PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Raba Wyżna

Kultura

Co w góralskiej poezji piszczy?

Poniedziałek, 7 grudnia 2009 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Co w góralskiej poezji piszczy?W Mikołajowe imieniny odbyło się już 31 Święto Poezji Góralskiej. Jak zwykle narobiła się przy nim Elżbieta Smółka, dyrektor rabiańskiego GOK. Na początek, pod koniec i w przerwach grała Muzyka Gorczańska z Rabki-Zdroju (Eugeniusz Tokarczyk, Piotr i Paweł Kowalcze). Gości do świetlicy parafialnej Emaus zjechało się ponad czterdziestu. Części tych najbardziej oczekiwanych nie stało, chyba grypa albo strach przed nią zatrzymał ich w domu.


Na estradzie zdecydowało się wystąpić 17 poetek i poetów, w tym dwie debiutantki. Po cztery do pięciu wierszy czytali: Julian Klamerus z Zakopanego, Iza Zającówna z Raby Wyżnej, Władysław Szepelak z Bielanki, Józefa Kierpiec z Harkabuza, Roman Oleksy z Nowego Targu Anna Łacek z Nowego Bystrego, Monika Węglarczyk z Raby Wyżnej, Maria Langer z Sieniawy, Anna Lenart, Julian Staniewski oraz Piotr Bies-Węgierczyk z Rabki-Zdroju, Renata Lipkowska, Wanda Szado-Kudasik i Krzysztof Kokot z Nowego Targu, Joanna Słodyczka z Raby Wyżnej, Stanisława Szewczyk z Łopusznej i na zakończenie rabianka Wanda Czubernatowa, firmująca święto.

Wśród przysłuchujących się była rabczanka dr Anna Mlekodaj, polonistka, prorektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, która doszła do wniosku, że czas wydać kolejną antalogię poezji góralskiej.

Dwóch poetów tego dnia obchodziło urodziny – Władysław Szepelak (85) i Julian Staniewski (77). Gratulujemy i życzymy dużo zdrowia oraz dobrej formy literackiej.

Zobacz w naszym sklepie:
  • Obraz olejny Folk IObraz olejny Folk IObraz olejny Folk z namalowanym autorskim wzorem inspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Padhala doskonale nadaje się do każdego wnętrza. Obraz czarno...
    350 zł
  • Grafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk w ramce XIIIGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Bańka choinkowa IBańka choinkowa IBańka choinkowa (plastik) obleczona ręcznie wykonanym materiałem, ze wstążeczką i sznureczkiem. Obwód ok. 26 cm.
    10 zł

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.