PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Wrzesień 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

Czrny Dunajec

Wiadomości

SZLAK ROWEROWY WOKÓŁ TATR – OTWARTY

Niedziela, 27 września 2015 r.
Autor: Piotr Kyc

SZLAK ROWEROWY WOKÓŁ TATR – OTWARTYSezon rowerowy zakończył się, a na Podhalu, dla miłośników dwóch kołek przygotowano taką niespodziankę..że aż trudno uwierzyć. 27 września w Światowy Dzień Turystyki , w Czarnym Dunajcu otwarto Szlak Rowerowy Wokół Tatr. Dla ścisłości : polską części Historyczno-kulturowo-przyrodniczego SZLAKU ROWEROWEGO WOKÓŁ TATR. Ścieżka rowerowa została poprowadzona po nasypie dawnej linii kolejowej z Nowego Targu na Słowację , do miasta Trstena. Uruchomiono również odcinki Szlaku wokół Tatr na Spiszu (Vrbov-Kieżmark-Huncovce) oraz w Liptowskim Mikulaszu. Trasa towarzyszą miejsca przystankowe, tablice informacyjne, kierunkowe oraz parking w Czarnym Dunajcu. Przy moście w Podczerwonym zlokalizowano miejsce rekreacyjne.


Uroczystość rozpoczęła się przy Zespole Szkół w Czarnym Dunajcu na parkingu dla użytkowników Szlaku wokół Tatr. Były podziękowania i przemówienia licznych gości, wśród których nie zabrakło parlamentarzystów.

Następnie gości zawieziono do Suchej Hory , gdzie na granicy państwa nastąpiło uroczyste otwarcie Szlaku wokół Tatr oraz rozpoczęcie rajdu rowerowego.

 

W godzinach 14.00 – 18.00 na parkingu przez Zespole Szkół odbywał się rodzinny piknik rowerowy z mnóstwem atrakcji i niespodzianek ( występy polskich i słowackich zespołów, m.in. Orkiestry Dęte z Trsteny i Ochotnicy Dolnej, zespołów regionalnych „Serdocki” z Podszkla i „Liptov” z Ružemberoka, konkursy dla dzieci i dorosłych, prezentacje zasad bezpieczeństwa na ścieżce rowerowej, konkursy sprawnościowe, stoiska reklamowe firm związanych z turystyką rowerową).

Interesująca była wystawa historyczna dotycząca dawnej kolei Nowy Targ – Sucha Horá przygotowaną przez TPH O/Nowy Targ.

O godz. 18.00 rozpoczęła się parada prowadzona przez teatr uliczny, szczudlarzy, tancerzy i bębniarzy na rynek w Czarnym Dunajcu. Tam miało miejsce rozpocznie się finałowe widowisko pt. ROWELUCJA w reżyserii Jerzego Zonia, z udziałem polskich i słowackich wykonawców, m.in. Teatru KTO i Teatru Prawdziwego. Były pokazy ogniowe, efekty pirotechniczne, szalona muzyka i w ogóle impreza na miarę tak wielkiego i wspaniałego projektu jakim jest wybudowanie ścieżki rowerowej.

 

W Polsce jest coraz więcej ścieżek rowerowych ale nasza podhalańska, prowadzona po nasypie dawnej kolei jest chyba najładniejszą i w niedługim czasie, stanie się najdłuższą trasą dla rowerzystów w Polsce. Bezpiecznie rowerem wokół Tatr – to już prawie fakt.

Nic tylko planować kolejny sezon rowerowy i systematyczne przejażdżki rodzinne.

Zimową porą po szlaku rowerowym zostanie wytyczona trasa narciarska dla biegaczy.

 

 

 

Informacja organizatorów: „ Wydarzenie organizowane w dniu 27 września podsumowuje realizację strategicznego transgranicznego projektu do tyczącego budowy I etapu Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlaku wokół Tatr, w którym uczestniczy 13 polskich i słowackich samorządów, a partnerem wiodącym jest Gmina Czarny Dunajec. Projekt został dofinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej PL-SK 2007-2013. Jego efektem jest blisko 80 km klasycznych i bezkolizyjnych tras rowerowych z nawierzchnią asfaltową lub szutrową prowadzących przez Podhale, Orawę, Spisz i Liptów. Aż 35 km tych tras tworzy nieprzerwany transgraniczny odcinek wybudowany na nasypie dawnej linii kolejowej od  miasta Nowego Targu przez gminę Szaflary, gminę Nowy Targ i gminę Czarny Dunajec do granicy słowackiej w Suchej Horze i dalej do miasta Trstena. Powstały także odcinki Szlaku wokół Tatr na Spiszu (Vrbov-Kieżmark-Huncovce) oraz w Liptowskim Mikulaszu. Ponadto powstała mała infrastruktura towarzysząca – miejsca przystankowe, tablice informacyjne i kierunkowe, parking w Czarnym Dunajcu, miejsce rekreacyjne przy moście w Podczerwonem.

Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr to zakrojone na wielką skalę transgraniczne przedsięwzięcie, będące efektem zainicjowanej i koordynowanej przez Euroregion „Tatry” w 2004 roku wieloletniej współpracy polskich i słowackich samorządów. Projekt zakłada docelowo realizację liczącej ponad 250 km pętli wokół Tatr z trasami rowerowymi, narciarskimi i biegowymi. To unikatowa atrakcja turystyczna umożliwiająca aktywny wypoczynek, promująca zdrowe spędzanie wolnego czasu oraz bezpieczne i przyjazne dla środowiska naturalnego zwiedzanie na rowerze miejsc o niepowtarzalnych walorach krajobrazowych, kulturowych, historycznych i przyrodniczych. Inicjatywa Euroregionu „Tatry” dzięki zaangażowaniu samorządów oraz uzyskanemu dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej doczekała się realizacji. Dziś gotowych jest już ponad 100 km tras rowerowych Szlaku wokół Tatr, powstałych w ramach I etapu projektu oraz wybudowanych wcześniej przez samorządy. Wniosek o dofinansowanie II etapu Szlaku wokół Tatr i budowy kolejnych ponad 60 km tras rowerowych, które domkną pętlę po stronie polskiej został złożony jako projekt flagowy w sierpniu 2015 r. przez Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej TATRY wraz z 10 samorządami do Programu Interreg V-A PL-SK 2014-2020. Szlak wokół Tatr jest zatem największym tego typu przedsięwzięciem w naszym regionie dotyczącym budowy bezkolizyjnych dróg rowerowych. Już dziś spotyka się ono z wielką aprobatą samorządów, mieszkańców i turystów oraz cieszy dużym zainteresowaniem wśród rowerzystów, rolkarzy i pieszych. 

Więcej informacji o Szlaku wokół Tatr oraz jego uroczystym otwarciu na www.szlakwokoltatr.eu

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowa IIPoduszka brązowa IIPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 42 na 42 cm.
    100 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat”Opera góralska „Naski Świat” wg libretta Franciszka Łojasa Kośli doczekała się swojej wersji filmowej (1 godz. 33 min.). Produkcja trwała prawie rok. Na płycie DVD...
    35 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.