PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA
  Czerwiec 2015 123456789101112131415161718192021222324252627282930  

New Jersey

Wiadomości

Najnowszy numer "Tatrzańskiego Orła"

Piątek, 19 czerwca 2015 r.
Autor: Janina Gromada Kedroń, prof. dr Tadeusz Gromada

Najnowszy numer "Tatrzańskiego Orła"Najnowszy numer "Tatrzańskiego Orła t. 68 nr 2, 2015" wyfrunął już ze swojego gniazda. Początkiem czerwca br. drugi tegoroczny numer kwartalnika "Tatrzańskiego Orła" , wydanego przez Tatra Eagle Press w stanie New Jersey trafił do wielu osób prywatnych, wielu instytucji i organizacji kulturalnych, do wielu bibliotek w USA jak I w Polsce (można go znaleźć m.in. w wielu bibliotekach na Podhalu, w Bibliotece Narodowej w Warszawie, w Bibliotece Uniwersytetu Jagiellonskiego, w Library of Congress w Waszyngtonie, w New York Public Library, w Muzeum Polskim w Chicago itp.). W tym numerze szczególną uwagę poświecili redaktorzy pisma Podhalańskim artystom i twórcom ludowym różnych dziedzin. Oprócz polskiego tekstu Bartłomieja Koszarka "Sztuka ludowa i folklor na przykładzie Bukowiny Tatrzańskiej" zamieszczono tekst profl Tadeusza Gromady w języku angielskim "Folk Artists: The 'Priests' of Tatra Folk Culture".


Na pierwszej stronie zamieszczono unikalny obraz Jana Jachymiaka malowany na szkle w 1962r (z prywatnej kolekcji Henryka i Janiny Kedroniow). Ponadto numer przynosi wspomnienie o m.in. wybitnym działaczu Zwiazku Podhalan w latach miedzywojennych Feliksie Gwiżdzu w 130 rocznice Jego urodzin. W dziale literackim znajdujemy opowiadanie autorstwa Feliksa Gwiżdza pt. "Jak Wilson Wudrow na Prezydenta wysel" i fragment "Historii po góralsku" Ks. Jozefa Tischnera "O tym, jak Wladek Trebunia-Tutka piyrsy na świecie Platon, osądziył demokracyje" i wiersz Romana Dziobonia "Moja wiesno". Jak zawsze, humor góralski i informacje o życiu Podhalan za Wielką Wodą i w Kraju zamykają kolejny numer.

Zamówienia na roczną prenumerate ($20 w USA - $25 poza USA) można kierować na adres: The Tatra Eagle Press, 31 Madison Ave., Hasbrouck Heights, NJ 07604 lub jkedron@gmail.com

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Spinka góralska XVSpinka góralska XVMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym z wizerunkiem jelonka w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.