PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bułgaria

Kultura

Zawaternik nagrodzony w Bułgarii

Wtorek, 1 lipca 2014 r.
Autor: Maria Dudek

Zawaternik nagrodzony w BułgariiBlisko 50 osób - członków zespołów „Zawaternik” i „Ślebodni” z Leśnicy - Gronia wzięło udział w X Międzynarodowym Festiwalu Folkloru ,,Euro Folk - Black Sea ‘2014" w Kiten w Bułgarii. Wyjazd obfitował w fantastyczne przeżycia i wrażenia z pięknych miejsc i zakończył się wielkim sukcesem artystycznym młodych Podhalan. Pierwszy etap podróży to zwiedzanie pięknej Timiszoary w Rumunii - słynnej ze swej zabudowy zwanej przez to „Małym Wiedniem" szczególnie urokliwej nocą.


Druga część to udział w festiwalu, w którym zaprezentowało się ok. 60 grup folklorystycznych z całej Bułgarii oraz zespoły z Rumunii, Gruzji, Turcji, Azerbejdżanu, Malezji, Białorusi, Ukrainy i oczywiście z Polski. Nasz zespół spisał się świetnie i zdobył w swojej kategorii – zespoły folklorystyczne - I nagrodę i statuetkę „Złotego Orfeusza". Oprócz parady otwierającej, którą nasz zespół prowadził przez miasteczko oraz występów: otwierającego, konkursowego i finałowego  - czas pobytu na Riwierze Bułgarskiej wypełniały próby i warsztaty ze śpiewu, tańca i muzyki góralskiej prowadzone w grupach i z całym zespołem oraz spotkania i zabawy integracyjne. Poza tym zwiedzaliśmy niezwykłe miasto założone na skalnym urwisku przez starożytnych Greków - Sozopol, letniskowy kurort Primorsko, odpoczywaliśmy na plaży w Kiten i kąpaliśmy się w Morzu Czarnym.
 
Trzeci etap wyjazdu to pobyt w średniowiecznej stolicy Bułgarii – Wielkim Tarnowie. W mieście o niezwykłej zabudowie historycznego centrum poznaliśmy historię państwa bułgarskiego a wieczorem oglądaliśmy bardzo interesujący pokaz „Światło-Dźwięk" odtwarzany przy pomocy zaawansowanej techniki na królewskim wzgórzu Carewec. To był niezapomniany czas dla wszystkich.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IPortfel IPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z czarnej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    35 zł
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • SAGA - Trebunie TutkiSAGA - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. Na płycie CD AUDIO występują:  Władysław Trebunia-Tutka, Stanisław Trebunia-Tutka , Henryk Trebunia-Tutka...
    25 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.