PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Grudzień 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Chicago

Wiadomości

Zmarł Józef Bafia

Poniedziałek, 22 grudnia 2014 r.
Autor: Andrzej Gędłek

Zmarł Józef Bafia21 grudnia 2014 roku odszedł do Pana przeżywszy 64 lata po długiej i ciężkiej chorobie znany i ceniony działacz Podhalański, Prezes Koła nr 42 Białka Tatrzańska, Dyrektor Z. Gł. Związku Podhalan, Prezes Komitetu 600 lecia Cudownej Figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, a w szczególności współwłaściciel programu radiowego “Na Góralską Nute” od 23 lat i jego anonser, Śp. Józef Bafia. Józef Bafia był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu. Był znanym i cenionym działaczem, kolegą, przyjacielem, kochał dzieci i młodzież.


Był autorem licznych wierszy, gawęd, sztuk teatralnych o tematyce regionalnej i religijnej. Był również autorem wielu artykułów publikowanych miedzy innymi w kwartalniku “Podhalanin” i licznych pamiętnikach sejmowych ZPPA.

Lubił teatr amatorski i w tym teatrze w wielu sztukach występował. Był reżyserem opery Jan Paweł II na Podhalu, która tu w USA była wystawiana przez zespół operowy. Józef mimo zaawansowanej choroby poświęcił swój  talent  i czas temu widowisku.

Świętej Pamięci Józef Bafia był świetnym konferansjerem i duszą dorocznych festiwali “Na Góralską Nute”. Był współorganizatorem “Konkursu Koszyczka Wielkanocnego od samego początku. Za jego działań Komitet Cudownej Figury MBL przyczynił się do ogromnego rozwoju Sanktuarium Ludźmierskiego na Podhalu, jak i tu w Munster Ind.  Kochał sport , ale ponad wszystko kochał folklor i wszystko co z nim było związane.

Józef Bafia był uhonorowany licznymi dyplomami za zasługi, które miał przy organizacji Związku Podhalan w Północnej Ameryce i nie tylko. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez prezydenta RP Śp. Prof. Lecha Kaczyńskiego w roku 2010.

Józef Bafia był wielkim patriotą tej tzw.  Malej Ojczyzny jakim jest Podhale, ale w szczególności  kraju rodzinnego Polski.

Tą drogą składam ogromne wyrazy współczucia jego wiernej towarzyszce życia, żonie Marysi Bafia, jego ukochanej mamie Marii, siostrom Annie Tibor z rodzina,  Helenie Szermińskiej z mężem Stanisławem,  siostrze Marii Bafia oraz najmłodszej siostrze  Teresie  Gorskiej z rodzina. Do kondolencji dołączają się szwagrowie z rodzinami.

Do tych kondolencji dołącza się cały Zarząd Koła Białka Tatrzańska w raz z członkami oraz Zarządu Głównego Związku Podhalan w Północnej Ameryce i Dyrekcja na czele z prezesem Józefem Cikowskim oraz kapelanem o. Jackiem Palicą. Wyrazy współczucia również kierują dla całej rodziny  zmarłego Józefa Bafii członkowie Komitetu 600 lecia Cudownej Figury MBL

Cześć Jego Pamięci !

Niech dobry Pan przyjmie go na niebiańskie polany, a Matka Boska Ludźmierska, której był tak wiernym sługa okryje go swym płaszczem matczynej opieki.

Andrzej Gędłek
Radio "Na Góralską Nute"

Do kondolencji dołącza się także Podhalański Serwis Informacyjny Watra, Maciej Stasiński wraz z rodziną.


Gazdo Jozefie Bafia, rodu Tarzanskich Sotysow

Hej, kielo som wysokie
Tatrzanskie uboce
Telo dzisionk krzyknym
Cemus Jozka zabrol miyly mocny Boze?

Hej, Zabroles go s tela
Coby wiecnie razym
Furgac po goralsku
Niebieskim uplazym.

Bog Ci zaploc gazdo Jozku zek Cie poznol. A pote w radiu i na plasni moglime me se ludzkom mowom godac. Twoje slowo nas prowadziylo przez goralskie pyrcie i zopiyracki, bawiylo i pchalo do myslynio i zadumy. To radio i ta plasnia w Chicago bedzie teroz strasnie pusto, bo zabraknie tam Twojego glosu, Twojego drygu, goralskiego spasu, goralskiyj godki i goralskiej troski. Bedzieyme Cie zawse bocyc jakos o nos dowrazu zganiol. Bedziyme tys chytac te Twoje slowa, tak wozne dlo Goralskiyj Sprawy. Hej, Scysc ci Boze na Wiecnyj Gazdowce w niebie.

Dlo Jozkowyj Rodzny niesym hrybe brzemie zadumy i pociorka za Jozkowom duse, teroz na syrokiyj Gazdowce w Niebie,

gazda Stasek i Barbara Szaflarscy-Dziana z rodzina

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.