PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

Obrazy Zofii Forteckiej i Magdaleny Forteckiej

Poniedziałek, 2 maja 2016 r.
Autor: Jerzy Z. Kosiuczenko

Obrazy Zofii Forteckiej i Magdaleny ForteckiejW Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej Kościelisko 19 lutego 2016 roku miał miejsce wernisaż niezwykle interesującej wystawy obrazów malowanych na szkle Zofii Forteckiej i jej córki Magdaleny Forteckiej. Fotografie obrazów umieszczone w obecnym serwisie WATRY były wykonane w czasie trwania wystawy.


Zofia Fortecka pochodzi ze starych góralskich rodzin Stopków i Krzeptowskich.  Pierwsze próby malarskie podjęła na początku lat 80. a po ukończeniu pracy zawodowej zaczęła malować na dobre. W swojej twórczości artystka czerpie  inspiracje ze sztuki podhalańskiej, a także bizantyjskiej, romańskiej i  gotyckiej.

Znakiem rozpoznawczym autorki są miniatury na szkle, układane z drobnych elementów w tryptyki lub krzyże. Artystka tworzy z nich opowieści o życiu świętych, ilustruje historie biblijne, legendy, przedstawia sceny rodzajowe.
Zofia Fortecka stworzyła także  sceny drogi krzyżowej dla wielu kościołów. Artystka prezentowała swoje dokonania na dziesiątkach wystaw w Polsce, w kilkunastu krajach Europy, a także w Stanach Zjednoczonych i Meksyku. Jej obrazki znaleźć można w muzeach i zbiorach prywatnych. Zabytkowa góralska chata na Krzeptówkach, gdzie mieści się stała wystawa prac Zofii Forteckiej i jej  córki, znalazła się na „Szlaku dziedzictwa kulturowego Podtatrza”.
Zofia Fortecka co roku prezentuje swoje prace na wystawie zbiorowej artystów w kaplicy w Jaszczurówce oraz przy okazji „Dni Otwartych Pracowni”, organizowanych podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.

Maria Michalczyk z Muzeum Śląskiego w Albumie Malarstwo na szkle tak scharakteryzowała twórczość zakopiańskiej artystki: „ Sztuka Zofii Forteckiej jest wymagająca. Jej miniatury przyciągają migotliwym blaskiem, uwodzą bogactwem wysmakowanych barw, lecz gdy im się dokładniej przyjrzymy, a musimy to czynić z bardzo niewielkiej odległości, okaże się, że wymagają od nas pełnej mobilizacji, wręcz kontemplacyjnego nastawienia. Autorki nie interesuje bowiem impresja „na temat”, ale malarski przekaz, malarska interpretacja słowa. Należy się zatem skoncentrować i cierpliwie podążać za tokiem narracji proponowanym przez artystkę, „odczytując” poszczególne epizody przedstawione na maleńkich szklanych obrazeczkach, scalonych na tryptyku bądź na krzyżu w jedną opowieść. Podjęcie tego trudu, w połączeniu z odpowiednim zasobem wiedzy  sprawi, iż odkryjemy na nowo odwieczne biblijne wątki, średniowieczne legendy i mity, zaznajomimy się też z niezwykłymi żywotami świętych”.

Każdego roku latem artystka wystawia swoje dzieła, wraz z innymi podhalańskimi twórcami, w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej Malarstwa na Szkle w kaplicy Serca Jezusowego w Jaszczurówce.

Prace Zofii Forteckiej znajdują się w zbiorach Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. W 1987 roku Ministerstwo Kultury i Sztuki przyznało malarce status artystki profesjonalnej.

Magdalena Fortecka, córka Zofii i Janusza Forteckich, brała udział w kursie malowania na szkle dla dzieci, prowadzonym w Zakopanem przez znanego ludowego malarza Jana Jachymiaka, zwanego Picassem z Tylmanowej. Maluje przede wszystkim anioły. Są to anioły swojskie, przyjazne i bliskie sztuce ludowej. Mimo pewnej zamierzonej "niezgrabności" postaci posiadają lekkość muślinu. Mają w sobie coś z ludowości Chagalla.
Artystka poznawała technikę malowania na  indywidualnych kursach u  Jana Kosińskiego. Jest  anglistką i tłumaczką. Pod koniec lat osiemdziesiątych wróciła do malowania, a jej ulubionym tematem stały się anioły i od pewnego czasu także ryby.

Artystka najczęściej prezentuje swoje prace  razem z matką. Jednak wystawia również indywidualnie.

Informacje o Zofii i Magdalenie Forteckich pochodzą z dostępnych materiałów prasowych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Korale folkowe IIIKorale folkowe IIIKorale folkowe wykonane z białego tybetu i zielonej włóczki. Zawiązywane. Długość całości 100 cm.
    70 zł
  • Bańka choinkowa IIIBańka choinkowa IIIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł
  • Sakiewka IISakiewka IISakiewka filcowa z naszytym ludowym motywem. Zamykana na rzep.   Szerokość ok. 11 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 58 cm Materiał: Filc Kolor: Kremowy
    40 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.