PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Kulturalna Stolica Podhala na sierpień

Poniedziałek, 30 lipca 2012 r.
Autor: Barbara Pachniowska MOK Nowy Targ

Kulturalna Stolica Podhala na sierpieńLato w pełni i choć niekoniecznie rozpieszcza nas wysokimi temperaturami, to przecież ma w sobie magię, na którą oczkujemy przez cały rok. A jeśli oczekiwanie na satysfakcjonującą pogodę przedłuża się, to warto przyjrzeć się kulturalnej ofercie i spróbować wybrać coś dla siebie.


W sierpniu zapraszamy na wystawę fotograficzną Tadeusza Śmiałkowskiego, nowotarskiego artysty fotografika, który od ponad trzydziestu lat zajmuje się fotografią. Wśród poruszanych w jego twórczości tematów ważne miejsce zajmuje fotografia górska, a w szczególności Tatry Bielskie. Od 1978 roku wstęp na większą część Tatr Bielskich - decyzją administratora Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) - został zamknięty. Głównym powodem była troska o zachowanie cennych gatunków fauny i flory oraz naturalnego środowiska tej części parku narodowego. Dla turystów dostępne są m.in. tylko skrajne doliny Koperszady Zadnie, Koperszady Przednie i Dolina Siedmiu Pramenov, na zdjęciach Tadeusza Śmiałkowskiego obejrzycie Państwo szereg miejsc na co dzień niedostępnych.

Z kolei Galeria Sztuki BWA „Jatki” zaprasza na wystawę „Kulisiewicz Nieznany” - wystawa rysunku potrwa do 8.09.2012 roku, będzie  zrealizowana przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury i Galerią Test w Warszawie. Ten znakomity grafik, rysownik urodził się 13 listopada 1899 w Kaliszu, gdzie obecnie w Muzeum Okręgowym znajduje się większa część jego spuścizny, zmarł w roku 1988 w Warszawie, był laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. otrzymał srebrny medal na Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu w 1919 roku, I nagrodę na I Międzynarodowej Wystawie Drzeworytów w Warszawie w 1933 roku, nagrodę UNESCO na 27. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji w 1954 roku, nagrodę państwową I stopnia za całokształt twórczości w 1955 roku, Grand Prix na VI Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo w 1961, złoty medal na II Międzynarodowym Biennale Grafiki we Florencji w 1970 roku. Artysta tak definiował swoją twórczość ”...zawsze mi chodziło o człowieka i jego otoczenie. Czy były to przedwojenne cykle drzeworytów o ludziach gór, czy rysunki z moich podróży (...), czy przepiękny, urzekający teatr Brechta - zawsze widziałem człowieka...".

Sierpniowy program zawiera również interesujące muzyczne propozycje: kontynuowany będzie cykl letnich koncertów organowych w kościele pw. Św. Katarzyny, niedzielne wieczory w barokowych wnętrzach wypełni muzyka organowa. Na cykl sierpniowych czwartkowych koncertów z klasyką zaprasza Stowarzyszenie Viva l’Arte do Ratusza Miejskiego.

Najmłodszych zapraszamy do realizacji projektu artystycznego "Gdzie jest Pionokio?" składającego się ze spektaklu granego w namiocie cyrkowym, a także parady, gry miejskiej i warsztatów artystycznych. Ponadto dzieci zapraszamy do udziału w zajęciach w ramach programu „Wakacje w Mieście”.

Dużą atrakcją zapewne będzie Nowotarski Piknik Lotniczy, w ramach którego organizatorzy zapraszają na m.in. akrobacje samolotowe, pokazy śmigłowców. Każdy z widzów będzie mógł podziwiać akrobację szybowcową, prezentacje zabytkowych samolotów oraz innych statków w powietrzu. Na ziemi natomiast odbędą się pokazy sprzętu wojskowego. W czasie trwania imprezy będą organizowane samolotowe loty widokowe oraz pokazy modeli latających. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Jak zwykle zachęcam do zapoznania się z pełną ofertą wydarzeń!

harmonogram imprez na sierpien.pdf

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk na lodówkę IXMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Obraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk IIIObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.