PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Jabłonka

Kultura

Święto biblioteki i poezji

Poniedziałek, 7 grudnia 2009 r.
Autor: Orawskie Centrum Kultury

fot. Łukasz SowińskiW Jabłonce 5 grudnia 2009 r. w sali restauracji Ewy i Eugeniusza Machajów przy ulicy Podhalańskiej odbył się przy licznie zgromadzonej publiczności uroczysty „Wieczór literacki”, zorganizowany w ramach obchodów Jubileuszu 60–lecia Orawskiej Biblioteki Publicznej i 30–lecia Orawskiego Konkursu Literackiego im. Piotra Borowego.


Na początku w rocznicę urodzin księdza Frdynand Machaya (młodszego) i w związku z obchodami w Krakowie odmówiono modlitwę o beatyfikację tego orawskiego Sługi Bożego.
Po słowach powitalnych wójta Antoniego Karlaka, syntetycznego podsumowania wieloletniej działalności biblioteki oraz dorobku konkursu dokonały: dyrektor Maria Łaciak oraz mgr Jadwiga Pilch. Następnie po ogłoszeniu wyników tegorocznego konkursu przez dr Barbarę Zgamę, przewodniczącą jury – wszystkim dotychczasowym laureatom, członkom jury i pracownikom biblioteki, wójt gminy Antoni Karlak wraz z sekretarzem Andrzejem Woszczkiem wręczyli pamiątkowe medale, specjalnie przygotowane i wybite na tę okazję. Medalami tymi uhonorowano również zaproszonych gości a wśród nich także przedstawicieli i działaczy kultury, zaprzyjaźnionego bratniego słowackiego miasta Trsteny. Były też dyplomy, nagrody i kwiaty oraz serdeczne podziękowania za wieloletnią pracę kulturalno – oświatową na terenie gminy.
W części artystycznej wystąpiła młodzież Gimnazjum im. ks. inf. Ferdynanda Machay`a w Jabłonce, która przygotowała pod kierunkiem mgr. Zbigniewa Tlałki i mgr Jolanty Basisty–Szczęśniak, bardzo ciekawy i interesujący okolicznościowy spektakl słowno – muzyczny pt: „Na drugą stronę Orawy”. Bardzo dobrze zaprezentowała się też uczniowska kapela z Zubrzycy, przygrywająca podczas występu.
Pięknie przygotowana i przeprowadzona jubileuszowa uroczystość zakończyła się świetnym, wprost rewelacyjnym góralskim koncertem Hani Chowaniec – Rybki i towarzyszącej jej kapeli.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.