PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Betlejemskie Światło Pokoju

Środa, 16 grudnia 2009 r.
Autor: hm Władysław Jacek Niziołek

fot. Jan CieplińskiOd 1986 roku przed każdym Bożym Narodzeniem dokonywany jest wybór przez redakcję radia i telewizji austriackiej, chłopca lub dziewczynki, którzy w sposób szczególny wyróżnili się w akcji charytatywnej na rzecz osób niepełnosprawnych, chorych lub biednych. Dziecko to odbiera światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie na pokładzie samolotu przywozi je do Wiednia.


Zdarzało się jednak, że w czasie natężonych izraelsko – palestyńskich działań wojennych nikt z Austrii nie mógł odebrać światła z Betlejem. Wtedy dzieci izraelskie z pomocą młodych Palestyńczyków przewoziły płomień do Tel Awiwu, a nawet do Austrii.
Około dziesięć dni przed Bożym Narodzeniem w Wiedniu odbywa się uroczystość ekumeniczna, podczas której Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest mieszkańcom miasta oraz delegacjom skautów i harcerzy z wielu krajów Europy. Od szeregu lat w uroczystościach przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju uczestniczy także delegacja harcerzy z Polski. Jednak już do tradycji harcerskiej należy, aby Betlejemskie Światło Pokoju odbierać od skautów słowackich. W tym roku uroczystość ta miała miejsce w schronisku harcerskim na Głodówce, gdzie oprócz harcerzy polskich i skautów słowackich w uroczystości uczestniczyli harcerze z Litwy i Ukrainy, którym przekazali Światło z kolei polscy harcerze.
W tym samym dniu światło dociera do Krakowa i Częstochowy, a do dnia wigilii Bożego Narodzenia do niemal wszystkich zakątków naszego kraju. Światełko to dociera do Prymasa Polski, Prezydenta i Premiera, na salę obrad Sejmu. Skauci i harcerze są dobrymi ambasadorami tej akcji, której założeniem jest szerzenie w ten sposób idei miłości, jedności, braterstwa i pokoju, postawy niesienia pomocy potrzebującym. Jest niepowtarzalną okazją, aby przeżyć głęboką jedność z miejscem Narodzenia się Jezusa – Betlejem.
Betlejemskie Światło Pokoju do naszego kościoła przynieśli harcerze seniorzy, którzy uczestniczyli w uroczystości harcerskiej na Głodówce. Zabierzmy więc ten płomień z palącej się świecy w kościele i zanieśmy go nie tylko do swego domu, lecz i urzędów, miejsc pracy na czas uroczystości opłatkowej, a także wszystkim, którym sprawimy radość z odwiedzin.
Światło to symbol, pod którym kryje się bogata treść szczególnych wartości dla chrześcijanina. Jeśli zgaśnie, zapal go powtórnie w czasie wieczerzy wigilijnej na tej samej świecy. To znak łączności z miejscem Narodzin Dzieciątka Jezus.
hm Władysław Jacek Niziołek
Harcerski Krąg Seniorów w Rabce-Zdrój

Zobacz w naszym sklepie:
  • Magnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk na lodówkę VIIMagnes Folk łączy ze sobą motywy polskiej sztuki ludowej z motywami z regionu Podhala. Świetnie nadaje się na lodówkę. Jest doskonałą pamiątką z Zakopanego. Może też być...
    7 zł
  • Grafika Folk w ramce IGrafika Folk w ramce IGrafika Folk to autorska, oryginalna czarno-biała grafika w stylu ludowym. Autorski wzór zainspirowany polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Świetnie...
    55 zł
  • Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale"Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...
    95 zł

Galerie zdjęć:

Zobacz także:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.