PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Jabłonka

Kultura

XXIII Orawskie Lato

Środa, 23 lipca 2014 r.
Autor: www.jablonka.pl

XXIII Orawskie LatoW niedzielę, 20 lipca spod Urzędu Gminy w Jabłonce wyruszył kolorowy orszak w kierunku stadionu sportowego. Gdy docierał na miejsce uroczystości, oczom maszerujących ukazała się plenerowa scena oraz stoiska III Kiermaszu Orawskiej Sztuki w Jabłonce. Kolejną atrakcją była runda honorowa wokół stadionu w wykonaniu uczestników V Jubileuszowego Orawskiego Rajdu Motocyklowego. Ich trasa wiodła z Jabłonki (start 11.45) przez Piekielnik, Podszkle, Harkabuz, Podsarnie, Podwilk, Orawkę do Jabłonki nad Czarną Orawę.


Gdy wskazówki zegara pokazały godzinę 14.30, na scenie pojawił się prowadzący uroczystość Jan Świdroń, by powitać przybyłych gości. Witacka trwała długo, bo wiele osób przyjęło zaproszenie Gazdy gminy Jabłonka. Gdy zaś na scenie stanął sam wójt Antoni Karlak, zaczął zapraszać imiennie osoby, które dostrzegł na widowni. W ten sposób scena wypełniła się gośćmi zaprzyjaźnionymi z naszą gminą.

Wśród gości nie zabrakło m.in.: Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie Vitalija Maksymenko, Posła PE Michaela Gahlera, Posła RP Edwarda Siarki, zastępcy primatora Trsteny, burmistrza Reichelsheim - Stefana Lopinskiego, wiceburmistrza Wolborza Macieja Kaczmarka oraz burmistrza Nagymániok Karla Beli, burmistrza miasta Brebu z Rumunii – Adriana Ungureanu, burmistrza miasta Železovce Pawła Bikoni, senatora Franciszka Adamczyka, Przewodniczącego Euroregionu "Tatry" Bogusława Waksmudzkiego, wójta gminy Lipnica Wielka Bogusława Jazowskiego, Andrzeja Łuki ze Szwajcarii, pracowników Urzędu Gminy, dzieci z Ukrainy wraz z opiekunami, radnych i dyrektorów szkół oraz mieszkańców Orawy.

Konsul Generalny Ukrainy podziękował wójtowi Antoniemu Karlakowi za zorganizowanie wypoczynku wakacyjnego dla dzieci z jego kraju. Gdy o to poprosił, nie czekał długo na pozytywną odpowiedź. Przemawiało wielu gości, dziękując za gościnę, współpracę i czas spędzony na orawskiej ziemi.

Zagrały Trombity Haniaczyków i orawskie Muzyki, a wójt Antoni Karlak wraz z gośćmi zasygnalizował zbyrcokami otwarcie dzisiejszego świętowania na stadionie.

Część oficjalna zakończyła się wręczeniem Nagrody Wójta Gminy Jabłonka „Pasterski Róg”. Laureatem ósmej edycji został jeden z najstarszych czynnych orawskich muzykantów Andrzej Dziubek z Orawki. Wójt pogratulował laureatowi i wręczył mu nagrodę przechodnią, dyplom i statuetkę.

Po oficjalnych powitaniach i hucznym otwarciu - w śpiewie, tańcach i strojach folklorystycznych zespołów na scenie zagościła orawska kultura. Podczas tegorocznego Orawskiego Lata zaprezentowały się: „Małe Podhale” z Jabłonki, „Rombań”, z Chyżnego, „Skalniok” z Zubrzycy Górnej i "Koliba" z Orawki. Nie zabrakło orawskich konkursów, które co roku przyciągają ogromną grupę sympatyków i kibiców. Tradycyjnie młodzi mężczyźni startowali w popisach hajduków i wspinaniu na pal; z kolei orawskie gaździny z gazdami udowodnili w konkursie „masło moje masło”, że swojskie wyroby są najlepsze. A w tym roku pogoda nie ułatwiała wykonania zadania.

Część, w której prezentowano orawski folklor, zakończyła się najważniejszym punktem programu XXIII Orawskiego Lata.

O godz. 17.30 Flagę Honorową Rady Europy wójtowi gminy Jabłonka Antoniemu Karlakowi wręczył europejski komisarz Michael Gahler w obecności parlamentarzystów, burmistrzów i wójtów.

Flaga Honorowa Rady Europy jest przyznawana gminom lub społecznościom lokalnym, które zostały uznane przez Podkomisję ds. Nagrody Europy Zgromadzenia Parlamentarnego RE za godne tego zaszczytu. Flaga Honorowa Rady Europy jest drugim szczeblem w hierarchii dystynkcji przyznawanych przez Radę Europy. Posiadanie jej to warunek podjęcia starań o przyznanie Tablicy Honorowej lub Nagrody Europy. Dyplom Europy, czyli pierwszy stopień nagrody, Jabłonka otrzymała 12 kwietnia 2011 roku.


O godzinie 18.30 rozpoczęła się część koncertowa XXIII Orawskiego Lata. Najpierw publiczność zgromadzoną na stadionie sportowym bawił żartami i piosenkami kabaret Rak, a o godz. 20.00 wystąpiła gwiazda tegorocznej imprezy Urszula.

Na zakończenie składamy ogromne podziękowania organizatorom za przygotowanie wielu atrakcji. Pogoda na plenerową imprezę była wymarzona, ale trochę wygrzaliśmy się w orawskich strojach.

Źródło: www.jablonka.pl

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIIGrafika Folk w ramce IIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek "Ogródek 3"Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm.
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.