PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Ks. Dr Franciszek Karabuła – proboszcz i polityk

Piątek, 20 listopada 2009 r.
Autor: Maciej Stasiński

Ks. Dr Franciszek Karabuła – proboszcz i politykW najbliższy piątek 20 listopada 2009 r. odbędzie się kolejny wykład w ramach cyklu Wieczorne Spotkanie w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle. Tym razem Robert Kowalski - prezes nowotarskiego oddziału PTH, przypomni sylwetkę ks. dr Franciszka Karabuły przedwojennego proboszcza, wychowawcy i polityka. Początek wykładu połączonego z prezentacją multimedialną o godz. 18.00, w Budynku Bursy Gimnazjalnej ul. Nadwodnia 5 w Nowym Targu. Organizatorami cykl są wspólne Tow. Bursy Gimnazjalnej oraz PTH. Projekt dofinansowany ze środków Burmistrza Miasta Nowego Targu.


Ksiądz dr. Franciszek Karabuła był postacią nietuzinkową i niezwykle szanowaną przez społeczność Nowego Targu. Animator życia kulturalnego miasta, wychowawca młodzieży, prefekt bursy gimnazjalnej. Po kilku latach pracy w Nowym Targu dał się poznać jako znakomity organizator, co pomogło mu wygrać wybory i objąć w 1926 r. probostwo miejscowej fary. Na początku 1930 r. rozpoczął planowaną od 1902 r. budowę nowej świątyni w stolicy Podhala, której ukończenie niestety przerwał wybuch wojny. Zainicjował remont także innych obiektów sakralnych w tym kaplicy na Równi oraz na ul. Ludźmierskiej.
Choć był kapłanem i proboszczem, nie stronił od polityki, wręcz przeciwnie był w niej niezwykle aktywny. Startował i był wybierany do Rady Miasta przez kilka kadencji. Miał jasno sprecyzowane poglądy polityczne. Był jednym z czołowych działaczy Stronnictwa Narodowego, czego dowodem jest jego wybór w 1934 roku na funkcje wiceprezesa zarządu powiatowego stronnictwa. Przyjaźnił się z dr Władysławem Mechem działaczem SN, z którym grywał w brydża na plebani, co oczywiście nie wszystkim parafianom się podobało. Sympatyzował również z Obozem Wielkiej Polski i był krytyczny wobec obozu rządzącego.
W okresie okupacji hitlerowskiej włączył się w działalność konspiracyjną. Uczestniczył w Tajnym Nauczaniu, ukrywał uciekinierów, w tym polskich oficerów. Wszedł w struktury polityczne Polskiego Państwa Podziemnego. Działał w Radzie Głównej Opiekuńczej, a po wprowadzeniu zakazu przez władze okupacyjne, udziału duchownych w tej organizacji, nadal wspierał ubogich choć już nieoficjalnie. Wbrew decyzji Komitetu Kościelnego nie oddał władzom niemieckim nowotarskich dzwonów, pisząc w tej sprawie stosowne pisma i powołując się na precedens z okresu I wojny światowej.
Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Nowego Targu włączył się w działalność samorządową. Wszedł do Rady Miasta i został jej przewodniczącym. Funkcję tę pełnił, aż do swojej śmierci 4 kwietniu 1945 r.
Ks. Karabuła był różnie oceniany przez parafian, niemniej jednak pozostał w ich pamięci jako dobry gospodarz i ojciec duchowy mieszkańców Nowego Targu, w trudnych latach odbudowy II Rzeczypospolitej i zawieruchy wojennej. Wychowawca młodzieży i przyjaciel ubogich.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Portfel IIIPortfel IIIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z białej podszewki.   Szerokość ok. 12 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Biały, czarny
    35 zł
  • Zbójnickie czakoZbójnickie czakoZbójnickie czako wykonane z sukna w kolorze brązowym z sztywną wkładką skórzaną. Czako posiada orle pióro z zdobioną metalową okuwką z mosiądzu. Z guzem zdobionym rozetą...
    950 zł
  • Spinka góralska XIISpinka góralska XIIMetalowa spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.