PODHALAŃSKI SERWIS INFORMACYJNY Podhalański Serwis Informacyjny WATRA

Rabka-Zdrój

Kultura

Trwały ślad Biesa w Czechach

Czwartek, 5 sierpnia 2010 r.
Autor: Piotr Kuczaj

Trwały ślad Biesa w CzechachW ostatnich latach rabczański artysta Piotr Bies bywa często zapraszany na międzynarodowe plenery rzeźbiarskie. Dzięki temu jego prace zdobią miasta, miasteczka nawet lasy i łąki we Włoszech, Francji i Holandii. Tegoroczny lipiec Piotr Bies spędził w czeskich Horicach koło Hradca Kralove. Został tam zaproszony jako jeden z pięciu laureatów międzynarodowego konkursu, na który z całego świata nadesłano 140 projektów rzeźbiarskich. Oprócz rabczanina w plenerze wzięli udział Robert Buczek z Czech, Dongliang Li z Chin i Paul van Leare z Holandii. Piąty laureat – Hindus z powodów osobistych nie dojechał.


Horice i Hradec Kralove to jedno z największych centrów współczesnej rzeźby w Europie. W tym pierwszym mieście rzeźby wypełniają dwa parki, a w drugim utworzono Nadbrzeże Rzeźbiarzy nad Łabą (ponad 100 prac). W pobliżu znajduje się kamieniołom św. Józefa, z którego od wieków wydobywa się ceniony przez artystów piaskowiec ostromerski. Artystyczne plenery organizuje się tam od początku lat 60. Rzeźba, jaką pozostawił w Horicach Piotr Bies to „Martwa natura”, coś co mogłoby być modelem dla pracy malarza.

Obecnie artysta przebywa na plenerze w okolicach Turynu we Włoszech, a na październik przewidziano odsłonięcie wykonanego przez niego w brązie popiersia Juliana Wieniawy Zubrzyckiego, założyciela rabczańskiego Zdroju.

Więcej na stronie internetowej [ TUTAJ ]Zobacz w naszym sklepie:
  • Komplet "Droga Mleczna"Komplet "Droga Mleczna"Elegancki komplet, naszyjnik z wisiorkiem, kolczyki oraz bransoletka. Nadaje się do na wieczór, do sukienki, do białej, czarnej bluzki. Może być kompletem ślubnym...
    260 zł
  • „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”„Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu”Płyta DVD zawiera widowisko „Ojciec Święty Jan Paweł II na Podhalu” (2 godz. 23 min.) zarejestrowane podczas premiery w 2011 roku w Zakopanem, w kinie Sokół (AKT I i IV)...
    35 zł
  • Okładka na zeszyt IVOkładka na zeszyt IVLudowe okładka na zeszyt (A5) z czarnego filcu zapinana na guzik, kolorowy haft maszynowy. W komplecie zeszyt w kratkę 96 stron. Wymiary: szerokość 15 cm, długość 23 cm.
    30 zł

Powered by WEBIMPRESS
Podhalański Serwis Informacyjny "Watra" czeka na informacje od Internautów. Mogą to być teksty, reportaże, czy foto-relacje.
Czekamy również na zaproszenia dotyczące zbliżających się wydarzeń społecznych, kulturalnych, politycznych.
Jeżeli tylko dysponować będziemy czasem wyślemy tam naszego reportera.

Kontakt: kontakt@watra.pl, tel. (+48) 606 151 137

Powielanie, kopiowanie oraz rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych w Podhalańskim Serwisie Informacyjnym WATRA bez zgody właściciela jest zabronione.