świetlicy Domu Ludowego. Można będzie tutaj podziwiać również wyroby ze skóry, metalu i wielu, wielu innych dziedzin kultywowanych przez członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych z całej Polski.

Dzieci zapraszamy w tym roku na spotkania i warsztaty z twórcami ludowymi. Najmłodsi będą mogli poznać tajniki bibułkarstwa, malarstwa na szkle i zabawkarstwa.

Jesteśmy przekonani, że tegoroczne „Sabałowe Bajania” będące wielkim świętem gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej, organizowane z troską o zachowanie prawdy o kulturze polskiej wsi, nadal będą zaszczepiać przywiązanie do tradycji, a ich kontynuacja będzie świadczyć o pasji, uporze, determinacji w działaniu i potrzebie organizacji tego rodzaju wydarzeń artystycznych.  Niech to, co stanowi o bogactwie i różnorodności naszej kultury narodowej, przetrwa następne pokolenia. Niech wciąż na „Sabałowych Bajaniach” Jan Krzeptowski Sabała, ów niezwykły gawędziarz i muzykant, snuje swoje opowieści ustami tych, którzy tak jak on, nade wszystko umiłował ziemię swoich przodków.

Serdecznie zapraszamy na 48. „Sabałowe Bajania”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek "Ogródek 2"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 4,8 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł
  • Torebka filcowa XITorebka filcowa XITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czarnej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA - dodatkowo...
    160 zł
  • Torebka filcowa IITorebka filcowa IITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki z kieszenią boczną i smyczą. UWAGA -...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.