PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kościelisko

Wiadomości

Międzynarodowe spotkanie Twin Town 2015 w Kościelisku za nami!

Wtorek, 8 września 2015 r.
Autor: Maciej Stasiński

Międzynarodowe spotkanie Twin Town 2015 w Kościelisku za nami!W dniach od 2 do 6 września 2015 roku Kościelisko gościło ponad 70 osób z 9 gmin i 8 państw europejskich w ramach projektu Twin Town. To już drugie spotkanie przedstawicieli Finlandii, Szwecji, Belgii, Niemiec, Estonii, Łotwy, Słowacji i Polski odbywające się w Kościelisku. Zadzierzgnięta w 2004 roku współpraca bliźniacza obfituje corocznymi spotkaniami przedstawicieli samorządów gmin Orimattila, Östhammar, Durbuy, Weissenburg, Valga, Valka, Tvrdosin, Kobylnica i Kościelisko oraz młodzieży z tych miejscowości.


Tematem przewodnim spotkania w Kościelisku było Zaangażowanie i uczestnictwo obywateli w kształtowaniu obszarów NATURA 2000 w ich regionie lub państwie, a spotkanie to było możliwe dzięki  sfinansowaniu przez Unię Europejską w ramach programu „Europa dla obywateli”.

Wszystkich uczestników spotkania przywitał w dniu przyjazdu Wójt gminy Kościelisko, Bohdan Pitoń . Podczas wspólnej biesiady wystąpił zespół folklorystyczny Polaniorze . W czwartek 3 września nastąpiło uroczyste otwarcie seminarium, którego dokonał Wójt Gminy Kościelisko Bohdan Pitoń i przewodniczący Rady Gminy Kościelisko Roman Krupa. Do tematyki sieci obszarów NATURA 2000 wprowadziła uczestników swoją prelekcją przedstawicielka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie - Mariola Mroczka. Następnie miejsce miały prezentacje delegacji dorosłych, podczas których samorządowcy pokazali jak w ich gminie i kraju wygląda współudział obywateli w tworzeniu obszarów Natura 2000. Po południu uczestnicy seminarium udali się na wycieczkę do Zakopanego – stolicy Polskich Tatr, a następnie uczestniczyli w zmaganiach sportowych na stadionie biathlonowym w Kościelisku. Młodzi i starsi integrowali się podczas sztafet biathlonowych oraz pojedynku strzeleckiego, a następnie wspólnego grilowania. Piątek rozpoczął się wspólną wycieczką do Krakowa – miasta królów polskich, jednego z najważniejszych historycznie miejsc naszego kraju, a jednocześnie stolicy województwa małopolskiego. Tutaj pokazaliśmy naszym przyjaciołom najważniejsze dla Polaków miejsca, a następnie młodzież udała się do pracowni Informacji Młodzieżowej  i Edukacji Samorządowej EURODESK POLSKA, gdzie uczestniczyła w lekcji unijnej na temat ‘Młodzież ma głos”. Po tak intensywnie spędzonym dniu młodzież odpoczywała wspólnie się bawiąc na dyskotece, a dorośli mieli okazję podyskutować na nurtujące ich tematy. Sobota rozpoczęła się od Prelekcji przedstawiciela dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego na temat ochrony środowiska i pozyskiwania środków unijnych na remonty szlaków tatrzańskich. Ten dzień to okazja do przedstawienia przez młodzież wcześniej przygotowanych prezentacji na temat „Obszary natura 2000 w moim regionie lub państwie – wiedza generuje ochronę”. Po obiedzie uczestnicy Twin Town Meeting Kościelisko 2015 udali się na wycieczkę, na jeden z tatrzańskich szczytów – Kasprowy Wierch, gdzie mogli w praktyce sprawdzić jak na rozwój tatrzańskich szlaków i ochronę środowiska wpływa pozyskiwanie środków z funduszy Unii Europejskiej  jednocześnie podziwiając piękno Tatr. Sobota to również dzień służący podsumowaniom. W następnym dniu, w niedzielę, wszyscy uczestnicy spotkania w Kościelisku udali się do swoich domów. Podczas uroczystej sobotniej kolacji zgromadzeni podsumowali całoroczną współpracę i spotkanie w Kościelisku. Kolację uświetnił koncert folkowego duetu Hania Malacina Karpiel i Arkadiusz Wiech. Jak zwykle przy takich spotkaniach padło wiele ciepłych słów ze strony poszczególnych uczestników, a Wójt Gminy Kościelisko przekazał symboliczne nakrycie głowy, które podczas naszych kolejnych spotkań dzierży organizator meetingu odbywającego się właśnie w tym roku, kolejnej gminie, która zobowiązała się do zorganizowania spotkania w roku 2016. Tą gminą będzie belgijskie Durbuy.

Czas w Kościelisku spędzony z naszymi przyjaciółmi na długo zapadnie w naszej pamięci, ale wiemy, że za rok spotkamy się znowu, rozmawiając na kolejne tak ważne dla naszych krajów i całej wspólnoty europejskiej tematy. Wszystkim dziękujemy za czas spędzony z nami. Zatem do zobaczenia za rok w Belgii.

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk na lodówkę XIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.