PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Nowy Targ

Zaproszenia

Promocja książki „Wielka gra”

Środa, 28 listopada 2012 r.
Autor: AKS

Promocja książki „Wielka gra”Burmistrz Miasta Nowy Targ oraz Wydawnictwo Stapis zapraszają na promocję książki Leopolda Treppera "Wielka gra", która odbędzie się 28 listopada o godz. 18.00 w nowotarskim Ratuszu, Rynek 1. W programie przewidziano wykład prof. Andrzeja Żbikowskiego, spotkanie z Arturem Hoffmanem - przewodniczącym Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce oraz z tłumaczką książki dr Beatą Badyńską-Lipowiczan.


Leopold Trepper (ur. 23 lutego 1904 w Nowym Targu, zm. 19 stycznia 1982 w Jerozolimie) – pochodzący z Polski, radziecki szpieg podczas II wojny światowej, organizator i szef organizacji znanej jako Czerwona Orkiestra. Czerwona Orkiestra (Die Rote Kapelle) to kryptonim siatki szpiegowskiej przekazującej informacje wywiadowi ZSRR, nadany przez hitlerowskie służby wywiadowcze. Czerwona Orkiestra działała w czasie II wojny światowej na terenach Niemiec, Francji, Belgii i Holandii. Jej twórcą i szefem był nowotarżanin Leopold Trepper, pseudonim Otto lub nazwany tak przez hitlerowców Wielki Szef. Trepper prowadził działania na niezwykle szeroką skalę w całej niemal Europie pod przykrywką kanadyjskiego biznesmena Adama Miklera. Zadanie to zlecił mu ówczesny szef wywiadu sowieckiego Iwan Bierzin. Organizacja siatki oparta była o powiązane ze sobą fikcyjne przedsiębiorstwa handlowe i w 1942 r. była największą tego typu formacją na świecie. Czerwona Orkiestra dysponowała wówczas 400 radiostacjami w Europie, a pracowało dla niej kilka tysięcy czynnych agentów także w USA, Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Leopold Trepper w 1973 opublikował autobiografię The Great Game ("Wielka gra"), która w polskim tłumaczeniu właśnie teraz ukazała się na rynku wydawniczym.

Zobacz w naszym sklepie:

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.