PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Lipiec 2014 12345678910111213141516171819202122232425262728293031  

Krościenkp n.D.

Kultura

"PIENINY-KULTURA-SACRUM"

Niedziela, 27 lipca 2014 r.
Autor: Zdzisław Soliwoda

"PIENINY-KULTURA-SACRUM"W sobotni wieczór 26 lipca 2014 roku w kościele pod wezwaniem Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem licznie zgromadzona publiczność wysłuchała kolejnego koncertu w ramach 5. Jubileuszowego Letniego Festiwalu "Pieniny Kultura-Sacrum". Wykonawcami koncertu był Chór Sióstr Służebniczek Starowiejskich, natomiast w części organowej koncertu usłyszeliśmy Józefa Kotowicza, animatora życia muzycznego w białostockiej archikatedrze, pedagoga tamtejszych szkół muzycznych, zasłużonego propagatora skandynawskiej muzyki organowej.


Chór Sióstr Służebniczek Starowiejskich prowadzony jest przez siostrę Katarzynę Kozubek. Na co dzień siostry pracują w różnych miejscach polskich prowincji, zajmują się wszechstronną działalnością, ale znajdują czas, aby chwalić Boga wspólnym śpiewem. Przyjechały do Krościenka z całej Polski: od Pomorza, Wielkopolskę, Śląsk, po Małopolskę, Podkarpacie i Podhale.

"To niecodzienny koncert i nieprzypadkowe spotkanie" - mówiła Agnieszka Radwan-Stefańska, dyrektor artystyczny Festiwalu. "Siostry Służebniczki obchodzą w tym roku szczególny Jubileusz związany z osobą założyciela Zgromadzenia, bł. Edmunda Bojanowskiego, tym samym nasz Festiwal dołącza się do ich dziękczynienia za tę osobę". Przed ołtarzem postawiony był obraz przedstawiający wizerunek ich Patrona - bł. Edmunda Bojanowskiego, a piękny koncert rozpoczął się dość niecodziennie. Do wazonu, stojącego obok portretu każda z sióstr wkładała różę, jako ten wspomniany wcześniej symbol dziękczynienia.

Program koncertu tworzyły dwa bloki muzyki chóralnej wykonywanej a capella, uzupełniane naprzemiennie utworami organowymi J.S. Bacha, M. Regera oraz chorałami duńskiego kompozytora J. Madsena. Chór wykonał również trzy utwory z towarzyszeniem organów, wśród nich znany chorał "Jesus bleibet meine Freude" z Kantaty BWV 147 J.S. Bacha, liryczne "Ave Verum" K. Jenkinsa oraz wzruszające i przepiękne "Ave Maria" D. Hamiltona.

Koncertowi towarzyszyła wystawa przygotowana przez Publiczne Gimnazjum im, Jana Pawła II w Krościenku n.D. pod kierunkiem pani Ewy Majerczak oraz gościnnie przez twórców, zrzeszonych w Stowarzyszeniu Artystów Pienińskich. Wszystkie prace połączone były słowami Ojca Świętego Jana Pawła II „…nie cały umieram, to co we mnie niezniszczalne trwa!”. Można było oglądać m.in. obrazy, rzeźby i makiety pienińskie.

Na zakończenie tego wyjątkowego koncertu ksiądz proboszcz Henryk Homoncik podziękował artystom za występ, młodzieży z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II za stałą pomoc w organizacji Festiwalu oraz licznie zebranej publiczności za uczestnictwo w tym pięknym wydarzeniu artystycznym. Tradycyjnie młodzież gimnazjalna przekazała występującym pamiątki - obrazki autorstwa pani Ewy Majerczak z wizerunkiem drewnianego kościółka w Grywałdzie. Chociaż repertuar przygotowany na występ miał charakter religijny , zarówno w części organowej jak i chóralnej, na bis siostry zaprezentowały kompozycję nawiązującą w treści i melodyce do muzyki góralskiej.

Organizatorem Festiwalu od kilku lat jest Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic przy współpracy z parafiami w Krościenku n. D. oraz Sromowcach Wyżnych. Mecenasem Festiwalu jest ZEW Niedzica, Partnerami: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Pensjonat CrosnaSpa w Krościenku n.D., Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II oraz Cukiernia Piotrowscy z ulicy Zdrojowej w Krościenku. Patronat honorowy nad Festiwalem objął tradycyjnie Ks. Bp. Wiesław Lechowicz.

Kolejny koncert już 2 sierpnia o godz. 19:00 w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku. Za organami zasiądzie niemiecki organista, Dyrektor muzyczny w okręgu kościołów luterańskich Rotenburg an der Fulda, Christian Zierenberg. W części kameralnej usłyszymy młodego krościenczanina, klarnecistę Wojciecha Kwiatka, studenta Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Andrzeja Godka, laureata wielu konkursów muzycznych w Polsce i za granicą. Wstęp na wszystkie koncerty wolny!

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek "Ogródek 6"Wisiorek z tkaniny, koralików metalowych. Obwód 52 cm. Wlk. Wisiorka 10/8 cm
    35 zł
  • Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik "Karmelki"Naszyjnik dla dziewczynek ze nieregularnego kwarcu różowego oraz koralików vintage - Lampwork / szklane ozdobne. Obwód 46 cm. 
    50 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.