PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Poronin

Kultura

Gminna Biblioteka Publiczna imienia Jana Kasprowicza w Poroninie

Niedziela, 17 października 2010 r.
Autor: Piotr Kyc

fot. Piotr KycW dniu 14 października 2010 roku Gminnej Bibliotece Publicznej w Poroninie nadano imię Jana Kasprowicza. Po mszy świętej odprawionej przez księdza Proboszcza ks. Franciszka Juchasa w Kościele p.w. św. Marii Magdaleny Wójt Poronina Bronisław Stoch i Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem Mieczysław Mantyka dokonali odsłonięcia tablicy upamiętniającej poetę, która została umieszczona na budynku biblioteki. Uchwalę Rady Gminy Poronin w sprawie nadania imienia Kasprowicza bibliotece odczytała radna Maria Dawidek.


Uroczystości uświetnił występ Chóru Kameralnego pod dyrekcją Mirosławy Lubowicz.
Interesujące referaty wygłosili prof. Dr hab. Franciszek Ziejka i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem Mieczysław Mantyka.
Okolicznościowe mowy wygłosili: Wicestarosta Powiatu Tatrzańskiego Andrzej Skupień, prof. Pola Kuleczka, Naczelnik Wydziału Kultury Miasta Zakopane Joanna Staszak i Piotr Kyc - Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.
Ozdobą poronińskich uroczystości było widowisko Barbary Wachowicz zatytułowane "Witajcie kochane góry" z udziałem autorki i młodzieży z Zespołu Szkół im. Legionów Polskich w Poroninie oraz Szkoły Podstawowej w Małem Cichem.
Przygrywała kapela Dawida Czernika, a śpiewał zespół "Regle" pod kierunkiem Marii Dawidek.
Uroczystości zakończono otwarciem wystawy poświęconej Kasprowiczowi w
Poroninie zatytułowanej "Baca z Poronina".

Obecnie mamy na naszym terenie nie tylko Muzeum i Mauzoleum Jana Kasprowicza, Szkolę Podstawową nr 9 w Zakopanem noszącą jego imię, czy jedną z najdłuższych ulic w powiecie, ale i szlachetną instytucję, jaką jest biblioteka - Gminna Biblioteka Publiczna imienia Jana Kasprowicza.

Kasprowicz był bibliofilem. Marzył o bibliotece przez całe życie. W domu na Harendzie zrealizował swoje marzenia. Do budynku, który zakupił na Harendzie dobudował dużą bibliotekę. Jej zbiory, wysłane do Poznania - spłonęły podczas wojennej pożogi.

Dzięki inicjatywie gminy i dyrektora biblioteki podjętej z okazji 150 rocznicy urodzin poety biblioteka Kasprowicza się "odrodziła" w dniu 14 października 2010 roku. W miejscu, do którego poeta przyjeżdżał przez ponad dwadzieścia lat, skąd uczył Polskę miłości do Tatr i Podhala oraz szacunku dla jego mieszkańców. W Poroninie otrzymał również tytuł Honorowego Obywatela.

Należy podziękować władzom gminy Poronin, Panu wójtowi Bronisławowi Stochowi, radnym i pani dyrektor Elżbiecie Stoch za tę cenną inicjatywę nazwania gminnej biblioteki imieniem Jana Kasprowicza. W ten sposób Poronin złożył hołd swojemu Obywatelowi, Honorowemu i niekwestionowanemu autorytetowi literackiemu ale i moralnemu nas wszystkich.

Życzymy bibliotece wielu wspaniałych książek, a przede wszystkim wiernych czytelników - pasjonatów, którzy tak będą szanowali i kochali książki oraz wiedzę, jak czynił to Jan Kasprowicz.
Dziękujemy za piękną i bardzo dobrze przygotowaną uroczystość.

Zobacz w naszym sklepie:
  • 100-lecie LO im. O. Balzera w Zakopanem100-lecie LO im. O. Balzera w ZakopanemDwupłytowy album DVD zawierający relacje wideo z obchodów 100-lecie Liceum Ogólnokształcącego  im. O. Balzera w Zakopanem. Pierwsza płyta zawiera reportaż (30 min.) ze...
    25 zł
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Torebka filcowa VITorebka filcowa VITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z czerwonej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok...
    160 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.