PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Kulturalna Stolica Podhala na sierpień

Poniedziałek, 30 lipca 2012 r.
Autor: Barbara Pachniowska MOK Nowy Targ

Kulturalna Stolica Podhala na sierpieńLato w pełni i choć niekoniecznie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami, to przecież ma w sobie magię, na którą oczkujemy przez cały rok. A jeśli oczekiwanie na satysfakcjonującą pogodę przedłuża się, to warto przyjrzeć się kulturalnej ofercie i spróbować wybrać coś dla siebie.


W sierpniu zapraszamy na wystawę fotograficzną Tadeusza Śmiałkowskiego, nowotarskiego artysty fotografika, który od ponad trzydziestu lat zajmuje się fotografią. Wśród poruszanych w jego twórczości tematów ważne miejsce zajmuje fotografia górska, a w szczególności Tatry Bielskie. Od 1978 roku wstęp na większą część Tatr Bielskich - decyzją administratora Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) - został zamknięty. Głównym powodem była troska o zachowanie cennych gatunków fauny i flory oraz naturalnego środowiska tej części parku narodowego. Dla turystów dostępne są m.in. tylko skrajne doliny Koperszady Zadnie, Koperszady Przednie i Dolina Siedmiu Pramenov, na zdjęciach Tadeusza Śmiałkowskiego obejrzycie Państwo szereg miejsc na co dzień niedostępnych.

Z kolei Galeria Sztuki BWA „Jatki” zaprasza na wystawę „Kulisiewicz Nieznany” - wystawa rysunku potrwa do 8.09.2012 roku, będzie  zrealizowana przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury i Galerią Test w Warszawie. Ten znakomity grafik, rysownik urodził się 13 listopada 1899 w Kaliszu, gdzie obecnie w Muzeum Okręgowym znajduje się większa część jego spuścizny, zmarł w roku 1988 w Warszawie, był laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. otrzymał srebrny medal na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1919 roku, I nagrodę na I Międzynarodowej Wystawie Drzeworytów w Warszawie w 1933 roku, nagrodę UNESCO na 27. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji w 1954 roku, nagrodę państwową I stopnia za całokształt twórczości w 1955 roku, Grand Prix na VI Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo w 1961, złoty medal na II Międzynarodowym Biennale Grafiki we Florencji w 1970 roku. Artysta tak definiował swoją twórczość ”...zawsze mi chodziło o człowieka i jego otoczenie. Czy były to przedwojenne cykle drzeworytów o ludziach gór, czy rysunki z moich podróży (...), czy przepiękny, urzekający teatr Brechta - zawsze widziałem człowieka...".

Sierpniowy program zawiera również interesujące muzyczne propozycje: kontynuowany będzie cykl letnich koncertów organowych w kościele pw. Św. Katarzyny, niedzielne wieczory w barokowych wnętrzach wypełni muzyka organowa. Na cykl sierpniowych czwartkowych koncertów z klasyką zaprasza Stowarzyszenie Viva l’Arte do Ratusza Miejskiego.

Najmłodszych zapraszamy do realizacji projektu artystycznego "Gdzie jest Pionokio?" składającego się ze spektaklu granego w namiocie cyrkowym, a także parady, gry miejskiej i warsztatów artystycznych. Ponadto dzieci zapraszamy do udziału w zajęciach w ramach programu „Wakacje w Mieście”.

Dużą atrakcją zapewne będzie Nowotarski Piknik Lotniczy, w ramach którego organizatorzy zapraszają na m.in. akrobacje samolotowe, pokazy śmigłowców. Każdy z widzów będzie mógł podziwiać akrobację szybowcową, prezentacje zabytkowych samolotów oraz innych statków w powietrzu. Na ziemi natomiast odbędą się pokazy sprzętu wojskowego. W czasie trwania imprezy będą organizowane samolotowe loty widokowe oraz pokazy modeli latających. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Jak zwykle zachęcam do zapoznania się z pełną ofertą wydarzeń!

harmonogram imprez na sierpien.pdf

Zobacz w naszym sklepie:
  • Falkon szklany IFalkon szklany IFalkon szklany w postaci sześcianu z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 15 cm, szerokość 10 cm.
    80 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk na lodówkę IIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Flakon szklany IVFlakon szklany IVOkrągły falkon szklany z ludowym motywem malowanym ręcznie. Wymiary: wysokość 13,5 cm, średnica 18 cm (średnica podstawy 13,5 cm)
    90 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.