PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Pastorałki na Boże Narodzenie

Wtorek, 22 grudnia 2009 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Pastorałki na Boże NarodzenieCoś podejrzanie cicho było tej jesieni z „Majerankami”. Okazało się jednak, że zespół nie próżnował. Oprócz koncertów na wyjeździe (w tym do Włoch, o czym piszemy osobno), wiele godzin młodzi muzycy i śpiewacy spędzili w studio nagraniowym. I teraz będzie o nich głośno, zwłaszcza, że w połowie stycznia obchodzona będzie piąta rocznica powstania zespołu. Na tę okazję „Majeranki” przygotowują aż trzy płyty. Pierwsza już się ukazała i zawiera 16 kolęd i pastorałek bożonarodzeniowych. Jest to właściwie wydanie II poszerzone poprzedniej edycji, wzbogacone o trzy nowe utwory.


Płyta jest benefisem kierownika muzycznego zespołu – Piotra Majerczyka. To on opracował wszystkie utwory, a jeden z nich „Narodził się Pon Jezusek” na nucickach skomponował, do czego słowa napisała jego żona Dorota Majerczyk. Czternaście kolęd i pastorałek to utwory tradycyjne, zarówno góralskie jak i pańskie, a także pochodzące z innych regionów Polski, ale na Podhalu też popularne. Godzi się wymienić jeszcze jedną pastorałkę – literacką, współczesną – „To juz pora na Wilijom”, do której słowa napisała Wanda Chotomska a muzykę skomponował Zbigniew Preisner. Robi się ona na Podhalu coraz bardziej popularna.

Piotr Majerczyk wyraźnie wiedzie prym (jako pierwsze skrzypce) w większości utworów, dając pokaz głębokiego wczucia się w ich atmosferę i mistrzowskiego kunsztu w solowych popisach. Na tej płycie gra także na basach, piszczałkach, dzwonkach i przede wszystkim na archaicznej heligonce. Również śpiewa w partiach solowych i z chórkiem dobrze rozpoznawalnym wierchowym głosem.

Płyta została tak pomyślana, że szansę na zabłyśnięcie w krótkich solowych partiach otrzymało wielu członków zespołu. I wszyscy wyszli z tej próby zwycięsko, śpiewając czysto i z odpowiednią intonacją: Kasia Majerczyk, Monika Potaczek, Zuza Wacławik, Maks Kowalczyk, Justynka Kraus, Zuzia Krzysztofiak, Grażynka Krzysztofiak, Stefcia Kościelniak, Marysia Majerczyk, Gabrysia Główka, Dominika Główka, Kuba Worwa, Dawid Bartosz, Marcin Sekuła, Marzenka Żmuda i Karolina Kubińska. Rzadko trafiają się regionalne zespoły z tak dużym składem solistów o wyrównanym poziomie.

Tym razem mniejsze pole do popisu mieli pozostali muzycy: sekundzista Jakub Rusiecki i basista Jakub Wilk „Bobas”, a także grający gościnnie na akordeonie Rafał Nowak i Maciej Rybka. Razem z Majerczykiem częściej tworzą tło, ale jakże dobrze zgrane.

Płytę „Piotr Majerczyk Tyrlity i Majeranki śpiewają kolędy i pastorałki” nagrano w Studiu Nagrań Chabakówka w Rabce-Zdroju (Kuba Wilk-Bobas), autorem pełnego tajemnicy zdjęcia na okładce jest Katarzyna Majerczyk, a producentem i dystrybutorem Tercet s.c. z Krakowa.

Kolędy z płyty można posłuchać [TUTAJ]

 

Zobacz w naszym sklepie:

Galerie zdjęć:


Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.