PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
« Kwiecień 2014 123456789101112131415161718192021222324252627282930 »

Kościelisko

Kultura

"Polaniorze Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II"

Środa, 30 kwietnia 2014 r.
Autor: Małgorzata Karpiel-Bzdyk GOKR

"Polaniorze Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II"W sobotę 26 kwietnia 2014 r. zgromadziliśmy się w kościele parafialnym w Kościelisku w związku z historycznym wydarzeniem, którego część wszyscy stanowimy. Nazajutrz w Watykanie odbyła się niecodzienna uroczystość religijna- uroczystość, podczas której dwaj błogosławieni papieże: Jan Paweł II oraz Jan XXIII, zostali ogłoszonymi świętymi Kościoła katolickiego.Była to pierwsza podwójna kanonizacja papieży w XXI wieku i zarazem pierwsza kanonizacja głowy Kościoła od czasu kanonizacji Piusa X w 1954r.


Dla nas Polaków wyniesienie na ołtarze naszego ukochanego Ojca Świętego jest wydarzeniem jedynym w swoim rodzaju.

Droga Jana Pawła II do świętości została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Proces kanonizacyjny zaczął się błyskawicznie: Papież Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci, a 5 lipca 2013 r. papież Franciszek zgodził się na kanonizację Jana Pawła II. Jej data została wyznaczona na konsystorzu 30 września tegoż samego roku.

Przekonanie o doniosłości kanonizacji - zarówno w perspektywie osobistej, rodzinnej, narodowej i ponadnarodowej - dominuje we wszystkich grupach społeczno-demograficznych.

Pamięć o Nim jest wciąż żywa.

Zaobserwowano nawet wzrost zainteresowania życiem i działalnością papieża po jego beatyfikacji, co pozwala przypuszczać, że również oczekiwana przez nas wszystkich kanonizacja wpłynie na podtrzymanie pamięci o Janie Pawle II, a nawet na jej umocnienie.

W tych dniach na całym świecie miliony ludzi radują się wydarzeniem, które nastąpiło w niedzielę 27 kwietnia, ale dla nas górali osoba Świętego Jana Pawła II jest szczególnie ważna i bliska. Wielokrotnie wsłuchiwaliśmy się w Jego słowa i dane nam było uczestniczyć z Nim we wspólnej modlitwie.

W sobotni wieczór pragnęliśmy podziękować Panu Bogu za to, że mogliśmy być świadkami Świętości naszego Wielkiego Rodaka.

W kościele w Kościelisku „Polaniorze” wielokrotnie swoim śpiewem i talentami wychwalali Boga i dziękowali mu za Ojca Świętego Jana Pawła II.

Tak było też w sobotę.

W czasie koncertu  usłyszeliśmy teksty, te które wszyscy już znamy, ale również takie, które powstały specjalnie z okazji kanonizacji. Ich autorem jest Pan Józef Stopka Faktor  z Zakopanego, któremu serdecznie dziękujemy za ich udostępnienie.

Pod koniec koncertu, śpiewając wspólnie „Barkę” ulubioną pieśń naszego Świętego – złożyliśmy pod portretem Ojca Świętego kosz kwiatów, które niech będą oznaką miłości i oddania nas wszystkich .

Koncert zorganizowali: Ksiądz Proboszcz Jacek Mola, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko. Wystąpił zespół ” Polaniorze” działający przy Związku Podhalan w Kościelisku dzięki któremu w zadumie  zagłębiliśmy się w tajemnicę Świętości Jana Pawła II podczas koncertu: „Polaniorze Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II w przeddzień wyniesienia na ołtarze”!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • 9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy9 SIYŁ - „NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” - album dwupłytowy„NOWYJ WIESNY PRZYSEŁ CAS” to drugi album zespołu składający się również z dwóch płyt. Pierwsza płyta to tradycyjne melodie podhalańskie. Na drugiej płycie prezentujemy...
    32 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.