PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Wystawa "Ludwik Gołąb - twórca, lalkarz, kolekcjoner"

Sobota, 20 lutego 2010 r.
Autor: AKS

Wystawa "Ludwik Gołąb - twórca, lalkarz, kolekcjoner"Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy "Ludwik Gołąb - twórca, lalkarz, kolekcjoner" w dniu 20 lutego 2010r. o godz. 17.00 do holu głównego MOK, Al. Tysiąclecia 37. Wstęp wolny.


Ludwik Gołąb /1917-2006/

W wolnych chwilach spacerował po całym Beskidzie od Żywca po Krynicę. Po drodze napotykał dziesiątki kapliczek z setkami świątków, które na ogół były w żałosnym stanie. Pan Ludwik zabierał je do domu, odnawiał i odnosił z powrotem na miejsce - niestety odnowione, odmalowane przywłaszczali sobie przechodni amatorzy sztuki. Właśnie wtedy Pan Gołąb zaczął tworzyć świątki w drewnie. Następnie jego zainteresowanie wzbudziły tworzywa ceramiczne, malarstwo na desce i szkle. Na ogólnopolskich konkursach zaczął zbierać nagrody.

Od 1957 r. był twórcą teatrzyku kukiełkowego "Bacówka" przy Klubie Robotniczym NZPS "Podhale". Prowadzony przez Ludwika Gołąba teatr lalek w roku 1964 został wyróżniony nagrodą Ministra Kultury i Sztuki w Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskich Teatrów Lalkowych na festiwalu w Puławach, a następnie w Łodzi w 1967 roku odznaczony na festiwalu Teatrów Lalkowych CRZZ. W 1969 roku zespół został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalkowych w Pradze, a 25 grudnia 1969 roku wystąpił w ogólnopolskim programie telewizyjnym "Szopka góralska". Jego zespół w 1970 roku zdobył I miejsce na Centralnym Przeglądzie Amatorskich Teatrów Lalkowych w Olecku, w 1972 uzyskał wyróżnienie Zarządu Głównego Związku Zawodowego za wybitne osiągnięcia w rozwoju amatorskiego ruchu teatralnego. Za swą pracę i działalność został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, złotą odznaką Centralnej Rady Związku Zawodowego, odznaczeniem "Zasłużony dla Województwa Krakowskiego", "Zasłużony dla Ziemi Nowotarskiej" oraz złotą odznaką Ministra Przemysłu Lekkiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł
  • Sakiewka IIISakiewka IIISakiewka filcowa z haftowanym ludowym motywem. Zamykana na rzep. Szerokość ok. 10 cm Wysokość ok. 17 cm Długość ze sznurkiem ok. 50 cm Materiał: Filc Kolor: Popielaty
    40 zł
  • Spinka góralska IXSpinka góralska IXMetalowa spinka góralska w kolorze srebrnym. Ręcznie wykonana. Szerokość 7,5 cm, długość (z przekolacem) 19,5 cm.
    180 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.