PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Senioriny malują coraz lepiej

Sobota, 5 grudnia 2009 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Senioriny malują coraz lepiejSporym sukcesem towarzyskim i artystycznym okazał się wernisaż chyba już trzeciej wystawy prac malarskich studentek Rabczańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. O wcześniejszych pisaliśmy dobrze (na kredyt), przyjmując założenie, że twórczości artystycznej amatorów nie powinno się krytykować. Zresztą, ani jedna z dziesięciu pań, które chwyciły za pędzle, nie ma zamiaru wytyczać nowych kierunków w sztuce. Malują dla zabicia nudy i aby sobie a czasami komuś jeszcze udowodnić, że są czegoś warte, także aby spotkać się z koleżankami i przeżyć przygodę. I to wszystko znalazły w sekcji plastycznej RUTW pracując początkowo pod kierownictwem Agnieszki Wańkowicz-Marczak, a później Jana Koleckiego. To im zawdzięczają, że po odkryciu w sobie predyspozycji lub przemożnej chęci do malowania, nie stanęły w miejscu. Poznały mnóstwo tajników tej sztuki. A ostatnia ich wystawa dowodzi, że sumiennie, a niekiedy z dużym polotem odrobiły lekcje. Wykonały bez przesady spory krok do przodu.


Szczególnie pochwalić chcielibyśmy Władysławę Kopytek, wyraźną liderkę grupy. Jej dwa pejzaże malowane w manierze impresjonistów mają w sobie spory ładunek energetyczny, świadczący o temperamencie artystki. Pani Władysława przedstawiła także dwa pastele (tłusty i suchy). Podobały nam się również pointylistyczne pejzaże Danuty Wyrobek ujawniające dobre wyczucie niebanalnych tematów. Na tle powodzi krajobrazów (niestety, także licznych zachodów słońca) oraz bukietów wszelakiego kwiecia, głównie lilii, maków i irysów, oryginalnie przedstawia się kilka prac Małgorzaty Kaznowskiej zafascynowanej twarzami Murzynek, jakie oglądała w albumie „kobiety świata”. Zresztą, w zestawach prac pozostałych malarek można znaleźć po dwa, trzy udane dzieła. A przedstawiły je oprócz wyżej wymienionych także – Helena Pindel, Sonia Maryńczuk, Lidia Sołowińska, Bożena Fons-Stankiewicz, Anna Matuszewska, Jadwiga Osiadacz (z Mszany Dolnej) i Maria Ceklarz.

Na wernisażu pojawił się tłum, jakiego od dawna w Galerii Pod Aniołem MOK nie widzieliśmy. Koleżanki z RUTW, mężowie, dzieci, wnuki – około 60 osób, wśród nich radny powiatu nowotarskiego Marek Szarawarski i prezes Fundacji Rozwoju Regionu Rabka Maciej kopytek (przyszedł podziwiać prace mamy). Panie się bardzo sprężyły i wernisażowy stół był wyjątkowo obficie zastawiony. Chleb domowego wypieku (pełnoziarnisty), smalczyk własnoręcznie wytapiany, masełko z czosnkiem i ziołami, wędliny (z najlepszego sklepu), sałatki warzywne w sporym wyborze i ciasta w dużym asortymencie. Zbiorowe śpiewy też były, bo paniom zostały rozdane śpiewniki, część z nich śpiewa już w nowo powstałym w ramach RUTW chórze, który zapowiedział swój debiut w repertuarze kolędowym na opłatku po Nowym Roku.

Wernisaż był ostatnim punktem projektu „Senior rozwija swoje umiejętności” finansowanego z grantu przyznanego przez burmistrza Rabki-Zdroju Ewę Przybyło.

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.