PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

10 lat minęło jak jeden dzień

Piątek, 29 listopada 2013 r.
Autor: Joanna Korta

10 lat minęło jak jeden dzieńZ tortem i życzeniami – okrągły jubileusz GOKR-u. Życzenia, gratulacje, dyplomy, pyszny tort i gromkie sto lat wypełniły 10-te urodziny Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej w Kościelisku. Ośrodek w ciągu roku organizuje około 50 różnorakich wydarzeń. Jak łatwo policzyć, podczas 10 lat funkcjonowania przygotował dla mieszkańców gminy i jej gości 500 propozycji. Publiczność uczestnicząca w jubileuszowym spotkaniu życzyła instytucji i jej pracownikom kolejnych 500 imprez!


Jubileusz Ośrodka odbył się 22 listopada w Domu Ludowym w Kościelisku. Na spotkanie przybyły m.in. władze urzędu gminy, przedstawiciele instytucji współpracujących z GOKR-em, sponsorzy i sympatycy Ośrodka. Piątkowy jubileusz był podziękowaniem dla nich od pracowników GOKR-u za różnego rodzaju pomoc – finansową, merytoryczną, a także zwyczajne ciepłe słowa. Jak podkreślała Małgorzata Karpiel-Bzdyk, dyrektor placówki bez tych instytucji i życzliwych ludzi z pewnością działalność ośrodka nie byłaby tak prężna.

Po przywitaniu gości dziecięcy zespół „Polany” z Kościeliska zaprezentował widowisko „Janosik”. Następnie dyrektor Ośrodka przypomniała historię placówki. GOKR Kościelisko został powołany Uchwałą Rady Gminy Kościelisko III/20/2002 z 28 grudnia 2002 r. i zaczął funkcjonować jako samorządowa instytucja kultury od 2 lutego 2003. Pierwotnie był instytucją organizowaną przez Gminę Kościelisko i Związek Podhalan w Kościelisku, a od roku 2007 – po zmianie statutu – jest instytucją, której organizatorem jest wyłącznie gmina Kościelisko.

Pierwszym dyrektorem Ośrodka była Maria Bętkowska, która sprawowała tę funkcję w latach 2003– styczeń 2008. Drugim szefem placówki była Iwona Kiwacka-Majerczyk (styczeń– marzec 2008), którą zastąpiła obecna dyrektor Małgorzata Karpiel-Bzdyk.

Na działalność GOKR-u składają się m.in.: wystawy, koncerty, festyny, spektakle, spotkania, posiady, wernisaże, konkursy, przeglądy, warsztaty i kiermasze świąteczne. Ośrodek zatrudnia sześciu instruktorów w trzech szkolnych zespołach regionalnych, prowadzi grupę gimnastyki akrobatycznej „Szarotki” i naukę gry na skrzypcach we wszystkich miejscowościach. – Piszemy i realizujemy projekty, dzięki którym pozyskujemy środki unijne. Współorganizujemy, współfinansujemy i świadczymy pomoc merytoryczną przy najważniejszych imprezach kulturalnych na terenie gminy – wyliczała na spotkaniu Małgorzata Karpiel-Bzdyk. 

GOKR odpowiada także za promocję i informację turystyczną. W filii w Witowie prowadzi wspólnie z Tatrzańską Agencją Rozwoju i Promocji informację turystyczną w ramach Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej (MSIT). Przygotowuje też kolumny informacyjne w lokalnej prasie: „Nowiny z Polaniarskiej Gminy” w Tygodniku Podhalańskim i stronę w „Kurierze Tatrzańskim”. Do niego należy też aktualizacja stron internetowych: www.koscielisko.com.pl oraz www.koscieliska.pl. GOKR organizuje spotkania i wyjazdy młodzieży w ramach projektu „Twin-Town”, świadczy pomoc w przygotowaniu różnego rodzaju wydarzeń i materiałów promocyjnych gminy oraz prowadzi dokumentację filmową i fotograficzną z imprez kulturalnych organizowanych bądź współorganizowanych przez GOKR Kościelisko.

Świętujący jubileusz GOKR-u goście mogli obejrzeć pokaz slajdów poświęcony imprezom Ośrodka z ostatnich 10 lat. Wszystkie byłe i obecne panie – pracownice GOKR-u razem wyszły na scenę, by „śpiewająco” powitać zgromadzonych na uroczystości gości. Po tym nastąpiło wspomnienie zmarłych. Maria Bętkowska, Władysław Styrczula-Maśniak, Roman Gąsienica Sieczka, Helena Rysula, Władysław Trebunia– Tutka i wielu innych– wszyscy byli związani z Ośrodkiem.

Częścią uroczystości było też wręczenie dyplomów: dla pracowników, instytucji i osób współpracujących, sponsorów, wójta i rady gminy. Nie zabrakło okolicznościowych przemówień, jubileuszowego tortu ufundowanego przez wójta i radę gminy Kościelisko oraz gromkiego sto lat. Z okazji jubileuszu GOKR otrzymał nie tylko wiele ciepłych słów i życzeń, ale również niezwykle pamiątki, w tym m.in. podziękowanie od pana Marka Szali (występował w imieniu wszystkich artystów, którzy do tej pory prezentowali swoje prace w Ośrodku) z fragmentem obrusu z ołtarza papieskiego spod Wielkiej Krokwi, a także rycinę zmarłego Władysława Trebuni-Tutki przekazaną przez syna, Krzysztofa. Końcowym punktem programu był poczęstunek ufundowany m.in. przez „Karczmę Polany”.

– Największym sukcesem Ośrodka jest fakt, że organizowanych przez nas imprez nie ubywa, a wręcz przeciwnie – ich liczba rośnie. Cieszy nas też ich różnorodność, bo każdy może w naszych propozycjach znaleźć coś dla siebie. To docenia publiczność  – wylicza dyrektor Karpiel-Bzdyk i dodaje, że wyzwań na przyszłość nie brakuje. Pracownicy ośrodka nie tylko kontynuują wydarzenia rozpoczęte przez swoich poprzedników, ale wymyślają też nowe projekty. Coraz szerszy wachlarz propozycji był i nadal jest determinowany m.in. zmieniająca się lokalizacją Ośrodka – ten do 2009 roku mieścił się w Domu Ludowym, teraz funkcjonuje przy ul. Stanisława Nędzy-Kubińca, przybyła także scena plenerowa. W przyszłości planowana jest budowa nowego Centrum Tradycji i Turystyki, które – zdaniem pani dyrektor – z pewnością znów nieco zmieni ofertę GOKR-u.

Zobacz w naszym sklepie:
  • "Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć""Na Was zawsze można liczyć" - 40 stronnicowy album z fotografiami Grzegorza Gałązki i tekstem Ks. Władysława Mariana Zarębczana. Wydawnictwo MICHALINEUM. My, górale...
    40 zł
  • Torebka filcowa IXTorebka filcowa IXTorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Ludowe etui na tablet IILudowe etui na tablet IILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
    60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.