PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowe Bystre

Kultura

„Osod w Nowem Bystrem”

Sobota, 31 sierpnia 2013 r.
Autor: Anna Pawlikowska

„Osod w Nowem Bystrem”W niedzielę 25 sierpnia 2013 w Nowem Bystrem odbył się kolejny, XI już „Osod w Nowem Bystrem” a także Mistrzostwa Polski w Piciu Zyntycy. Organizatorem imprezy jest Oddział Związku Podhalan. Tegoroczny redyk prowadził baca ze Słodyczek Józef Staszel Rumon i jego juhasi. W tym roku dodatkową atrakcję stanowiła banderia konna, jadąca przed redykiem. Mnóstwo mieszkańców wyległo przed domy aby podziwiać ten swoisty korowód. Śpiew juhasów niósł się po dziedzinie.


Po zamknięciu owiec w kosorze juhasi ze śpiewem weszli na scenę i ci byli chętni, zatańczyli po góralsku. Część artystyczną rozpoczęli „Mali Bystrzanie” – gospodarze imprezy. Po „Małych Bystrzanach” wystąpił zespól „Etnos” z Macedonii. To kolejny nasz gość, który uczestniczy w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Przypomnieć należy, że w zeszłym roku na naszej scenie gościliśmy Włochów z Sardynii. Występ bardzo się podobał i nagrodzony został gromkimi brawami. Po zespole z Bałkan na scenie przywitaliśmy orkiestrę dętą Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Pruszki w województwie łódzkim. Strażacy zagrali różnorodne melodie a na zakończenie występu, swoje umiejętności pokazali najmłodsi adepci orkiestry.

Do walki o tytuł Mistrza Polski w Piciu Zyntycy stanęło w tym roku 14 zawodników i 8 zawodniczek. Do wypicia był odpowiednio duży cerpok  (litr) zyntycy dla panów i mały cerpok (pół litra) dla pań. Jak zwykle wielkie emocje budziły zawody w kategorii męskiej.  Panowie doradzali sobie nawzajem polecając różne techniki.   

Tegorocznym Mistrzem Polski w Piciu Zyntycy został Krzysztof Staszel Groborz z Nowego  Bystrego. Pierwszą nagrodą w tym roku była koszula góralska i bon towarowy sklepów Społem o wartości 100 zł. Druga nagroda - spinka góralska oraz bon towarowy o wartości 100 zł  przypadła Stanisławowi Bzdykowi z Nowego Bystrego. Jego czas to 13,88 sekundy. Trzecie miejsce z czasem 15,25 sekundy zajął  Andrzej Bobak Mikołajek także z Nowego Bystrego. Nagrodą był kapelusz góralski i bon o wartości 50 zł. Także w tym roku rekord Polski nie został pobity, nadal wynosi 12,65 sekundy i należy do Stanisława Bzdyka z Nowego Bystrego. Wyniki  w kategorii Pań:

 1. Józefa Żołnierczyk z Nowego Bystrego -  6,9 sekundy
 2. Magdalena Herchoń z Cichego – 7,09 sekundy
 3. Krystyna Kopeć z Dzianisza  8,0 sekund

Zauważyć trzeba, że z roku na rok zawodniczek jest coraz więcej, co bardzo cieszy. Zauważyć trzeba i to, że większość nagród w tym roku wywalczyli nowobystrzanie.    

Panie w nagrodę otrzymały: za I miejsce robot kuchenny firmy Zelmer i bon towarowy o wartości 100 zł, za II miejsce żelazko firmy Bosch i bon towarowy o wartości 100 zł, za III miejsce opiekacz do kanapek i bon towarowy o wartości 50 zł.   Poza konkursem,  w piciu zyntycy wystartował Justyn Saguła,  8 – latek z Bustryku. Wypił mały cerpok zyntycy w 18,55 sekundy. Za udział w zawodach otrzymał nagrodę pocieszenia – słodycze.  

Fundatorami nagród w tegorocznych zawodach był Związek Podhalan w Nowem Bystrem, PSS Społem Zakopane – fundator bonów towarowych oraz Firma Transportowa Stanisława Waliczka z Nowego Bystrego. Nad prawidłowością przebiegu zawodów czuwało jury w składzie: P. Bronisław Stoch Wójt Gminy Poronin, P. Maciej Szostak - Prezes Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania (tegorocznego sponsora naszej imprezy) P. Antonina Żegleń sołtyska z Ratułowa,  P. Andrzej Lassak Oborny sołtys z Zębu.  Czas zawodnikom fachowo mierzył  Pan Maciej Haras, nauczyciel wychowania fizycznego z miejscowej szkoły. Za nieregulaminowe rozlewanie zawartości cerpoków jury doliczało karne sekundy.  Po emocjach związanych z zawodami, na scenie zagościł zespól „Hajduki” z Łapsz Niżnych. Prezentował on folklor górali spiskich, gdzie przeważają tańce „chodzone” i polki. Nie dojechał do nas zespół  „Łemkowyna” z Cisnej w związku z tym, po występie „Hajduków” rozpoczęła się zabawa taneczna. Zespół „Śwarni” bez wątpienia jest zespołem godnym polecenia, bo zabawa przy ich muzyce może być tylko wspaniała. Muzyka łagodzi obyczaje. Ich muzyka chyba szczególnie, bo w tym roku na festynie nie było ani jednej sarpacki  ani nawet goniacki koło remizy. I niech tak zostanie na zawsze.

Serdeczne podziękowania składamy wszystkim sponsorom naszej imprezy: Gminie Poronin, Podhalańskiej Lokalnej Grupie Działania, PSS Społem i firmie Stanisława Waliczka. Bez ich pomocy ciężko byłoby „dopiąć” finanse imprezy.  Podziękowanie składamy także wszystkim sponsorom loterii fantowej, z której dochód przeznaczony jest na działalność zespołu regionalnego „Mali Bystrzanie”. Osobne podziękowania składamy dla Biura Organizacyjnego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, za otwartość i zawsze przychylne podejście do naszej imprezy. Antoninie Łacek dziękujemy za strawę dla ducha w postaci wiersza napisanego na okoliczność imprezy a także strawę dla ciała, o której zawsze pamięta.  Zbyszkowi Sikorze dziękujemy za obsługę fotograficzną i zamieszczanie informacji o nas na prowadzonej przez niego stronie internetowej.

***

Idom se łowiecki z tyj holnyj doliny,

wiyrśkiem Gubałówki do swojej dziedziny.

Posmutniały hole, nima już sałasa

bacowskiyj nucicki, gwizadnio juhasa.

 

Słychno juz dzwonecki, gazda siy raduje

łocy mu siy śmiejom, łowiecki rachuje.

Słonecko siy chyli, suko tyj doliny

baca już przy swojyj, juhas przy dziywcynie.

 

Lato siy skońcyło, były siompawice

miyndzy łowieckami tocyło siy zycie.

Muzykancio grajom, łowiecki w kosorze

Coby siy darzyło, scynść Wom Panie Boze.

 

                                Antonina Łacek

Wyniki Mistrzostw Polski w Piciu Zyntycy 2013

Mężczyźni

 

Lp

Imię i nazwisko

Miejscowość

Osiągnięty czas

 

1

Piotr Kmin

Ciche

25,47

0,5 sekundy karnej

 

2

Andrzej   Staszel Łojas

Suche

17,56

1,5 sekundy karnej

 

3

Jan Bobak

Nowe   Bystre

18,75

 

4

Stanisław Bzdyk

Nowe Bystre

13,88

 

 

5

Andrzej Bobak

Nowe Bystre

15,25

 

6

Łukasz   Gałusza

Nowe Bystre

21,0

1 sekunda karna

 

7

 

Marcin   Momola

Ratułów

15,46

0,5 sekundy karnej

 

8

Jan   Antolak

Nowe   Bystre

41,28

 

9

Michał   Bobak

Poronin

22,12

 

10

Stanisław   Kmin

Ciche

19,72

 

11

Władysław   Zubek

Dzianisz

17,55

12

 

Adrian   Kula

Gdańsk

19,20

13

Paweł Mulica

Ratułów

14,79

0,5 sekundy karnej

14

 

Krzysztof Staszel

Nowe Bystre

13,30

 

Kobiety

 

Lp

Imię i nazwisko

Miejscowość

Osiągnięty czas

 

1

Magdalena Herchoń

Ciche

7,09

 

2

Helena   Skubisz

Ratułów

12,3

0,5 sekundy karnej

 

3

Krystyna Kopeć

Dzianisz

8,0

 

4

Sylwia   Dudczak

Ratułów

12,2

 

5

Katarzyna   Gewont

Ratułów

19,5

 

6

Józefa Żołnierczyk

Nowe Bystre

6,9

 

7

Stanisława   Pradziad

Poronin

13,26

1 sekunda karna

 

8

Helena   Szeliga

Ratułów

38,14

 

Dzieci (poza konkursem)

Justyn Saguła - Bustryk -  18,55

Zobacz w naszym sklepie:
 • Obraz olejny Folk IIObraz olejny Folk IIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
  300 zł
 • Ludowe etui na tablet IIILudowe etui na tablet IIILudowe etui z czarnego filcu zapinane na rzep, kolorowy haft maszynowy. Etui nadaje się do przechowywania np. tabletu. Wymiary: szerokość 21 cm, długość 31 cm.
  60 zł
 • Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2"Bransoletka "Mix 2" Obwód - 18,5 cm. Materiały: Agat, Koral, Szkło, Masa perłowa, Metal. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
  60 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.