PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Premiera filmu o papieżu Franciszku

Wtorek, 1 lipca 2014 r.
Autor: Piotr Rayski-Pawlik

Premiera filmu o papieżu Franciszku„Papież Franciszek człowiek modlitwy i przyjaciel ubogich” to nowy film autorstwa braci Pawła i Roberta Udzielów powstały z inicjatywy o. Jerzego Jacka Twaroga, rektora polskiej misji w Argentynie. Wszyscy trzej są nowotarżanami, stąd premiera dzieła odbyła się właśnie w Nowym Targu, w Miejskim Ośrodku Kultury. - Wszyscy wiecie, że od ponad osiemnastu lat pracuję wśród Polaków i Argentyńczyków w rodzinnym mieście papieża Franciszka Jorge Mario Bergoglio, w Buenos Aires – ojciec Jerzy przed premierą przybliżył genezę powstania filmu.


- Po jego wyborze na Stolicę Piotrową, 13 marca 2013 r. postanowiłem, mam nadzieję że za bożym natchnieniem nagrać taki dokument o życiu papieża Franciszka, którego duch święty powołał z końca świata na Stolicę  Piotrową. Dlatego poprosiłem moich wypróbowanych przyjaciół z Nowego Targu, braci Pawła i Roberta Udzielów, którzy już od wielu lat zajmują się filmowaniem różnych uroczystości na Podhalu, czy mogliby podołać temu przedsięwzięciu. I myślę że z bożą pomocą udało się nam w marcu nagrać ten dokument o ojcu świętym Franciszku.

Film opowiada o jego rodzinnym domu, aż po katedrę gdzie kardynał Bergoglio był prymasem Argentyny. Jak powiedział o. Twaróg film jest też podziękowaniem za kanonizację jakiej dokonał w niedzielę bożego miłosierdzia wynosząc do grona świętych wielkiego gazdę św. Jana Pawła II i papieża Jana XXIII. Ideą było także przybliżyć osobę papieża Franciszka, który w lipcu 2016 przybędzie do Polski, do Krakowa na kolejne Światowe Dni Młodzieży.

Rozpowszechnianie filmu ma też cele charytatywne. Ojciec Twaróg chce, by dochód pokrył koszty operacji siostrze Cecylii albertynce która pracuje w Boliwii i została ukąszona przez komara z wirusem dengi i jest obecnie operowana w Buenos Aires ponieważ groziła jej utrata wzroku. Drugim celem jest dokończenie klasztoru w prowincji Misiones w Puerto Libertad, gdzie pracuje trzech braci zakonnych o. Twaroga, a trzecim celem, dość niedawno powstałym jest cel „bilet dla brata” - wspomożenie dla młodych pielgrzymów ze wschodu pragnących przyjechać na wspomniane Światowe Dni Młodzieży.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletk​a "Z pirytem"Bransoletka z fasetowanym pirytem, z perełkami rzecznymi, oraz z oliwek hematytowych. Obw. 20,5 cm.
    50 zł
  • Torebka filcowa ITorebka filcowa ITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.