PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Ks. Dr Franciszek Karabuła – proboszcz i polityk

Piątek, 20 listopada 2009 r.
Autor: Maciej Stasiński

Ks. Dr Franciszek Karabuła – proboszcz i politykW najbliższy piątek 20 listopada 2009 r. odbędzie się kolejny wykład w ramach cyklu Wieczorne Spotkanie w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle. Tym razem Robert Kowalski - prezes nowotarskiego oddziału PTH, przypomni sylwetkę ks. dr Franciszka Karabuły przedwojennego proboszcza, wychowawcy i polityka. Początek wykładu połączonego z prezentacją multimedialną o godz. 18.00, w Budynku Bursy Gimnazjalnej ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu. Organizatorami cykl są wspólne Tow. Bursy Gimnazjalnej oraz PTH. Projekt dofinansowany ze środków Burmistrza Miasta Nowego Targu.


Ksiądz dr. Franciszek Karabuła był postacią nietuzinkową i niezwykle szanowaną przez społeczność Nowego Targu. Animator życia kulturalnego miasta, wychowawca młodzieży, prefekt bursy gimnazjalnej. Po kilku latach pracy w Nowym Targu dał się poznać jako znakomity organizator, co pomogło mu wygrać wybory i objąć w 1926 r. probostwo miejscowej fary. Na początku 1930 r. rozpoczął planowaną od 1902 r. budowę nowej świątyni w stolicy Podhala, której ukończenie niestety przerwał wybuch wojny. Zainicjował remont także innych obiektów sakralnych w tym kaplicy na Równi oraz na ul. Ludźmierskiej.
Choć był kapłanem i proboszczem, nie stronił od polityki, wręcz przeciwnie był w niej niezwykle aktywny. Startował i był wybierany do Rady Miasta przez kilka kadencji. Miał jasno sprecyzowane poglądy polityczne. Był jednym z czołowych działaczy Stronnictwa Narodowego, czego dowodem jest jego wybór w 1934 roku na funkcje wiceprezesa zarządu powiatowego stronnictwa. Przyjaźnił się z dr Władysławem Mechem działaczem SN, z którym grywał w brydża na plebani, co oczywiście nie wszystkim parafianom się podobało. Sympatyzował również z Obozem Wielkiej Polski i był krytyczny wobec obozu rządzącego.
W okresie okupacji hitlerowskiej włączył się w działalność konspiracyjną. Uczestniczył w Tajnym Nauczaniu, ukrywał uciekinierów, w tym polskich oficerów. Wszedł w struktury polityczne Polskiego Państwa Podziemnego. Działał w Radzie Głównej Opiekuńczej, a po wprowadzeniu zakazu przez władze okupacyjne, udziału duchownych w tej organizacji, nadal wspierał ubogich choć już nieoficjalnie. Wbrew decyzji Komitetu Kościelnego nie oddał władzom niemieckim nowotarskich dzwonów, pisząc w tej sprawie stosowne pisma i powołując się na precedens z okresu I wojny światowej.
Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Nowego Targu włączył się w działalność samorządową. Wszedł do Rady Miasta i został jej przewodniczącym. Funkcję tę pełnił, aż do swojej śmierci 4 kwietniu 1945 r.
Ks. Karabuła był różnie oceniany przez parafian, niemniej jednak pozostał w ich pamięci jako dobry gospodarz i ojciec duchowy mieszkańców Nowego Targu, w trudnych latach odbudowy II Rzeczypospolitej i zawieruchy wojennej. Wychowawca młodzieży i przyjaciel ubogich.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Obraz olejny Folk IVObraz olejny Folk IVObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz...
    300 zł
  • Magnes Folk na lodówkę IMagnes Folk na lodówkę IMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.