PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Wystawa "Ludwik Gołąb - twórca, lalkarz, kolekcjoner"

Sobota, 20 lutego 2010 r.
Autor: AKS

Wystawa "Ludwik Gołąb - twórca, lalkarz, kolekcjoner"Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy "Ludwik Gołąb - twórca, lalkarz, kolekcjoner" w dniu 20 lutego 2010r. o godz. 17.00 do holu głównego MOK, Al. Tysiąclecia 37. Wstęp wolny.


Ludwik Gołąb /1917-2006/

W wolnych chwilach spacerował po całym Beskidzie od Żywca po Krynicę. Po drodze napotykał dziesiątki kapliczek z setkami świątków, które na ogół były w żałosnym stanie. Pan Ludwik zabierał je do domu, odnawiał i odnosił z powrotem na miejsce - niestety odnowione, odmalowane przywłaszczali sobie przechodni amatorzy sztuki. Właśnie wtedy Pan Gołąb zaczął tworzyć świątki w drewnie. Następnie jego zainteresowanie wzbudziły tworzywa ceramiczne, malarstwo na desce i szkle. Na ogólnopolskich konkursach zaczął zbierać nagrody.

Od 1957 r. był twórcą teatrzyku kukiełkowego "Bacówka" przy Klubie Robotniczym NZPS "Podhale". Prowadzony przez Ludwika Gołąba teatr lalek w roku 1964 został wyróżniony nagrodą Ministra Kultury i Sztuki w Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskich Teatrów Lalkowych na festiwalu w Puławach, a następnie w Łodzi w 1967 roku odznaczony na festiwalu Teatrów Lalkowych CRZZ. W 1969 roku zespół został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalkowych w Pradze, a 25 grudnia 1969 roku wystąpił w ogólnopolskim programie telewizyjnym "Szopka góralska". Jego zespół w 1970 roku zdobył I miejsce na Centralnym Przeglądzie Amatorskich Teatrów Lalkowych w Olecku, w 1972 uzyskał wyróżnienie Zarządu Głównego Związku Zawodowego za wybitne osiągnięcia w rozwoju amatorskiego ruchu teatralnego. Za swą pracę i działalność został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, złotą odznaką Centralnej Rady Związku Zawodowego, odznaczeniem "Zasłużony dla Województwa Krakowskiego", "Zasłużony dla Ziemi Nowotarskiej" oraz złotą odznaką Ministra Przemysłu Lekkiego.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Okładka na zeszyt IIIOkładka na zeszyt IIILudowe okładka na zeszyt (A5) z jasno szarego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość...
    30 zł
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Bańka choinkowa IIBańka choinkowa IIBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.