PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Kultura

Wystawa „Tatry – czas odkrywców” w Turynie

Środa, 2 grudnia 2009 r.
Autor: Wojciech Szatkowski

fot. Wojciech Szatkowski25 października br. w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu zakończyła się jubileuszowa wystawa Muzeum Tatrzańskiego "Tatry - czas odkrywców". 26 listopada 2009 została ona otwarta w Museo Nazionale della Montagna w Turynie we Włoszech. Osobą, którą koordynowała projekt z ramienia Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem była Anna Wende-Surmiak.


Starannie spakowane eksponaty wyjechały TIR-em z Zakopanego do Turynu 18 listopada br. pod opieką firmy „Renesans”, a z ramienia Muzeum Tatrzańskiego transport do Turynu nadzorowała kierownik Działu Sztuki Muzeum Helena Pitoń. Potem do Turynu odleciały jeszcze dwie grupy zakopiańskich muzealników. W czasie lotu mogliśmy podziwiać z lotu ptaka najpierw Tatry, a następnie Alpy austriackie i włoskie (zapraszamy do oglądania zdjęć w galerii). Po lądowaniu w Bergamo dotarliśmy do Turynu, gdzie zostaliśmy wspaniale przyjęci przez włoskich muzealników. – Wystawa mnie urzekła – powiedziała Teresa Jabłońska, Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Wielu z nas twierdzi, że wypadła jeszcze lepiej niż w Galerii Sztuki na Kozińcu w Zakopanem. Wystawa turyńska jest nieco inna od tej prezentowanej w Zakopanem. Została poszerzona o nową część pokazującą styl zakopiański Stanisława Witkiewicza i jego korzenie, Tatry w malarstwie, wnętrze chałupy góralskiej, strój góralski oraz rzeźbę ludową. W ostatniej sali autorzy ekspozycji zaprezentowali publiczności dzień dzisiejszy Zakopanego, góralszczyzny na znakomitych fotografiach Jarosława Możdżyńskiego i świetne prezentacje multimedialne o Tatrach, stylu zakopiańskim i o góralach, przygotowane przez Teresę Jabłońską we współpracy z Andrzejem Samardakiem i Julitą Opalach. Kuratorami wystawy z ramienia Muzeum Tatrzańskiego są: Teresa Jabłońska, Helena Pitoń, Zofia Rak, Anna Kozak, Grażyna Cisło, Anna Liscar, Anna Wende-Surmiak (nadzór całości projektu i promocja) i Wojciech Szatkowski. Projektem plastycznym wystawy zajęła się Grażyna Orłowska. Konserwacja eksponatów: Agata Nowakowska-Wolak i dział konserwacji Muzeum Tatrzańskiego. Kuratorami ze strony włoskiej są: dyrektor: Aldo Audisio, współpraca merytoryczna i koordynacja projektu: Gilberto Merlante, Marco Ribetti, promocja: Angelica Natta-Soleri, Michela Blisa, Katia Cucchiara, Emanuela De Rege di Donato, Antonella Lombardo, projekt edukacyjny: Natalia Re Fiorentin oraz współpraca wydawnicza: Sergio Minusso. Współpraca z ramienia Regionu Piemont: assessore Regione Piemonte – Gianni Oliva oraz Daniela Formento, Settore Promozione Patrimonio Culturale: Anna Maria Morello i Marinella Ollino.
Wystawa została uroczyście otwarta przez Teresę Jabłońską, Dyrektorkę Muzeum Tatrzańskiego i Aldo Audisio, Dyrektora Museo Nazionale della Montagna. Na wernisażu zgromadziło się ok. 100 osób. Teresa Jabłońska podziękowała wszystkim, którzy wzięli udział w tym projekcie, zarówno po stronie polskiej, jak i włoskiej oraz podziękowała Aldo Audisio za znakomitą współpracę. O idei wystawy mówiła Anna Kozak, kustosz Działu Etnograficznego Muzeum Tatrzańskiego, a w imieniu władz miasta Zakopane przemawiał Maciej Wojak. Na wernisażu była obecna dość liczna grupa pracowników Urzędu Miasta Zakopane: burmistrz Janusz Majcher oglądał wystawę, ale sprawy służbowe zmusiły go do wcześniejszego powrotu do Zakopanego, Joanna Staszak, Ewa Matuszewska, Małgorzata Cichocka, Maciej Wojak, Janusz Duda oraz muzyka góralska. Warto dodać, że Museo Nazionale della Montagna jest największym muzeum górskim na świecie, mieści się w budynku poklasztornym zgromadzenia kapucynów na Monte dei Cappuccini. Wystawie ”Alla scoperta dei Tatra. Arte e tradizione della montagna polacca" towarzyszy ładny katalog oraz liczne druki reklamowe, których wspólnym elementem graficznym jest reprodukcja obrazu Walerego Eljasza z roku 1893 „Turystki w Tatrach (Przy Morskim Oku)”. Jest to motyw przewodni wystawy turyńskiej. Pewne jest, że ekspozycja w Turynie to znakomita promocja Zakopanego, Tatr i góralszczyzny. Jest już kilka pomysłów, by odwiedziła ona kilka innych muzeów górskich w Europie oraz na świecie... Chcę podkreślić jeszcze raz, że współpraca muzealników układała się wyśmienicie i w imieniu pracowników Muzeum Tatrzańskiego serdecznie dziękujemy muzealnikom włoskim.
Wystawa realizowana jest ze środków: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego i Regione Piemonte.

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego serdecznie dziękuje Urzędowi Miasta Zakopane za udział delegacji w Turynie, ufundowanie koncertu kapeli góralskiej podczas wernisażu wystawy, poczęstunku regionalnego i druku ulotki promującej miasto Zakopane, Tatry i wystawę.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek mały IIIAniołek mały IIIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 6,5 cm. Wysokość 7 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    10 zł
  • Aniołek duży IAniołek duży IAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Bransoletk​a "Moon"Bransoletk​a "Moon"Bransoletka z hematytów, masy perłowej, muszli szarej, asymetryczna. Obw. 19 cm.
    45 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.