PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Spotkanie świąteczno-noworoczne u Starosty Nowotarskiego

Czwartek, 31 grudnia 2009 r.
Autor: Powiatowe Centrum Kultury w Nowym Targu

fot. Michał AdamowskiW dniu 29 grudnia 2009r. w Sali Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne zorganizowane przez Starostę Nowotarskiego - Krzysztofa Fabera.


Życzenia noworoczne w imieniu samorządu powiatowego składali: Jan Krzak - Przewodniczący Rady Powiatu, Krzysztof Faber - Starosta Nowotarski oraz Maciej Jachymiak - Wicestarosta Nowotarski. Do życzeń przyłączyli się parlamentarzyści - Anna Paluch, Edward Siarka, Andrzej Gut Mostowy oraz Senator Tadeusz Skorupa, którzy góralskim zwyczajem sypali wraz ze Starostami owsem ze sceny Sali widowiskowej Szkoły Muzycznej.
Spotkanie było również okazją do wręczenia "Medali Pamiątkowych Podhala" przyznawanych przez Starostę Nowotarskiego. Medal ten mogą otrzymać osoby, które wyróżniają się swoją działalnością dla dobra mieszkańców Podhala. W tym roku medale otrzymali:
Andrzej Haniaczyk - wybitny twórca, pedagog, znawca i popularyzator kultury orawskiej. Jest jednym z najbardziej kompetentnych na Podhalu znawców pasterskich instrumentów. Ich wytwarzanie to jego wielka pasja i sposób na życie. Uratował od zapomnienia wiele regionalnych pieśni i tańców, opisując je w pracach naukowych, m.in. leksykonie " Tańce polskie ". Ponad pół wieku temu, kiedy pan Andrzej był dyrektorem szkoły podstawowej w Jabłonce, założył dziecięcy zespół pieśni i tańca "Mała Orawa". Zespół zrobił furorę, a pana Andrzeja poproszono, by poszerzył jego skład i program. 6 lat później powstało "Małe Podhale" skupiające uzdolnioną muzycznie i tanecznie dzieciarnię z Orawy, Podtatrza i Spisza. Andrzej Haniaczyk, regionalista, wychowawca dzieci i młodzieży.
Mariusz Zaród - naczelnik Grupy Podhalańskiej GOPR - Szef Szkolenia GOPR na Podhalu. prowadził szkolenia śmigłowcowe i jaskiniowe, organizował kursy dla wojska, policji, służb specjalnych. Stworzył Centrum Koordynacji Ratownictwa Górskiego w Rabce. Organizator zajęć edukacyjnych w których rocznie uczestniczy 8 tyś dzieci, prelekcji - od najprostszych, po spotkania z niewidomymi. Stworzył w Rabce całodzienną ścieżkę dydaktyczną, ze wspinaczką, jazdą quadem oraz elementami pierwszej pomocy. Mariusz Zaród przede wszystkim Ratownik.
Józef Dyda - Animator sportu. Koordynator sportu Powiatowego Centrum Kultury w Ośrodku Szczawnica. Wiceprezes Klubu Sportowego Sokolica Krościenko. Z pasją zajmuje się sportem. Od wielu lat jest organizatorem różnorodnych zawodów przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Ratownik GOPR.
Władysław Skalski - działacz "Solidarności". Przewodniczył komisji zakładowej, wszedł w skład zarządu regionu, był także delegatem na I KZD w Gdańsku. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany. Po zwolnieniu działał w niejawnych strukturach związku, współpracował z Prymasowskim Komitetem Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. W latach 1989-1991 sprawował mandat posła na Sejm kontraktowy z okręgu Nowy Targ z ramienia Komitetu Obywatelskiego.
Spotkanie uświetnił występ Szczawnickiego Chóru Kameralnego ze Szczawnicy oraz Muzyka Zespołu "Śwarni".

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik "Kropla miodu"Naszyjnik z nieregularnych koralików  - Koral, oraz kilku koralików z bursztynu. Jako przekładki małe rureczki - Koral. Obwód 50 cm. 
    85 zł
  • Słownik biograficzny "Podhalanie" tom ISłownik biograficzny "Podhalanie" tom ILudzie kultury i sportu, dziennikarze, duchowni i samorządowcy - kilkaset osób znalazło się w tomie I Słownika biograficznego "Podhalanie". Słownik biograficzny...
    70 zł
  • Magnes Folk na lodówkę VMagnes Folk na lodówkę VMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.