PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

New Jersey

Kultura

65-lecie "Tatrzańskiego Orła" i książka o góralskiej kulturze

Środa, 12 grudnia 2012 r.
Autor: AKS

65-lecie "Tatrzańskiego Orła" i książka o góralskiej kulturzeWe wrześniu 2012 minęło sześćdziesiąt pięć lat od chwili, w której swój żywot rozpoczął "Tatrzański Orzeł" (The Tatra Eagle) na ziemi Amerykańskiej w Passaic, w stanie New Jersey. Pismo to ukazuje się przez te lata nieprzerwalnie, podtrzymując i rozwijając wśród Podhalan i wśród wielu sympatyków w Ameryce jak i w Polsce zrozumienie dla pięknej kultury podhalańskiej. Redagowane przez rodzeństwo Janina Gromada Kedron i Prof. Tadeusz Gromada, "Tatrzański Orzeł" jest gazetką, która wychodzi kwartalnie; nic co góralskie nie jest mu obce; każde ciekawsze i ważniejsze wydarzenia z życia i kultury Podhalan jest w nim zarejestrowane.


Dla uczczenia tej rocznicy redaktorzy postanowili wydać książkę w języku angielskim pt. Tatra Highlander Folk Culture in Poland and America: Essays from The Tatra Eagle (Kultura Tatrzańskich Górali w Polsce i w Ameryce: Zbiór esejów z Tatrzańskiego Orła), którą można nabyć pisząc do TATRA EAGLE PRESS 31 Madison Avenue, Hasbrouck Heights, N.J. 07604. (Cena $14.95 plus $2.50 przesyłka). Książka ta zawiera eseje redaktora Tadeusza Gromady pisane na przestrzeni ostatnich 50 lat. W zasadzie pismo jest redagowane w języku polskim,  ale niektóre artykuły i notatki publikowane są w języku angielskim.  Redaktorzy wychodzą z założenia, że wielu Podhalan, urodzonych w Ameryce, nie umie po polsku. Trafiają się też czytelnicy, rdzenni Amerykanie, interesujący się regionem Tatr i Podhala.  Więc ważne jest, żeby im pomóc w uświadomieniu i docenianiu bogatego góralskiego polskiego dziedzictwa kulturalnego. Jest nadzieja, że książka dotrze nie tylko do tych osób, którym jest znany “Tatrzański Orzeł”, ale również  to tych osób, którzy są skłonni do odkrywania “terra incognita”.  Książka dzieli się na pięć rozdziałów: 1. Wprowadzenie, 2. Podhale “Ołtarz Tajemniczy” Polski,, 3.  Górale i Polonia Amerykańska, 4.  Rodzina Gromadów i Kultura Tatrzańskich Górali, 5. Sylwetki Wybitnych Osobistości.  

W swoim eseju "Tatrzański Orzeł nad Ameryką" pisarz i publicysta Wlodzimierz Wnuk napisał: "A że redaktorzy "Orła", rodowici górale, znający doskonale problemy Starego Kraju zajmują równocześnie znaczące miejsce w polonijnym życiu kulturalnym czuje się w tym pisemku powiew szerszego świata…. Jakimi słowy zakończyć esej, pisany przez tego, który się czuje związany z pismem i jego redaktorami, długoletnią współpracą i przyjaźnią? Chyba tylko tym jednym zdaniem; nie ma dziś w Polsce światlejszego Podhalanina, który by nie znał "Tatrzańskiego Orła" oraz jego twórców, Gromadów i Kedroniów, i który by tych nazwisk z wdzięcznością nie wspominał”.  (Włodzimierz Wnuk, Obrazki Zakopiańskie, Kraków 1983, s. 73)

Zobacz w naszym sklepie:
  • Śpiewki i nuty - Trebunie TutkiŚpiewki i nuty - Trebunie TutkiTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki. 1 Ozwodne  2:21 2 Krzesane  4:26 3 Janosikowe  5:44 4 Ozwodne zbojnickie  2:24 5 Duchowe  4:55 6...
    30 zł
  • Torebka filcowa XIIITorebka filcowa XIIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł
  • Wisior "Kula Jadeitu"Wisior "Kula Jadeitu"Wisior z dużą /średn. 2,5 cm./ i stosunkowo ciężką, z grawerowaną we wzór, kulą jadeitu. Resztę stanowią oponki amazonitu /mniejsze, przeźroczyste/ , oponki jaspisu...
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.