PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

X Majowe Granie

Czwartek, 17 listopada 2011 r.
Autor: AKS

fot. Jarosław Berdak12 listopada w Domu Ludowym w Kościelisku, podczas wyjątkowego wydarzenia, jakim co roku jest „X Majowe Granie", zagrali Highlanders Group oraz uczniowie i przyjaciele Marka. Koncert dedykowany był Markowi Łabunowiczowi-Mai, muzykantowi, ratownikowi TOPR, który zginął tragicznie podczas akcji ratunkowej.


Marek Łabunowicz był ratownikiem TOPR, w grudniu 2001 roku zginął wraz z Bartkiem Olszańskim podczas akcji ratunkowej pod Szpiglasową Przełęczą. Był także muzykiem. Grał na altówce, cymbałach, fortepianie, a także uczył gry na tych instrumentach. Stało się już tradycją, że przyjaciele z "Ludówki" w Kościelisku w dniu urodzin Marka organizują koncert. Jego nazwa „Majowe Granie” nawiązuje do pseudonimu „Maja”, pod jakim Marek Łabunowicz był znany we wszystkich środowiskach, w których działał: wśród muzykantów, ratowników, harcerzy, płetwonurków i przyjaciół.

W tym roku koncert miał także charakter charytatywny.
- 10 lat temu przyjmując pomoc od wielu z Was, zaciągnęłyśmy ogromny dług wdzięczności. Dziś, gdy Ania i ja stanęłyśmy na nogi, chcemy podziękować angażując się w pomoc tym, którzy dzisiaj są w potrzebie. Śmierć ludzi ze środowiska górskiego jest skutkiem ryzyka podejmowanego każdego dnia. Obecny rok, niezwykle boleśnie doświadczył kilka rodzin z Podhala. Zginęli - Kuba Stawowy, Paweł Nadybal oraz Piotr Mędoń - ratownicy TOPR-u. Dochód z koncertu, jak również wszelkie darowizny i środki uzyskane podczas aukcji, będą więc przeznaczone na pomoc ich dzieciom - wyjaśniała Małgorzata Sadłoń.

Organizatorami koncertu byli: Małgorzata Sadłoń, Ania Łabunowicz, Związek Podhalan, GOKR, TOPR.


W związku z informacją podaną w naszym serwisie w dniu 17 listopada w relacji z „X Majowego Grania” w Kościelisku, dotyczącą zbiórki pieniędzy przeznaczonych na pomoc rodzinom ratowników TOPR, którzy tragicznie zginęli w tym roku, pragniemy sprostować, że akcja ta nie dotyczyła dzieci śp. Piotra Mędonia. Jego rodzina nie wyraziła zgody na taką zbiórkę.

Redakcja PSI WATRA

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk na lodówkę VIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek duży IIIAniołek duży IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.