PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Obchody Święta Niepodległości

Wtorek, 15 listopada 2011 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

fot. Piotr Rayski-PawlikMszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i wiązankami kwiatów pod tablicą ofiar bolszewizmu wmurowaną w ratusz nowotarżanie uczcili 93. rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada została też udostępniona do powszechnego zwiedzania wystawa „Miasto Nowy Targ – Jan Paweł II, przeszłość i obecność.


Burmistrz Marek Fryźlewicz w przemówieniu pod ratuszem przypomniał wydarzenia i bohaterów sprzed ponad 90 lat, którym dziś zawdzięczamy niepodległą Polskę. - Trudno dziś zrozumieć, że w Nowym Targu, który dba o swoją przeszłość, nie funkcjonuje w nazwach marszałek Piłsudski, nie funkcjonują Legiony Piłsudskiego, do których poszło ponad dwa tysiące żołnierzy z Podhala, nie funkcjonuje nazwa Bitwy Warszawskiej z 1920 roku – nawiązał do ostatnich wydarzeń na sesji Rady Miasta.

Dzień wcześniej, przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz działających w mieście instytucji złożyli kwiaty na grobach bojowników o niepodległość spoczywających na nowotarskim cmentarzu. Wieczorem zorganizowana została uroczysta akademia w Miejskim Ośrodku Kultury. W jej trakcie Medal Zasłużonego dla Miasta Nowego Targu odebrał Wendelin Haber. Dyrektor szkoły muzycznej Stanisław Rakoczy oraz przedstawiciele Galerii „Jatki”, czyli pozostali odznaczeni byli nieobecni na uroczystościach. Akademię w MOK uświetnił występ Studia Piosenki „Septyma”.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • „Gwołtu, co sie nie robi”„Gwołtu, co sie nie robi”Płyta DVD zawiera spektakl „Gwołtu, co sie nie robi” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 2 godz. 3 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. J...
    30 zł
  • Korale folkowe IIKorale folkowe IIKorale folkowe wykonane z tybetu i żółtej włóczki. Zapinane na haczyk. Długość całości 72 cm.
    70 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.