PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Raba Wyżna

Kultura

Co w góralskiej poezji piszczy?

Poniedziałek, 7 grudnia 2009 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Co w góralskiej poezji piszczy?W Mikołajowe imieniny odbyło się już 31 Święto Poezji Góralskiej. Jak zwykle narobiła się przy nim Elżbieta Smółka, dyrektor rabiańskiego GOK. Na początek, pod koniec i w przerwach grała Muzyka Gorczańska z Rabki-Zdroju (Eugeniusz Tokarczyk, Piotr i Paweł Kowalcze). Gości do świetlicy parafialnej Emaus zjechało się ponad czterdziestu. Części tych najbardziej oczekiwanych nie stało, chyba grypa albo strach przed nią zatrzymał ich w domu.


Na estradzie zdecydowało się wystąpić 17 poetek i poetów, w tym dwie debiutantki. Po cztery do pięciu wierszy czytali: Julian Klamerus z Zakopanego, Iza Zającówna z Raby Wyżnej, Władysław Szepelak z Bielanki, Józefa Kierpiec z Harkabuza, Roman Oleksy z Nowego Targu Anna Łacek z Nowego Bystrego, Monika Węglarczyk z Raby Wyżnej, Maria Langer z Sieniawy, Anna Lenart, Julian Staniewski oraz Piotr Bies-Węgierczyk z Rabki-Zdroju, Renata Lipkowska, Wanda Szado-Kudasik i Krzysztof Kokot z Nowego Targu, Joanna Słodyczka z Raby Wyżnej, Stanisława Szewczyk z Łopusznej i na zakończenie rabianka Wanda Czubernatowa, firmująca święto.

Wśród przysłuchujących się była rabczanka dr Anna Mlekodaj, polonistka, prorektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, która doszła do wniosku, że czas wydać kolejną antalogię poezji góralskiej.

Dwóch poetów tego dnia obchodziło urodziny – Władysław Szepelak (85) i Julian Staniewski (77). Gratulujemy i życzymy dużo zdrowia oraz dobrej formy literackiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Torebka filcowa XIITorebka filcowa XIITorebka filcowa z haftowanym ludowym motywem (haft maszynowy). Zamykana na zamek błyskawiczny. Środek z różowej podszewki, z kieszenią boczną i smyczą. Szerokość ok. 35...
    160 zł
  • Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek "Trójeczka​"Wisiorek z trzema koralikami w groszki. Obwód 76 cm.
    50 zł
  • Aniołek duży IIAniołek duży IIAniołek wykonany z drewna, ręcznie malowany. Zapakowany w celofan z ozdobnym sznureczkiem. Wymiary: Szerokość 7 cm. Wysokość 13,5 cm. Ozdoba np. choinkowa.
    13 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.