Rabka-Zdrój
Kultura
Akcesoria góralskich Godów
Środa, 30 grudnia 2009 r.
Autor: Piotr Kuczaj
Autor: Piotr Kuczaj
Do końca lutego 2010 r. w starym kościele św. Marii Magdaleny (Muzeum im. Władysława Orkana) będzie czynna wystawa poświęcona Bożemu Narodzeniu w góralskiej chacie. Pokazano na niej stół wigilijny zastawiony glinianymi naczyniami (ceramika rabczańska). Kilka typów podłaźnic (smreków zwisających z powały stożkiem w dół i udekorowanych m.in. światami czyli opłatkami). Na wystawie znalazło się też kilka szopek, gwiazd i turoni.
Podobną ekspozycję muzeum urządziło w ubiegłym roku. Tegoroczna jest skromniejsza. Może to i lepiej, bo przez to bardziej widoczne jest ubóstwo domów, jakie jeszcze 30 - 40 lat temu panowało w naszych stronach.
Zobacz w naszym sklepie:
- Wisiorek "Ogródek 3"
Wisiorek, z sukna, filcu i cekin. Średnica zawieszki 6 cm. Obw. 70 cm. 30 zł - Naszyjnik "Krzyżyk i korale"
Naszyjnik "Krzyżyk i korale" Obwód - 44 cm. Inspirowany starą biżuterią góralską - Koral, Metal, Srebro. Biżuteria zaprojektowana i wykonana przez Elżbietę...95 zł - Spinka góralska VI
Metalowa, mała spinka góralska w kolorze złotym. Ręcznie wykonana. Szerokość 5 cm, długość (z przekolacem) 14,5 cm. 240 zł



