PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Październik 2009 12345678910111213141516171819202122232425262728293031 »

Ludźmierz

Wiadomości

Podhalanie u stóp Matki Boskiej

Piątek, 23 października 2009 r.
Autor: Henryk Urbanowski

fot. Piotr Kuczaj22 października w Ludźmierzu odbyła się wspólna sesja rad powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego. Takie wydarzenie w dziejach podhalańskich samorządów miało miejsce po raz pierwszy i nadano mu uroczysty charakter. Powodem było zakończenie obchodów 105-lecia Związku Górali, 90-lecie Związku Podhalan i 80-lecie Związku Podhalan w Ameryce Północnej.


Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej, Gaździny Podhala. Celebrował ją w asyście 7 księży ks. prałat Władysław Zązel, a kazanie wygłosił kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan, kustosz Sanktuarium ks. prałat Tadeusz Juchas. Modlono się w intencji Podhalan, Związku, a także jego wybitnych członków, którzy odeszli w ostatnich latach. Wymienieni zostali ks. prof. Józef Tischner, Emil Kowalczyk i Jan Fudala. Fragmenty liturgiczne czytania z Pisma Świętego wygłoszone zostały z Biblii przetłumaczonej na gwarę góralską.
Po mszy zebrani na czele z muzyką góralską, pocztem sztandarowym Zarządu Głównego ZP i księżmi przeszli pod pomnik Jana Pawła II w Ogrodzie Różańcowym, gdzie w intencji Jego rychłej beatyfikacji złożono wieńce i zapalno znicze.
Połączona sesja rad obu powiatów odbyła się w Domu Podhalańskim. Przemówienia wygłosili przewodniczący rady powiatu nowotarskiego Jan Krzak i rady powiatu tatrzańskiego Edward Tybor. Przemawiali również starostowie Krzysztof Faber i Andrzej Gąsienicka-Makowski. Ten drugi zaznaczył, że chociaż wspólne spotkanie radnych odbywa się po raz pierwszy, współpraca pomiędzy powiatami istnieje i odbywa się bezkonfliktowo. Jako szczególnie krzepiące przykłady wymienił wspólne wystąpienie o zarejestrowanie znaku towarowego oscypka i zorganizowanie Światowego Zjazdu Górali. W planach obu powiatów jest wyremontowanie Drogi Papieskiej Łączącej Zakopane, Nowy Targ i Ludźmierz.
Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan Maciej Motor-Grelok przedstawił z kolei historię tej organizacji, jej najważniejsze dokonania i sylwetki najwybitniejszych członków. Poinformował, że Związek działa dziś na terenie 12 subregionów (od Żywca po Nowy Sącz), skupia ok. 7 tys. członków zrzeszonych w 76 oddziałach.
Następnie zabrał głos prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz, rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, członek honorowy ZP. Wygłosił wykład na temat istoty samorządu, akcentując, że działacz samorządowy powinien być włodarzem samego siebie, kierować się sumieniem i rozumem, być solidarnym z ludźmi i otwarty na dialog.
Uroczystości zakończyło wręczenie medali „Zasłużony dla Podhala” ks. Tadeuszowi Juchasowi i prof. dr Stanisławowi Hodorowiczowi. Starosta tatrzański i przewodniczący rady powiatu wręczyli z kolei pamiątkowe dyplomy z ciupagami kolegom z powiatu nowotarskiego – przewodniczącemu Janowi Krzakowi, staroście Krzysztofowi Fabrowi, burmistrzowi Nowego Targu Markowi Fryźlewiczowi i prezesowi ZG ZP Maciejowi Motorowi-Grelokowi.
Oprócz wymienionych w uroczystościach wzięło udział wielu działaczy samorządowych niższego szczebla – burmistrzów i wójtów, m.in. burmistrz Rabki-Zdroju Ewa Przybyło i burmistrz Zakopanego Janusz Majcher oraz komendanci służb mundurowych.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Spinka góralska XIVSpinka góralska XIVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem Szarotki w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Spinka góralska VISpinka góralska VIMetalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm.
    140 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.