PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Kultura

XXV Przednówek w Polanach

Wtorek, 9 maja 2017 r.
Autor: Piotr Kyc

XXV Przednówek w PolanachW dniach 6-7 maja w Kościelisku odbył się jubileuszowy „XXV Przednówek w Polanach”. W sobotę, w Domu Ludowym zorganizowano Zabawę Góralską. Uroczystości w pochmurną i deszczową niedzielę, ze śniegiem zalegającym w górach w tle rozpoczęto w kościele parafialnym. Do Domu Ludowego uczestnicy paradnie przejechali zaprzęgami konnymi. Tam wójt Gminy Kościelisko Bohdan Pitoń oficjalne otworzył „XXV Przednówek w Polanach”.


W programie obchodów były następujące wydarzenia: przeglądy regulaminowe śpiewu obrzędu weselnego, gry na instrumentach pasterskich, śpiewu pasterskiego i muzyk góralskich, wręczenie Nagród Wójta Gminy Kościelisko za całokształt działalności w dziedzinie kultury, występ dziecięcego zespołu regionalnego „Polany” z Kościeliska, otwarcie wystawy „Prymiści z Polon”, występy gościnne zespołów „Ale Babki” z zaprzyjaźnionej gminy Kobylnica i zespołu „Podegrodzie”. Wystąpił również miejscowy zespół regionalny „Polaniorze”. Wspomniano osoby, które tworzyły historię „Przednówka” i rzecz jasno na koniec ogłoszono wyniki i wręczono nagrody za udział w przeglądzie śpiewu, obrzędu weselnego, gry na instrumentach pasterskich, muzyk góralskich i śpiewu pasterskiego.Jury w składzie: Jan Karpiel-Bułecka (przewodniczący), Maria Mateja-Torbiarz (sekretarz), Bronisława Obrochta-Tatar, Zofia Łukaszczyk oraz Janusz Lassak postanowiło przyznać w kategorii obrzędów weselnych Złoty Zbyrcok Zespołowi „Białcanie” z Białki. Wśród śpiewaków (wiek od 12 do 18 lat) najlepszy okazał się Zespół im. Klimka Bachledy oraz Zespół „9siył”. W kategorii śpiewu pasterskiego (wiek powyżej 18 lat) Złoty Zbyrcok zdobyła Grupa Śpiewacza z zespołu „Zyngry”. W przeglądzie gry na instrumentach pasterskich im. Jana Folfasa-Grzybka do lat 18 zwyciężył Andrzej Gut Mostowy z TCKiS „Jutrzenka” z Zakopanego. W kategorii muzyk młodzieżowych im. Andrzeja Styrczuli-Maśniaka i Marka Łabunowicza-Mai (grupa młodsza do 13 lat) najlepsza okazała się grupa z TCKiS „Jutrzenka” z Zakopanego. W kategorii wiekowej od 14 do 18 lat, Złoty Zbyrcok powędrował do zespołu „9siył”. Przegląd muzyk im. Stanisława Nędzy-Chotarskiego i Stanisława Szczepaniaka-Bańscorza wygrał Tomek Chlebek z Zakopanego. Nagrodę Wójta Gminy Kościelisko otrzymał duet Adrian Kuchta i Wiktoria Furczoń. Nagroda Prezes Związku Podhalan wręczył swoją nagrodę basistce Reginie Gąsienicy Giewont. Natomiast Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko Małgorzata Karpiel-Bzdyk nagrodziła Marię Krzeptowską z Kościeliska. Wyróżnienie pozaregulaminowe przewodniczącej Komisji Kultury – Zofii Leśnik otrzymał basista z muzyki, z Organistówki – Tomasz Lassak. Komisja zarekomendowała laureatów nagród głównych – Zbyrcoków do udziału w „Sabałowych Bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej. Organizatorami imprezy byli: Związek Podhalan Oddział Kościelisko, Ośrodek Kultury Regionalnej Kościelisko, Wójt Gminy Kościelisko Wsparcie organizacyjne OSP Kościelisko Partnerzy:Starostwo Powiatowe w Zakopanem,Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Aniołek średni IIAniołek średni IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 9 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • „Baby i Dezerterzy”„Baby i Dezerterzy”Płyta DVD zawiera spektakl „Baby i dezerterzy” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej (57 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka działający...
    30 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.