PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Bułgaria

Kultura

„Mali Gronkowianie” w Sofii

Poniedziałek, 4 maja 2015 r.
Autor: Małgorzata Wonuczka-Wnuk

„Mali Gronkowianie” w SofiiZespół „Mali Gronkowianie” z Gronkowa powrócił z Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Dzieci w Sofii, gdzie reprezentował Polskę. W czwartej edycji tego festiwalu wzięły udział zespoły z Albanii, Bośni i Hercegowiny, Polski, Rumunii, Serbii oraz liczne zespoły bułgarskie. Góralski zespół wystąpił na kilku scenach w Sofii, a także w Bistricy oraz Busmanci. Wziął udział we wspaniałym korowodzie ulicami stolicy Bułgarii oraz w liturgii ekumenicznej w cerkwi św. Aleksandra Newskiego celebrowanej przez biskupa Tichona. W swoim słowie wygłoszonym do dzieci, ich opiekunów oraz organizatorów festiwalu biskup powiedział m.in., że organizatorzy festiwalu robią to, o czym wielcy politycy tylko mówią.


W obecnej sytuacji ogromne znaczenie mają takie właśnie spotkania dzieci. Także burmistrz dzielnicy Sofii Mładost dr Cweta Awdżijewa stwierdziła, że od dzisiejszych festiwalowych spotkań dzieci zależy jutrzejszy pokój na świecie. Organizatorzy Milena Cankowa i Iwajło Pyrwanow oprócz występów przygotowali także atrakcje dla dzieci, m.in. zwiedzanie miasta oraz wspólny piknik. W ostatnim dniu pobytu „Mali Gronkowianie” udali się w góry Riła by zwiedzić monastyr Rylski, założony w X wieku przez św. Iwana Rylskiego. Dzieci zwiedziły główną cerkiew pw. Świętej Bogurodzicy oraz muzeum klasztorne. Monastyr Rylski w 1983 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Mali Gronkowianie bardzo pięknie i godnie prezentowali Polskę podczas pobytu w Bułgarii. Instruktorami zespołu są Daniel Szewczyk oraz Anna Mrowca. Zespołowi towarzyszyła muzyka w składzie: Marian Polaczek, Adam Polaczek, Elżbieta Witek oraz Adrian Kopeć.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Grafika Folk w ramce XGrafika Folk w ramce XGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk na lodówkę IVMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.