PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Za wielką wodę... Emigracja zarobkowa z Galicji do USA przed I wojną światową

Piątek, 25 maja 2012 r.
Autor: PTH O/Nowy Targ

Za wielką wodę... Emigracja zarobkowa z Galicji do USA przed I wojną światową25 maja o godz. 18.00 Polskie Towarzystwo Historyczne oraz Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej zapraszają na kolejny wykład z cykl "Wieczorne spotkania w Bursie Gimnazjalnej z historią, kulturą i tradycją w tle". Jego gościem będzie dr Marcin Borys (PTH O/Tarnów), który wygłosi połączony z prezentacją multimedialną odczyt zatytułowany "Za wielką wodę... Emigracja zarobkowa z Galicji do USA przed I wojną światową".


Do nabycia będzie publikacja pt. Polska emigracja do Stanów Zjednoczonych do 1914 roku. Serdecznie zapraszamy. 

* * * 

Ubóstwo, niedobór podstawowych środków do życia, problemy z uzyskaniem zatrudnienia i brak perspektyw na przyszłość, to najczęściej podstawowe czynniki determinujące pojawienie się zjawiska emigracji zarobkowych. Zjawiska obecnego zarówno dzisiaj, jak i powszechnego w przeszłości.

Historia masowych migracji ekonomicznych z ziem polskich swoimi korzeniami sięga II połowy XIX stulecia. Początkowo z zaboru pruskiego, następnie również z rosyjskiego i z Galicji, tysiące osób decydowało się na wyjazd za granicę, aby tam szukać szans na lepsze życie. Jednym z podstawowych kierunków migracji „za chlebem”, zwłaszcza na przełomie XIX i XX w. stały się Stany Zjednoczone. Młode, szybko rozwijające się państwo przyciągało galicyjskich chłopów swoim dynamizmem, swobodnym dostępem do miejsc pracy oraz zarobkami znacznie wyższymi niż w „Starym Kraju”. Na miejscu na przybyszów czekało jednak wiele problemów. Niezrozumiały pozostawał dla nich miejscowy język, kultura, panujące zwyczaje i styl życia. Różnice kulturowe, ale również niski stopień wykształcenia oraz towarzyszące im poczucie wyobcowania utrudniały procesy asymilacyjne i powodowały zamykanie się Polaków w ramach własnej grupy etnicznej. Wykształcone w ten sposób społeczności podtrzymywały ojczystą mowę, kultywowały tradycje przodków, wydawały własną prasę, tworzyły polonijne instytucje i organizacje, odtwarzały struktury znane jeszcze z ziem polskich. Centrum życia wychodźców stawały się etniczne parafie, stanowiące ośrodki nie tylko religijne, ale również społeczne, oświatowe, kulturalne, a nawet towarzyskie.

Prezentowany referat ma na celu przybliżenie historii polskich migracji z Galicji do USA przed I wojną światową − nakreślenie ich przyczyn, przebiegu, a także skutków jakie ze sobą niosły. Autor postara się również zaprezentować różne aspekty życia dziewiętnastowiecznych emigrantów „za wielką wodą”.

Dr Marcin Borys – ur. 1982,  historyk, politolog. Wiceprezes Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Zajmuje się historią polskiej emigracji, a także dziejami Polonii amerykańskiej. Swoją pracę doktorską poświęcił historii i działalności polskich parafii rzymskokatolickich funkcjonujących w XIX-wiecznym Chicago. Autor i współredaktor publikacji naukowych i popularnonaukowych w tym książek: Polska emigracja do Stanów Zjednoczonych do 1914 roku (Toruń 2011), Współczesna polska emigracja. Stracone czy zyskane szanse? Jednostka – Rodzina – Społeczeństwo (Tarnów 2011). 

Projekt wykładów dofinansowany jest przez Urząd Miasta Nowego Targu.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Grafika Folk w ramce IIGrafika Folk w ramce IIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Aniołek duży VAniołek duży VAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    16 zł
  • Portfel IIPortfel IIPortfel filcowy z haftowanym ludowym motywem. Zamykany na rzep. Środek z brązowej podszewki.   Szerokość ok. 13 cm Wysokość ok. 12 cm Materiał: Filc Kolor: Brązowy...
    35 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.