PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Trwały ślad Biesa w Czechach

Czwartek, 5 sierpnia 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Trwały ślad Biesa w CzechachW ostatnich latach rabczański artysta Piotr Bies bywa często zapraszany na międzynarodowe plenery rzeźbiarskie. Dzięki temu jego prace zdobią miasta, miasteczka nawet lasy i łąki we Włoszech, Francji i Holandii. Tegoroczny lipiec Piotr Bies spędził w czeskich Horicach koło Hradca Kralove. Został tam zaproszony jako jeden z pięciu laureatów międzynarodowego konkursu, na który z całego świata nadesłano 140 projektów rzeźbiarskich. Oprócz rabczanina w plenerze wzięli udział Robert Buczek z Czech, Dongliang Li z Chin i Paul van Leare z Holandii. Piąty laureat – Hindus z powodów osobistych nie dojechał.


Horice i Hradec Kralove to jedno z największych centrów współczesnej rzeźby w Europie. W tym pierwszym mieście rzeźby wypełniają dwa parki, a w drugim utworzono Nadbrzeże Rzeźbiarzy nad Łabą (ponad 100 prac). W pobliżu znajduje się kamieniołom św. Józefa, z którego od wieków wydobywa się ceniony przez artystów piaskowiec ostromerski. Artystyczne plenery organizuje się tam od początku lat 60. Rzeźba, jaką pozostawił w Horicach Piotr Bies to „Martwa natura”, coś co mogłoby być modelem dla pracy malarza.

Obecnie artysta przebywa na plenerze w okolicach Turynu we Włoszech, a na październik przewidziano odsłonięcie wykonanego przez niego w brązie popiersia Juliana Wieniawy Zubrzyckiego, założyciela rabczańskiego Zdroju.

Więcej na stronie internetowej [ TUTAJ ]Zobacz w naszym sklepie:
  • Podkładki korkowe FolkPodkładki korkowe FolkPodkładki korkowe pod kubki z autorskim wzorem w stylu folk, zainspirowanym polską sztuką ludową oraz motywami z regionu Podhala. Czarno - biały design z pewnością...
    25 zł
  • „Zatraceniec”„Zatraceniec”Płyta DVD zawiera spektakl „Zatraceniec” zarejestrowany w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej. (czas: 1 godz. 54 min.) Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka...
    30 zł
  • Wisiorek "Sopel"Wisiorek "Sopel"Wisiorek z kwarcem pokrytym tytanem. Obw. 60 cm. Dł. zawieszki 3,5 cm.
    60 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.