PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bukowina Tatrzańska

Kultura

Patronat medialny WATRA

Pierwsza wystawa z cyklu „Dusza na dłoni”

Wtorek, 16 lipca 2013 r.
Autor: Wojciech Kubina

fot. Wojciech Kubina12 lipca o godz. 18.00 Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” Bartłomiej Koszarek radośnie i z góralską ślebodą powitał Artystów i przybyłych gości na wernisażu otwierającym pierwszą wystawę z cyklu „Dusza na dłoni”. Maria Antonina Gut z Poronina oraz Krzysztof Budz z Bukowiny Tatrzańskiej zaprezentowali swoje prace, które będzie można oglądać codziennie przez cały tydzień do 18.07.2013 roku w godzinach od 10.00 do 20.00.


Maria Gut maluje na szkle od 11 lat kiedy to uczęszczała do zakopiańskiej Szkoły Przemysłu Drzewnego. Przez te lata kształtowała własny, niepowtarzalny styl, w którym pełno jest ciepła i delikatności. W głównej mierze inspiruje się podhalańską kulturą oraz pięknem tatrzańskiej przyrody, jednak wśród obrazów znajdziemy również motywy świętych, aniołów czy też ukrzyżowanego Chrystusa, czarnoskórych postaci. Szczególną uwagę zwracają obrazy  umieszczone na okiennicach pochodzących z starych
 podhalańskich domów.  

Krzysztof Budz sztuki stolarstwa i snycerki uczył się pod okiem mistrza Bolesława Karpiela-Bułecki i mistrza Malickiego. Prowadząc własny zakład stolarski, specjalizuje się w produkcji mebli góralskich, jednak nie obce jest Mu również stolarstwo sakralne, chętnie podejmuje nietypowe zamówienia będące wyzwaniem dla każdego artysty. Wszystkie meble wykonuje z litego drewna metodą tradycyjną, zaś rzeźby wykonane są ręcznie tradycyjnymi dłutami stolarskimi. W pracach Krzysztofa widać góralską solidność, dokładność, ale również zamiłowanie do drewna i rodzimej sztuki.

Wernisaż uświetnili swoją obecnością Wójt Gminy Bukowina Tatrzańska Stanisław Łukaszczyk-Kołoc, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Bukowiny Tatrzańskiej Janusz Stachoń, Radny Powiatu Tatrzańskiego Zbigniew Proszowski, Krzysztof Trebunia Tutka z Rodziną a przede wszystkim Rodziny Artystów.   

Dzięki góralskiej muzyce zespołu „Wiyrchowianie” w składzie Maciej Bieniek, Andrzej Chowaniec-Surówka, Bartłomiej Mrowca, Janusz Turza a także poczęstunkowi przygotowanemu przez Bogusławę Śledź z Karczmy Regionalnej „Skalnica” na wernisażu  panowała wyjątkowo rodzinna atmosfera.

Zobacz w naszym sklepie:
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • Korale folkowe IKorale folkowe IKorale folkowe wykonane z zielonego tybetu i żółtej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 106 cm.
    70 zł
  • Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletk​a "Porzeczki"Bransoletka, z koralików z korala fasetowanego, rurek - koral i pastylek - szkło. Plus masa perłowa - zawieszka. Obw 20,5 cm
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.