PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Kultura

Kulturalna Stolica Podhala w maju

Niedziela, 7 maja 2017 r.
Autor: MOK NT

Kulturalna Stolica Podhala w majuW maju będzie muzycznie, historycznie i teatralnie. Oto co najciekawszego przygotowaliśmy w tym miesiącu. Muzycznie powracamy z cyklem „Muzycznych Czwartków w Patio”, czyli koncertów kameralnych i wartościowych zarazem. Na początek 4 maja (czwartek) godz. 19.00 wystąpi w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu duet akustyczny Wowa z Charkowa, czyli Wowa (wokal, gitara) oraz Wołodia (mandolina, wokal) z piosenkami z płyty "Złoty ząb". Wowa z Charkowa to słowiańska energia, okraszona rosyjską nutą i charyzmatycznym wokalem lidera – Wowy. W swoim dorobku zespół ma ponad 400 koncertów, czy muzykę do filmów OFFowych.


W projekcie akustycznym stawiamy na rozrywkę z przekazem i kontakt z publicznością, przy akompaniamencie gitar i mandoliny. W repertuarze zespołu, oprócz piosenek autorskich, znajdują się utwory scenicznych autorytetów, takich jak Wysocki czy Okudżawa, nie zabraknie również nut znanych z wykonań grupy Leningrad, 5'nizzy oraz kryminalnego romansu z Odessy. Wowa z Charkowa akustycznie, to koncert bliski każdej słowiańskiej duszy, łączący bardziej niż polityka i naftociągi…Bilety 10zł. Także z tego cyklu 25 maja (czwartek) o godz. 19.00 w MOK zagrają dla Państwa Agnieszka Cudzich i zespół Body and Soul z projektem „Songs of love". Bilet 20zł.

Historycznie zapraszamy na promocję książki, Noc muzeów i spotkanie z gościem. Na początek 12 maja (piątek) o godz. 17.00 w Muzeum Podhalańskim odbędzie się promocja książki Dagmary Dworak pt. „Kromka chleba”. Wstęp wolny. Są to poruszające wspomnienia z syberyjskiego zesłania. Wyjątkowy powrót po 70 latach na miejsce zsyłki. „Ta historia towarzyszyła mi od zawsze, z nią dorastałam i szłam przez życie (…). Nigdy nie była moją własną historią, lecz historią przeżyć mojej rodziny  z lat 1940-1946 i dziejów syberyjskiego zesłania moich dziadków. Po latach wyrywkowego obcowania z nią przyszedł czas, żeby wszystko uporządkować, zapisać, przekazać dalej”. – pisze Dagmara Dworak. W ten sposób powstał unikatowy zapis wspomnień dwojga żyjących uczestników tamtych wydarzeń – Danuty i Bogusława. Ich przeplatające się wypowiedzi malują całościowy obraz najpierw przedwojennego rodzinnego życia w Hajnówce, potem tragedię wywózki, dramat syberyjskiej tułaczki, powrót do Polski, a wreszcie podjętą po dziesięcioleciach próbę odtworzenia trasy dawnej tułaczki i odwiedzenia miejsc zesłania. Do książki jest dołączony jedyny w swoim rodzaju film: dokument z wyprawy Bogusława na Syberię szlakiem dawnej zsyłki, wzbogacony wypowiedziami obojga rodzeństwa oraz archiwalnymi materiałami z epoki. Dagmara Dworak, córka Bogusława Żukowskiego, współbohatera książki. Zapalona fotografka, autorka zdjęć publikowanych w przewodnikach. Od lat odwiedza nietypowe miejsca, z dala od głównych szlaków. Odbyła dwie wyprawy na Syberię w poszukiwaniu grobu Babci. W pierwszą zabrała także Ojca, umożliwiając mu wzruszający powrót do przeszłości i spotkania ze znajomymi z czasów zesłania.

Po raz siódmy MOK - Muzeum Podhalańskie im. Cz. Pajerskiego (Ratusz, Rynek 1) otwiera swoje podwoje i w dniach 20 i 21 maja (sobota i niedziela) włącza się w ogólnoeuropejską Noc Muzeów. W samym Muzeum Podhalańskim tegoroczna noc muzeów będzie przebiegać pod hasłem „Polskie Siły na Zachodzie w 75 rocznicę wyjścia Armii gen. Władysława Andersa z ZSRR”. Będzie można wziąć udział w pikniku edukacyjno-militarnym oraz pokazach pojazdów i sprzętu wojskowego. Odwiedzający muzeum będą mogli również uczestniczyć w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie historycznej. Oprócz tego czynne będą: Bursa Gimnazjalna (ul. Nadwodnia 5) - wystawa uczniów I.L.O im. S. Goszczyńskiego w Nowym Targu, oraz inne wystawy historyczne w godz. 17.00-22.00; Sala Tradycji K.S. Podhale (ul. Parkowa 14) - wystawy oraz premiera filmu pt. „Wujek” w godz. 17.00 do 23.00; MCK „Sokół” Galeria BWA „ Jatki” (ul. Kościuszki 4) - wernisaż wystawy malarstwa Heleny Jacyno „Podróże w czasie i przestrzeni” o godz.20.00, a zwiedzanie wystaw od 17.00 do 24.00; Wojewódzka Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Sączu, filia w Nowym Targu (ul. Kr. Jadwigi 1) - wystawa z zasobów własnych pt. "Od wstępniaka do stopki czyli życie na łamach. Wydawnictwa prasowe od XIX do XXI w" z otwarciem o godz. 21.00 i zwiedzanie w godzinach od 17.00 do 24.00; Izba Zimnej Wojny i Socjalizmu w Urzędzie Miasta Nowy Targ (ul. Krzywa 1) - zwiedzanie oryginalnego schronu z okresu Zimnej Wojny w godz. od 18.00 do 24.00.
Podczas wędrówki pomiędzy poszczególnymi miejscami będzie można zebrać komplet pieczęci na specjalnie przygotowanych na tę okazję kartach. Kulminacją i zakończeniem 7 Nowotarskiej Nocy Muzeów w Nowym Targu będzie pokaz filmu fabularnego  pt. „Wielka droga” (1946, reż.: Michał Waszyński, Vittorio Cottafavi), który nigdy nie doczekał się premiery w Polsce. Pokaz rozpocznie się o godzinie 0.10 w budynku nowotarskiego ratusza. Zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta oraz turystów. Wstęp na wszystkie wystawy i atrakcje wstęp wolny.

Polecamy także odwiedzić także MOK - Muzeum Podhalańskie (Ratusz, Rynek 1) w dniu 24 maja (środa) o godz. 19.00  gdzie odbędzie się spotkanie z cyklu „Świadkowie historii”. Gościem nowotarskiego ratusza będzie Joel Schneider – ocalały z holokaustu mieszkaniec Nowego Targu, który opowie o przedwojennym „Mieście” i swoich losach. Spotkanie poprowadzi Karolina Panz – badaczka i autorka tekstów o losach ofiar Holokaustu oraz stypendystka Centrum Badań nad Zagładą Żydów Polskiej Akademii Nauk. Wstęp wolny.

W części teatralnej polecamy trzy spektakle teatralne dla trzech różnych wiekowo publiczności. W dniu 19 maja (piątek) o godz. 10.00 i 12.00 w MOK (al. Tysiąclecia 37) spektakl teatralny pt. “Teen Angel” w języku angielskim w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nowym Targu. Wstęp wolny. Autorem sztuki jest kanadyjski twórca D. M. Larson, który w swoim dorobku ma wiele scenariuszy dla dzieci i młodzieży. Sztuka zatytułowana “Teen Angel” jest skierowana do młodzieży, a jej główne przesłanie to czynienie dobra i odpowiedzialność za swoje postępowanie. Główna bohaterka otrzymała szansę naprawienia swoich błędów i wykorzystała ją. Sztuka utrzymana jest w klimacie współczesnej baśni, ponieważ bohaterce towarzyszą anioły. Jednak nie treść stanowi istotę przedsięwzięcia. Główmy celem jest atrakcyjna forma pracy nad doskonaleniem umiejętności językowych. Sztuka wystawiona jest w języku angielskim (poziom średniozaawansowany) co jest wyzwaniem zarówno dla młodych artystów, jak i dla widowni. Praca nad spektaklem daje młodzieży również możliwości rozwijania zdolności artystycznych, oraz nie pozostaje bez wpływu na kształtowanie osobowości oraz charakteru młodych ludzi. Nasze wcześniejsze doświadczenia z tego typu formą pracy potwierdzają pozytywny wpływ na rozwój młodego człowieka.

Dla najmłodszych już od 8 miesięcy przygotowaliśmy 28 maja (niedziela) o godz. 11.00 w MOK (al. Tysiąclecia 37) spektakl najnajowy „Witajki i Papatki” w wykonaniu Teatr Chrząszcz w Trzcinie. Bilet: 5zł/osoba, ale uwaga: ilość miejsca ograniczona – zapisy. Mogą się Państwo spodziewać przyjaznej atmosfery, akcji dostosowanej do wieku odbiorców, spokojnych kolorów i naturalnych dźwięków, zabaw sensorycznych i działań wspomagających rozwój dziecka. Spektaklowi towarzyszy grana na żywo muzyka. Motywem przewodnim spektaklu „Witajki i Papatki” są... dłonie. Służą do witania, żegnania, zapoznawania się, bawienia, ogrzewania, próbowania.... Do czego jeszcze? Sprawdźcie sami już w niedzielę 28 maja i zafundujcie swoim szkrabom pierwsze spotkanie z teatrem! Czas trwania: 30 min + 15 min zabawy.

A na koniec w dniu 28 maja (niedziela) o godz. 19.00 w MOK spektakl "A w piątek to już koniec" w wykonaniu Teatr Sporadycznego działającego przy Parafii NSPJ w Nowym Targu. Wstęp wolny.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Nuty spod Hól - Kapela ZokopianyNuty spod Hól - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Andrzej Dziubas, Henryk Krzeptowski...
    40 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Muzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyMuzycko piknie gros... - Kapela ZokopianyTradycyjna muzyka góralska w wykonaniu kapeli Zakopiany. Na płycie CD AUDIO występują:  Jan Karpiel Bułecka, Stanisław Michałczak, Henryk Krzeptowski, Józef Chyc, Zofia...
    40 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.