PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Kulturalna Stolica Podhala na lipiec

Wtorek, 2 lipca 2013 r.
Autor: Barbara Pachniowska

Kulturalna Stolica Podhala na lipiecSezon urlopów, wakacyjnych wyjazdów rozpoczęty! Jeśli jednak znajdą Państwo czas lub kapryśne lato /oby jednak nie!/ da się we znaki, albo zatęsknią Państwo za innymi wrażeniami zapraszamy do nowotarskich instytucji kultury. Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego otworzy wystawę Władysława Rząba – zgierskiego artysty, urodzonego w 1910 roku.


Artysta malarstwem zajął się w czasach powojennych, wkrótce stało się pasją jego życia. "Do 1939 r. kroczyłem w sztuce po omacku. Absorbowały mnie sceny batalistyczne, potrafiłem je idealnie kopiować. Wzbudzałem tym zachwyt w swoim środowisku, jednak nie dawało mi to zadowolenia"- pisał. Po wojnie otrzymał stypendium i przez trzy lata pobierał nauki w łódzkiej pracowni malarskiej prof. Adama Rychtarskiego. Władysław Rząb wykonywał wiele zawodów, był lakiernikiem, dekoratorem wystaw sklepowych, listonoszem. Jednak całe życie poświęcił malarstwu. Władysław Rząb to artysta  wszechstronny na wystawie można będzie obejrzeć jego  rzeźby, malarstwo i grafikę.

Na kolejny już 9 półfinał Małopolskiego Festiwalu Smaku zapraszamy na nowotarski rynek 14 lipca. Festiwal jest najstarszą polską imprezą, promującą unikatowe dziedzictwo kulinarne regionu. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 2005 roku. Kiermasze produktów lokalnych i towarzyszące im konkursy dla producentów regionalnych specjałów organizowane są każdego lata w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Nowym Targu i Miechowie. Do udziału w imprezie zgłaszać się mogą zarówno firmy, jak i osoby fizyczne, a także stowarzyszenia i grupy nieformalne. Istotne, by spełniły podstawowe kryterium, tj. zaprezentowały unikalny produkt czy danie własnego wyrobu, a następnie poddały się ocenie jury oraz publiczności. Jurorzy konkursowi – wśród których znajdują się znamienici szefowie kuchni z Polski i Europy – wskazują najlepsze wyroby i producentów z Małopolski. Publiczność w plebiscycie głosuje wedle kategorii: ekologiczne przysmaki, tradycyjne specjały, smakołyki z legendą oraz potrawy „jak u mamy". Grand Prix Małopolskiego Festiwalu Smakuto nie tylko honorowe wyróżnienie, ale istotna rynkowa rekomendacja firm i produktów. Warto się nią kierować podczas zakupów w Małopolsce! Ale najpierw zapraszamy na degustację w Nowym Targu.

Galeria Sztuki BWA „Jatki” postanowiła w lipcu przypomnieć postać i twórczość nowotarskiego artysty Adama Stanisława Kozaczki /1937-1999/, absolwenta wydziału malarstwa ,grafiki i tkaniny artystycznej ASP w Krakowie.

Tego samego dnia swoją inaugurację będzie miał czwarty już plener pt."Usiądź w Mieście”, tym razem w wersji komiksowej, którą poprowadzi Tomasz Bereźnicki-rysownik, projektant, malarz. Autor komiksu Aptekarz w getcie krakowskim opowiadającym o Tadeuszu Pankiewiczu Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Laureat konkursów komiksowych, w tym trzykrotnie na temat Powstania Warszawskiego. Absolwent Wydziału Form Przemysłowych na ASP w Krakowie.

Już po raz czwarty zapraszamy na naszą cykliczną imprezę poświęconą fantastyce. W tym roku program jest przygotowywany wspólnymi siłami 3 Podhalańskich klubów fantastyki: Nowotarskiego Klubu Fantastyki NKF, Rabczańskiego Klubu Fantastyki Rabkon oraz, po raz pierwszy w historii naszej imprezy, Zakopiańskiego Klubu Fantastyki SIGIL. Po raz kolejny na cały dzień Nowy Targ opanują Wiedźmini i Space Marines, smoki i rycerze, magowie i lordowie sith, oraz inne fantastyczne persony. Nowotarski Dzień Fantastyki to impreza poświęcona –fantastyce pod wszelkimi postaciami. W trakcie jej trwania będzie mona wysłuchać różnych prelekcji tematycznych, wziąć udział w panelach dyskusyjnych, konkursach z nagrodami, turniejach, LARP- ach i Jeepform- ach - czyli parateatralnych grach fabularnych – jak i zagrać w rozmaite gry planszowe, karciane i zręcznościowe. Ponadto jako dodatkowa atrakcja tradycyjnie pojawi się Console Room z różnymi konsolami do gier.

28 lipca na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury gościć będziemy spektakl „Histerie miłosne”, komedie autorstwa Murraya Schisgala scenarzysty filmowowego, który zyskał rozgłos dzięki komedii „Tootsie”. „Histerie…”  napisane na początku lat sześćdziesiątych odniosły brawurowy sukces teatralny na deskach Broadwayu..

Tym razem producenci przedstawienia postanowili „odkurzyć” wersję sprzed pół wieku i na nowo przełożyć tekst sztuki. Zadanie to powierzyli Bartoszowi Wierzbięcie, tłumaczowi znanemu dzięki dialogom filmowym (m.in. „Shrek”, „Madagaskar”) a także przekładom sztuk („Boeing Boeing” czy „I love you”). Powstała genialna adaptacja bliska współczesnemu polskiemu widzowi. Na scenie zobaczymy trójkę znamienitych polskich aktorów Szymona Bobrowskiego, Magdalenę Boczarską i pochodzącego  z Nowego Targu Bartłomieja Topę, znanego m.in. z takich produkcji jak ”Wesele”, „Dom zły”  czy „Drogówka”.

Program na lipiec: KSP LIPIEC.pdf

Zobacz w naszym sklepie:
  • Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik "Cukierkowy"Naszyjnik z kulek agaru oraz koralików szkła Weneckiego - vintage. Obwód 50 cm.
    65 zł
  • Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik "Kulki"Naszyjnik z kulek turkusu /średnica 1 cm / oraz kulek agatu różowego /średnica 0,8 cm/. Obw. 46,5 cm
    85 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.