PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Poronin

Kultura

XII Dzień Misia

Poniedziałek, 19 sierpnia 2013 r.
Autor: Jadwiga Bojda

fot. Jadwiga Bojda18 sierpnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Poroninie odbył się XII Dzień Misia. Jak co roku uczestnicy tego wydarzenia mogli rozsmakować się w najróżniejszych odmianach miodu, by potem wybrać ich zdaniem najlepszy. Jednak główną atrakcją imprezy był konkurs na nową królową miodu.


Uroczyste otwarcie wydarzenia poprzedziła Msza Święta z udziałem przedstawicieli pszczelarzy. Po jej zakończeniu przed zgromadzonymi w Poroniańskim GOK-u wystąpił zespół z liceum sportowo-wojskowego. Znane polskie i ukraińskie pieśni przyciągnęły publiczność pod scenę. Następnie przedstawiono sześć kandydatek do tytułu Królowej Miodu 2013. Dziewczyny chcąc zaprezentować się od jak najlepszej strony, powiedziały kilka słów o sobie, a następnie zaśpiewały bądź wyrecytowały przygotowane przez siebie na tę okazję teksty. By jednak nie oddać się do reszty rozrywce i zwiedzaniu straganów, organizatorzy przygotowali podzielone na kilka części prelekcje dotyczące tego, jak wyglądałby świat bez pszczół. Prowadzący wykłady Jan Świdroń przez cały dzień podkreślał główną role tych owadów, jaką jest zapylanie i bez której na ziemi skończyłoby się życie.

Dalszej części miodowego pikniku towarzyszyły występy zespołów m.in. młodzieżowej orkiestry dętej z Poronina pod dyrekcją Antoniego Malca, grupy Małe Harnasie oraz warszawskich zespołów tanecznych: Etiuda, Sonata i Przepióreczka pod kierownictwem Lidii Leszczyńskiej. Zgromadzeni mogli więc podziwiać hiszpańskie, cygańskie i francuskie tańce oraz posłuchać góralskich pieśni w orkiestrowej aranżacji. Pomiędzy występami walczące o tytuł Królowej Miodu dziewczyny rywalizowały ze sobą w nietuzinkowych konkurencjach. Rozpalanie podkurzacza, zbijanie ramek, rozpoznanie gatunku miodu oraz konkurs z wiedzy o pszczelarstwie to umiejętności, które dawały uczestniczkom możliwość zdobycia punktów. Jednak o ostatecznym wyniku tych zawodów decydowało jury, które przyglądając im się przez cały dzień ogłosiło następujące wyniki:

Miejsce I z liczbą punktów 31 zdobyła Stanisława Bernadetta Pawlikowska

Miejsce II z liczbą punktów 23,3 zdobyła Patrycja Galica

Miejsce III z liczbą punktów 23,3 zdobyła Dorota Zatłoka

Miejsce IV z liczbą punktów 22,6 zdobyła Beata Gał

Miejsce V z liczbą punktów 22 zdobyła Paulina Cudzich

Miejsce VI z liczbą punktów 18,3 zdobyła Kinga Łukaszczyk

Zwyciężczyni otrzymała srebrną koronę, dyplom potwierdzający wygraną, nagrodę pieniężną oraz upominki od sponsorów.

Gdyby jednak same występy sceniczne nie wystarczały, na przybyłych czekała cała masa innych atrakcji: straganowe stoły uginające się pod ciężarem pszczelich miodów, stoiska pełne wyrobów regionalnych, dmuchane zjeżdżalnie dla najmłodszych i wreszcie towarzyszący wszystkim imprezom plenerowym grill i bar.

Prowadzący całą imprezę przypominali i zachęcali do odwiedzenia znajdującego się na terenie GOK-u punktu krwiodawstwa, w którym chętni do pomocy innym mogli oddać krew.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Poduszka brązowaPoduszka brązowaPoduszka z sukna filcowego w kolorze ciemno-brązowym z motywem ludowym haftowanym ręcznie, wypełniona materiałem syntetycznym. Wymiary ok. 38 na 38 cm.
    100 zł
  • Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1"Bransoletka "Mix 1" Obwód - 18 cm. Matriały: Jadeit, Lapis lazuli, Turkus, Aragonit, Koral, Szkło. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę Krzemińską-Owczarz.
    65 zł
  • Magnes Folk na lodówkę XMagnes Folk na lodówkę XMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.