PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Wrzesień 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Czrny Dunajec

Wiadomości

SZLAK ROWEROWY WOKÓŁ TATR – OTWARTY

Niedziela, 27 września 2015 r.
Autor: Piotr Kyc

SZLAK ROWEROWY WOKÓŁ TATR – OTWARTYSezon rowerowy zakończył się, a na Podhalu, dla miłośników dwóch kołek przygotowano taką niespodziankę..że aż trudno uwierzyć. 27 września w Światowy Dzień Turystyki , w Czarnym Dunajcu otwarto Szlak Rowerowy Wokół Tatr. Dla ścisłości : polską części Historyczno-kulturowo-przyrodniczego SZLAKU ROWEROWEGO WOKÓŁ TATR. Ścieżka rowerowa została poprowadzona po nasypie dawnej linii kolejowej z Nowego Targu na Słowację , do miasta Trstena. Uruchomiono również odcinki Szlaku wokół Tatr na Spiszu (Vrbov-Kieżmark-Huncovce) oraz w Liptowskim Mikulaszu. Trasa towarzyszą miejsca przystankowe, tablice informacyjne, kierunkowe oraz parking w Czarnym Dunajcu. Przy moście w Podczerwonym zlokalizowano miejsce rekreacyjne.


Uroczystość rozpoczęła się przy Zespole Szkół w Czarnym Dunajcu na parkingu dla użytkowników Szlaku wokół Tatr. Były podziękowania i przemówienia licznych gości, wśród których nie zabrakło parlamentarzystów.

Następnie gości zawieziono do Suchej Hory , gdzie na granicy państwa nastąpiło uroczyste otwarcie Szlaku wokół Tatr oraz rozpoczęcie rajdu rowerowego.

 

W godzinach 14.00 – 18.00 na parkingu przez Zespole Szkół odbywał się rodzinny piknik rowerowy z mnóstwem atrakcji i niespodzianek ( występy polskich i słowackich zespołów, m.in. Orkiestry Dęte z Trsteny i Ochotnicy Dolnej, zespołów regionalnych „Serdocki” z Podszkla i „Liptov” z Ružemberoka, konkursy dla dzieci i dorosłych, prezentacje zasad bezpieczeństwa na ścieżce rowerowej, konkursy sprawnościowe, stoiska reklamowe firm związanych z turystyką rowerową).

Interesująca była wystawa historyczna dotycząca dawnej kolei Nowy Targ – Sucha Horá przygotowaną przez TPH O/Nowy Targ.

O godz. 18.00 rozpoczęła się parada prowadzona przez teatr uliczny, szczudlarzy, tancerzy i bębniarzy na rynek w Czarnym Dunajcu. Tam miało miejsce rozpocznie się finałowe widowisko pt. ROWELUCJA w reżyserii Jerzego Zonia, z udziałem polskich i słowackich wykonawców, m.in. Teatru KTO i Teatru Prawdziwego. Były pokazy ogniowe, efekty pirotechniczne, szalona muzyka i w ogóle impreza na miarę tak wielkiego i wspaniałego projektu jakim jest wybudowanie ścieżki rowerowej.

 

W Polsce jest coraz więcej ścieżek rowerowych ale nasza podhalańska, prowadzona po nasypie dawnej kolei jest chyba najładniejszą i w niedługim czasie, stanie się najdłuższą trasą dla rowerzystów w Polsce. Bezpiecznie rowerem wokół Tatr – to już prawie fakt.

Nic tylko planować kolejny sezon rowerowy i systematyczne przejażdżki rodzinne.

Zimową porą po szlaku rowerowym zostanie wytyczona trasa narciarska dla biegaczy.

 

 

 

Informacja organizatorów: „ Wydarzenie organizowane w dniu 27 września podsumowuje realizację strategicznego transgranicznego projektu do tyczącego budowy I etapu Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlaku wokół Tatr, w którym uczestniczy 13 polskich i słowackich samorządów, a partnerem wiodącym jest Gmina Czarny Dunajec. Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013. Jego efektem jest blisko 80 km klasycznych i bezkolizyjnych tras rowerowych z nawierzchnią asfaltową lub szutrową prowadzących przez Podhale, Orawę, Spisz i Liptów. Aż 35 km tych tras tworzy nieprzerwany transgraniczny odcinek wybudowany na nasypie dawnej linii kolejowej od  miasta Nowego Targu przez gminę Szaflary, gminę Nowy Targ i gminę Czarny Dunajec do granicy słowackiej w Suchej Horze i dalej do miasta Trstena. Powstały także odcinki Szlaku wokół Tatr na Spiszu (Vrbov-Kieżmark-Huncovce) oraz w Liptowskim Mikulaszu. Ponadto powstała mała infrastruktura towarzysząca – miejsca przystankowe, tablice informacyjne i kierunkowe, parking w Czarnym Dunajcu, miejsce rekreacyjne przy moście w Podczerwonem.

Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr to zakrojone na wielką skalę transgraniczne przedsięwzięcie, będące efektem zainicjowanej i koordynowanej przez Euroregion „Tatry” w 2004 roku wieloletniej współpracy polskich i słowackich samorządów. Projekt zakłada docelowo realizację liczącej ponad 250 km pętli wokół Tatr z trasami rowerowymi, narciarskimi i biegowymi. To unikatowa atrakcja turystyczna umożliwiająca aktywny wypoczynek, promująca zdrowe spędzanie wolnego czasu oraz bezpieczne i przyjazne dla środowiska naturalnego zwiedzanie na rowerze miejsc o niepowtarzalnych walorach krajobrazowych, kulturowych, historycznych i przyrodniczych. Inicjatywa Euroregionu „Tatry” dzięki zaangażowaniu samorządów oraz uzyskanemu dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej doczekała się realizacji. Dziś gotowych jest już ponad 100 km tras rowerowych Szlaku wokół Tatr, powstałych w ramach I etapu projektu oraz wybudowanych wcześniej przez samorządy. Wniosek o dofinansowanie II etapu Szlaku wokół Tatr i budowy kolejnych ponad 60 km tras rowerowych, które domkną pętlę po stronie polskiej został złożony jako projekt flagowy w sierpniu 2015 r. przez Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY wraz z 10 samorządami do Programu Interreg V-A PL-SK 2014-2020. Szlak wokół Tatr jest zatem największym tego typu przedsięwzięciem w naszym regionie dotyczącym budowy bezkolizyjnych dróg rowerowych. Już dziś spotyka się ono z wielką aprobatą samorządów, mieszkańców i turystów oraz cieszy dużym zainteresowaniem wśród rowerzystów, rolkarzy i pieszych. 

Więcej informacji o Szlaku wokół Tatr oraz jego uroczystym otwarciu na www.szlakwokoltatr.eu

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Torebka filcowa XVITorebka filcowa XVITorebka filcowa z ludowym motywem. Zamykana na zatrzask. Środek z czarnej podszewki. Szerokość ok. 25 cm Wysokość ok. 30 cm Wysokość z rączkami ok. 94 cm Materiał: Filc...
    70 zł
  • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.