PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Styczeń 2015 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Chicago

Wiadomości

Śp. Józef Bafia

Sobota, 3 stycznia 2015 r.
Autor: Anna Zalińska

Śp. Józef BafiaPo długiej chorobie pożegnał się z tym światem 21 grudnia 2014r śp. Józef Bafia przydomek - Albinów, przeżywszy 64 lata. Zasłużony działacz podhalański, polonijny i radiowiec. Przyjechał do Ameryki 6 czerwca 1974r. Odznaczony i uhonorowany: Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP pr. Lecha Kaczyńskiego (2010r), Medalem Prymasowskim jako „Zasłużony dla Kościoła i Narodu (2014r), Związek Podhalan w Północnej Ameryce - za zasługi na rzecz ZPPA - brązowy medal (2009r) i srebrny medal (2011r) oraz wieloma dyplomami. Wspólnota Polska brązowy medal w uznaniu za zasługi dla popularyzacji i krzewienia polskich tradycji i języka w USA (2008r). Medale z Polski z Parafi Ludźmierz: 600 –Lecia Kultu Figóry Matki Bożej Ludzmierskiej (15/08/2000r), 750-Lecie kanonizacji śp. Stanisława Biskupa Męczennika (2003r), Ingres Biskupa Stanisława Dziwisza (27/08/2005r).


Prezes Koła Nr 42 Białka Tatrzańska przez 32 lata a także (założyciel Koła). Dyrektor Koła Białka Tatrzańska do Zarządu Głównego Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Prezes Komitetu 600 Lecia Cudownej Figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, wkładając duże zaangażowanie tak w Munster IN jak i w Polsce w Ludźmierzu. Program radiowy “Na Góralską Nutę” 23 lata anonser i współwłaściciel. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Gószczyńskiego w Nowym Targu. Odbył dwuletniom służbę wojskową w Polsce. Poeta - pisał wiersze, gawędy, mowy weselne i pożegnalne, sztuki teatralne, w których też grał rolę, pisał artykuły do Podhalanina i nie tylko, a także był redaktorem Pamiętników Sejmowych ZPPA. Był reżyserem opery “Jan Paweł II na Podhalu”, która w USA była wystawiana kilkakrotnie. Zachowywał piękno staropolskiej gwary dalekiego podhala w mowie i piśmiennictwie.

Był dobrym konferansjerem prowadząc: festiwale “Na Góralską Nutę”, bankiety oraz inne imprezy.  Był współorganizatorem “Konkursu Koszyczka Wielkanocnego”. Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce wraz z Dyrekcją i Zarząd Koła Nr 42 Białka Tatrzańska, członkowie Komitetu 600 Lecia Cudownej Figury MBL, o. Jacek Palica składają głębokie wyrazy współczucia na ręce rodziny: żonie Marysi Bafia, mamie Marii, siostrom: Annie Tibor z rodziną, Helenie Szerminskiej z mężem Stanisławem, siostrze Marii Bafia, Teresie Górskiej z rodziną, oraz szwagrowie z rodzinami.  

Zarząd Główny Związku Podhalan w Północnej Ameryce, Prezesi, Dyrektorzy, Koła oraz muzykanci oddali ostatni hołd zmarłemu. Śp. Józefowi Bafii, gdzie przybyli licznie a także poczty sztandarowe, tak na pożegnanie jak i na pogrzeb. 

Wieczne odpoczywanie racz mu panie…
Niech odpoczywa w pokoju wiecznym Amen.
Prezes ZPPA – Józef Cikowski.

W Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. bp. Andrzej Wypych w asyście 17 księży. W nabożeństwie uczestniczył oraz przemawiał Prezes Kongresu Poloni Amerykańskiej a zarazem PNA - Franciszek Spula, prezes ZPPA Józef Cikowski i wielu innych mówców. Na czele przewodniczył sztandar ZPPA, a także obecnych było ponad czterdzięści pocztów sztandarowych z kół ZPPA.

W dniu 26 grudnia 2014r oddaliśmy hołd, ostatnie pożegnanie w Damar Kamiński Funeral Home w Justice, Msza św. pogrzebowa 27 grudnia w kościele św. Patrycji Hickory Hills.
Zwłoki zostały złożone na Cmentarzu Zmartwychwstania Justice, Il.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek "Ogródek 5"Wisiorek, z sukna i cekin. Średnica zawieszki 3 cm. Obw. 70 cm
    30 zł
  • Aniołek średni IIIAniołek średni IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.